דעות קדומות וטכנולוגיה

אתם בוודאי מכירים את הפרסומות של חברת אפל. הפרסומת האחרונה שיצאה לכבוד חג המולד מצויינת כי היא עובדת באופן ישיר על הדעות הקדומות שלנו לגבי טכנולוגיה.

הפרסומת מתחילה עם נער שנראה מחובר יותר למכשיר האייפון שלנו מאשר לאירועים המרגשים ולמראות הנפלאים שסביבו. הוא מנותק מהסביבה ומחובר למכשיר. הפרסומת מסתיימת בנער שמחובר ליצירתיות שלו דרך המכשיר המנתק ובעצם מראה עד כמה הוא מחובר.

הפרסומת הזו היא בעצם שיקוף של התחזית המודרנית והדיסטופית שטוענת שהטכנולוגיה גורמת לנו להיות יותר מבודדים ומנותקים מהסביבה שלנו. אם הפייסבוק והטוויטר והסנפצ'אט והאינסטגרם יותר מעניינים, יותר מיידיים ויותר מושכים מהמציאות מסביב, הרי שבעתיד הלא רחוק כל אחד מאיתנו יראה את העולם סביבו רק דרך המסך. ממש מטריקס בהתגלמותו. בשיחה כזו, היכולת של המכשיר הדגיטלי לתעד, לחבר, לקשר ולהעצים את האינדיבידואל מוקטנת בצורה לא פורפורציונלית לפוטנציאל החיובי האפשרי.

לצערי, במקרים רבים יותר קל להתפתות לדברים השטחיים, המרגשים לרגע או המנתקים שהטכנולוגיה סביבנו מציעה וכמובן שקשה יותר להשתמש בטכנולוגיה כדי ליצור משהו משמעותי, כיוון שזה דורש מאמץ ואורך רוח. לא קשה לראות אנשים מנותקים מסביבתם ונמצאים מעין בועה חברתית כי הווטסאפ יותר מענין מהשיחה עם האדם שיושב לצדך. לטכנולוגיה יש את היכולת לחדור בכוח לתך הזמן שלנו ולתוך החיים.

הטכנולוגיה איננה טובה או רעה, אבל היא גם לא נייטרלית. השאלה היא מה אנו עושים איתה.

 

ד"ר ירדן לוינסקי הוא פסיכיאטר מומחה, מנהל את מרכז רזולוציה לישומים פסיכולוגים מתקדמים. לפרטים נוספים או קביעת פגישה אפשר לשלוח דואר אל info@resolution.co.il או להתקשר עכשיו 03-6919961

לקבלת עדכונים אפשר להרשם לרשימת התפוצה או לעקוב אחריי בטוויטר.

קבלו עדכונים במייל

מחשבות של אחרים

אסתי: האם ניתן ליטול אטנט לבעיות קשב וריכוז כשנוטלים קלונקס, האם יש להפסיק את הקלונקס לפני תודה

סני גורדון בר: מבקשת לדעת עבור בת משפחה בחו"ל האם אפשר לקבל קשר לפסיכיאטר ישראלי או דובר עברית בברלין שיכול לתת טיפול...

אור: המטפל מביא את עצמו לטיפול . את החוויות שלו , את הרגישות, החכמת חיים, הנסיון ועוד, לבינה אין את זה . פשוט אין . ...

טולידו רות: ברצוני להפסיק לקחת מירו 30 ופובוקסיל 50. האם הפסקה הדרגתית כלומר לרדת אחרי שש,בועיים לחצי כדור ולאחר מכן לרבע...

אור: לאור מה שאתה כותב, כמטופלת לשעבר אצל פסיכולוגית מדהימה, וכאחת שמשתמשת בAI ליישומים שונים , אני לא חושבת...

נעמה: אנחנו לא "לפעמים" מכירים את הגוף שלנו טוב יותר מכל אחד אחר - אנחנו תמיד מכירים את הגוף שלנו הכי טוב. וחולים לא...

חיים: מאמר מחכים, תודה

אדוה: היי ירדן, האם אתה יכול לתת דוגמאות לאסטרטגיות התמודדות?

הוספת תגובה


דוקטור, למה לא ענית? כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.

על מנת להגן על אתר זה מפני ספאם, שפה בוטה, התקפות אישיות או מסעות צלב, הפעלתי את אפשרות מודרציית התגובות באתר. כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.
אפרסם את תגובתך מייד לאחר שאוודא שאין שם שום דבר שמסוכן לבריאות.