הרצאה: לא רק ריטלין

בשבוע שעבר העברתי הרצאה על הפרעת קשב וריכוז במבוגרים במסגרת הכנס השנתי של 'קווים ומחשבות' העמותה הישראלית להפרעת קשב, שהיה הפעם בדגש על מבוגרים. בדרך כלל כאשר מדברים על הפרעת קשב, כולם חושבים על התלמיד בכיתה. אבל הפרעת קשב היא הפרעה שמתמשכת לאורך שנים, והתלמידים בבית הספר הופכים למבוגרים.

אולי בעוד כמה שנים המציאות תשתנה אבל בנתיים מסתובבים הרבה אנשים בוגרים שלא יודעים שיש להם הפרעת קשב וריכוז.גם אם יש המון ילדים שקיבלו את האבחנה הזו (בצדק או שלא, זה כבר דיון אחר), במבוגרים לעומת זאת יותר מדי אנשים שסובלים יום יום מבעיות קשב שלא אובחנו, וגם אם אובחנו – מעולם לא קיבלו טיפול מתאים להפרעת קשב.

כמובן שלא מדובר תמיד באנשים שלא הצליחו בחיים. פעמים רבות חלקם בעלי תואר ראשון, יש להם משפחה וילדים, ואפילו אפשר למצוא אותם עובדים במקום עבודה מסודר. אבל שלא כמו אנשים שאין להם הפרעת קשב את התואר הראשון הם עברו 'ככה', יש להם התמודדות מתמשכת כדי להסתדר במקום העבודה בגלל דברים שלנו נראים לא ממש משמעותיים, ולא כדאי להזכיר את הקשיים הזוגיים. המשפט שכל אדם עם הפרעת קשב יכול לומר לכם זה 'שיש פער בין מה שאני יכול לבין מה שקורה בפועל'. זה לא שהם לא מנסים.

מכיוון שאנו מדברים על אנשים בוגרים, לפעמים אחרי שנים של 'הזנחה' מי שסובל מהפרעות קשב נוטה להתייחס לעצמו כ'דפוק', כ'עצלן', או כפוטנציאל לא ממומש ועוד הגדרות דומות. הרגלי החשיבה האלו מצד אחד והמחשבה שעד היום כל החיים היו טעות מפחידים גם הם.  בני אדם לא אוהבים לגלות שהם טעו או שהם 'בזבזו' את הזמן ולכן לפעמים אפילו אחרי שהם עוברים אבחון להפרעת קשב וריכוז הם לא מאמינים בה, לא חושבים שהכל לא אשמתם אלא אשמת ה ADHD או ה ADD שלהם. במקרים מסויימים אנשים חוששים שבאמת כל האינטרסנטיים שטוענים שאין דבר כזה הפרעת קשב צודקים, שהאבחנה לא קיימת ולכן המסקנה שמי שאובחן סתם 'עצלן', או שאם הטיפול בריטלין או באימון ממוקד להפרעת קשב וריכוז לא יסייע מספיק יהיו אלו הוכחות לעצלנות שלו.

רוב בני האדם לא יודעים ולא יכולים לדעת מה כולל טיפול טוב וראוי להפרעה כלשהי. הרי אם יש לכם כאבי בטן כרוניים ואתם הולכים לרופא אתם לא יכולים באמת לדעת אם התרופה שקיבלתם או הבדיקה שעשיתם הם באמת הטיפול המתאים. אתם צריכים לסמוך על הרופא ששלח אתכם לעשות את הבדיקה, או שאתם מתייעצים עם אחרים שיש להם ידע מוקדם בנושא.

בתחילת ההרצאה מישהו הצביע בעקשנות ושאל אותי אם אני אעלה את ההרצאה לרשת. כמובן שכן עניתי.

אז הנה ההרצאה בפורמט PDF. למי שמעוניין.

בכל מקרה, אם אתם מתעניינים בהפרעת קשב, בטיפול, בחיים עם הפרעת קשב בעצמכם או עם בן/בת זוג שמתמודדים, אתם גם יכולים לקרוא בבלוג הזה את הפוסטים בקטגוריה על הפרעת קשב (יש הרבה!) וגם לקרוא על הכל בספר 168 שעות של הפרעת קשב. הדפסה שלישית הגיעה לחנויות….

 

ד"ר ירדן לוינסקי הוא פסיכיאטר מומחה, מנהל את מרכז רזולוציה לישומים פסיכולוגים מתקדמים. לפרטים נוספים או קביעת פגישה אפשר לשלוח דואר אל info@resolution.co.il או להתקשר עכשיו 03-6919961

לקבלת עדכונים אפשר להרשם לרשימת התפוצה או לעקוב אחריי בטוויטר.

קבלו עדכונים במייל

מחשבות של אחרים

רואי: שלום לכולם אני מתמודד ומאובחן עם מניה דפרסיה כבר קרוב ל17 שנים ההתפרצות הראשונה הגיע בגיל 23 בטיול אחריי צבא...

מנדי: נפלא מאוד

שרה רבקה גרגל: יש לי תלמידה עם ASD עם חרדות ובעיות התנהגות קשות. שמנמנה- בת 12 נמוכה שוקלת כ-60 ק"ג. לאורך השנים נתנו לה תרופות...

נסים: אבחנה פסיכיאטרית פסיכיאטר שואל את המטופל מספר שאלות והמטופל עונה לו תשובות לפי התשובות של המטופל + רישומים...

שימי: אבל לכאורה הוא יכול גם להבין איך עובדת הדינמיקה של הברית הטיפולית ולעבוד לפיה, לא?

שימי: בסוף בסוף הנטייה לצפות ולחכות לא תעזוב אותנו ונראה לי שזה היסוד של כל תנועת היקום הזה והעובדה שיש לנו בית...

שירן: הי ידוע למישהו עם כדורים פאקס מותר כוס יין ??

קובי: שלום לכם התחלתי ליטול ציפרלקס לפני כמעט שלושה שבועות לאחר שהרופאה העלתה לי אץ המינון ל20 מ"ג ..שחכתי לקחת בערב...

תגובות

תגובה אחת לרשימה ”הרצאה: לא רק ריטלין“, בסדר כרונולוגי. ניתן להוסיף תגובות בהמשך העמוד.

  1. מאת עמית:

    איך אפשר לדעת אם למישהו יש הפרעת קשב או סתם חוסר מוטיבציה?

הוספת תגובה


דוקטור, למה לא ענית? כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.

על מנת להגן על אתר זה מפני ספאם, שפה בוטה, התקפות אישיות או מסעות צלב, הפעלתי את אפשרות מודרציית התגובות באתר. כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.
אפרסם את תגובתך מייד לאחר שאוודא שאין שם שום דבר שמסוכן לבריאות.