הרצאה: לא רק ריטלין

בשבוע שעבר העברתי הרצאה על הפרעת קשב וריכוז במבוגרים במסגרת הכנס השנתי של 'קווים ומחשבות' העמותה הישראלית להפרעת קשב, שהיה הפעם בדגש על מבוגרים. בדרך כלל כאשר מדברים על הפרעת קשב, כולם חושבים על התלמיד בכיתה. אבל הפרעת קשב היא הפרעה שמתמשכת לאורך שנים, והתלמידים בבית הספר הופכים למבוגרים.

אולי בעוד כמה שנים המציאות תשתנה אבל בנתיים מסתובבים הרבה אנשים בוגרים שלא יודעים שיש להם הפרעת קשב וריכוז.גם אם יש המון ילדים שקיבלו את האבחנה הזו (בצדק או שלא, זה כבר דיון אחר), במבוגרים לעומת זאת יותר מדי אנשים שסובלים יום יום מבעיות קשב שלא אובחנו, וגם אם אובחנו – מעולם לא קיבלו טיפול מתאים להפרעת קשב.

כמובן שלא מדובר תמיד באנשים שלא הצליחו בחיים. פעמים רבות חלקם בעלי תואר ראשון, יש להם משפחה וילדים, ואפילו אפשר למצוא אותם עובדים במקום עבודה מסודר. אבל שלא כמו אנשים שאין להם הפרעת קשב את התואר הראשון הם עברו 'ככה', יש להם התמודדות מתמשכת כדי להסתדר במקום העבודה בגלל דברים שלנו נראים לא ממש משמעותיים, ולא כדאי להזכיר את הקשיים הזוגיים. המשפט שכל אדם עם הפרעת קשב יכול לומר לכם זה 'שיש פער בין מה שאני יכול לבין מה שקורה בפועל'. זה לא שהם לא מנסים.

מכיוון שאנו מדברים על אנשים בוגרים, לפעמים אחרי שנים של 'הזנחה' מי שסובל מהפרעות קשב נוטה להתייחס לעצמו כ'דפוק', כ'עצלן', או כפוטנציאל לא ממומש ועוד הגדרות דומות. הרגלי החשיבה האלו מצד אחד והמחשבה שעד היום כל החיים היו טעות מפחידים גם הם.  בני אדם לא אוהבים לגלות שהם טעו או שהם 'בזבזו' את הזמן ולכן לפעמים אפילו אחרי שהם עוברים אבחון להפרעת קשב וריכוז הם לא מאמינים בה, לא חושבים שהכל לא אשמתם אלא אשמת ה ADHD או ה ADD שלהם. במקרים מסויימים אנשים חוששים שבאמת כל האינטרסנטיים שטוענים שאין דבר כזה הפרעת קשב צודקים, שהאבחנה לא קיימת ולכן המסקנה שמי שאובחן סתם 'עצלן', או שאם הטיפול בריטלין או באימון ממוקד להפרעת קשב וריכוז לא יסייע מספיק יהיו אלו הוכחות לעצלנות שלו.

רוב בני האדם לא יודעים ולא יכולים לדעת מה כולל טיפול טוב וראוי להפרעה כלשהי. הרי אם יש לכם כאבי בטן כרוניים ואתם הולכים לרופא אתם לא יכולים באמת לדעת אם התרופה שקיבלתם או הבדיקה שעשיתם הם באמת הטיפול המתאים. אתם צריכים לסמוך על הרופא ששלח אתכם לעשות את הבדיקה, או שאתם מתייעצים עם אחרים שיש להם ידע מוקדם בנושא.

בתחילת ההרצאה מישהו הצביע בעקשנות ושאל אותי אם אני אעלה את ההרצאה לרשת. כמובן שכן עניתי.

אז הנה ההרצאה בפורמט PDF. למי שמעוניין.

בכל מקרה, אם אתם מתעניינים בהפרעת קשב, בטיפול, בחיים עם הפרעת קשב בעצמכם או עם בן/בת זוג שמתמודדים, אתם גם יכולים לקרוא בבלוג הזה את הפוסטים בקטגוריה על הפרעת קשב (יש הרבה!) וגם לקרוא על הכל בספר 168 שעות של הפרעת קשב. הדפסה שלישית הגיעה לחנויות….

 

ד"ר ירדן לוינסקי הוא פסיכיאטר מומחה, מנהל את מרכז רזולוציה לישומים פסיכולוגים מתקדמים. לפרטים נוספים או קביעת פגישה אפשר לשלוח דואר אל info@resolution.co.il או להתקשר עכשיו 03-6919961

לקבלת עדכונים אפשר להרשם לרשימת התפוצה או לעקוב אחריי בטוויטר.

קבלו עדכונים במייל

מחשבות של אחרים

אסתי: האם ניתן ליטול אטנט לבעיות קשב וריכוז כשנוטלים קלונקס, האם יש להפסיק את הקלונקס לפני תודה

סני גורדון בר: מבקשת לדעת עבור בת משפחה בחו"ל האם אפשר לקבל קשר לפסיכיאטר ישראלי או דובר עברית בברלין שיכול לתת טיפול...

אור: המטפל מביא את עצמו לטיפול . את החוויות שלו , את הרגישות, החכמת חיים, הנסיון ועוד, לבינה אין את זה . פשוט אין . ...

טולידו רות: ברצוני להפסיק לקחת מירו 30 ופובוקסיל 50. האם הפסקה הדרגתית כלומר לרדת אחרי שש,בועיים לחצי כדור ולאחר מכן לרבע...

אור: לאור מה שאתה כותב, כמטופלת לשעבר אצל פסיכולוגית מדהימה, וכאחת שמשתמשת בAI ליישומים שונים , אני לא חושבת...

נעמה: אנחנו לא "לפעמים" מכירים את הגוף שלנו טוב יותר מכל אחד אחר - אנחנו תמיד מכירים את הגוף שלנו הכי טוב. וחולים לא...

חיים: מאמר מחכים, תודה

אדוה: היי ירדן, האם אתה יכול לתת דוגמאות לאסטרטגיות התמודדות?

תגובות

תגובה אחת לרשימה ”הרצאה: לא רק ריטלין“, בסדר כרונולוגי. ניתן להוסיף תגובות בהמשך העמוד.

  1. מאת עמית:

    איך אפשר לדעת אם למישהו יש הפרעת קשב או סתם חוסר מוטיבציה?

הוספת תגובה


דוקטור, למה לא ענית? כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.

על מנת להגן על אתר זה מפני ספאם, שפה בוטה, התקפות אישיות או מסעות צלב, הפעלתי את אפשרות מודרציית התגובות באתר. כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.
אפרסם את תגובתך מייד לאחר שאוודא שאין שם שום דבר שמסוכן לבריאות.