האם השר"פ הוא עוד ספין של משרד האוצר?

התקשורת הכלכלית – חברתית עסוקה באחרונה בין היתר בדיוני ועדת גרמן על מערכת הבריאות וכחלק מהדיון הציבורי נערך בשבוע שעבר דיון בתוכנית המצויינת סדר יום של קרן נויבך על השר"פ. אני לא הקשבתי לשיחה המדוברת, אבל אבא שלי הקשיב והתעצבן מספיק כדי לכתוב מייל תגובה לקרן נויבך (למרות שהוא שבדרך כלל לא עושה דברים כאלו). מכיוון שאני בטוח שהמייל טבע בים המיילים שמגיעים למערכת התוכנית, ביקשתי את רשותו ואפרסם שוב את תוכן הדברים.

—————————–

שלום גב' קרן נויבך.

כל הדיון בשר"פ בטעות יסודו. זהו בזבוז זמן שלא יפתור בעיות אלא ימציא בעיות חדשות.

להבנה, צריך לחשוב מהן הרעות החולות האמיתיות. פרופ' גמזו יודע מהן הבעיות ונמנע מלהעלותן מפני שהוא יודע שאינו יכול לפתור אותן. העתונאי "הבכיר" שמלווה אותך כניראה לא מבין את הבעיות ומחפש את ה-"קילקולים" ולא את המהות והפתרונות. אתחיל בשכר הרופאים. הבעיה האמיתית היא שהאוצר השתלט על המערכת הרפואית (וגם על מערכות אחרות). באופן עקבי האוצר מסרב להעלות את שכר היסוד של הרופאים שהוא גם היום בסביבות שכר המינימום הרשום בחוק. (זו המשכורת שיקבל רופא מתחיל אם לא יבצע תורנויות). האוצר מוכן להעלות את התמורה לתורנות, לתת מענקים כאלו ואחרים אך ימנע, במפורש, בכל מחיר, שינוי בשכר היסוד. התרוץ הוא שאם מעלים את שכר היסוד לרופאים, צריך להעלותו גם למנקי ארובות, למגדלי יונים ולפולי כינים….בקיצור לכלל עובדי המשק. את הקשר הגורדי הזה האוצר יצר בעצמו בדיוק במטרה ארוכת טווח למנוע שינויים בשכר היסוד. התוצאה הסופית היא שהשכר של רופא, עבור 8 שעות עבודה, בכל הרמות, ללא תורנויות או כוננויות הוא עלוב בהשוואה לכל מדינות המערב. בגלל עובדה זו, הרופא הבכיר, מחפש דרכי הכנסה אחרות. הוא איננו רוצה "עד סוף הדורות" לבצע תורנויות\כוננויות כי הם פוגעים מאד באיכות החיים.

מכאן צמח השר"פ . כן, בשר"פ עובדים יותר שעות אך יש תמורה ראויה לעבודה זו.

אם תשבי בשקט, לא בזמן שידור, עם כלכלן המבין בכלכלה רפואית במדינת ישראל, יתבהר לך מדוע האוצר יבלום בכל מחיר את השינוי בשכר היסוד. כל עוד זה לא ישתנה, הלחץ לקיום שר"פ -על צורותיו ועל שמות חדשים כיד הדימיון לסוג שרות כזה- לא יפחת.

בנוגע להסכם השכר האחרון. בניגוד לעמדתו המוצהרת של העתונאי שישב עמך כפי שנאמרה מספר פעמים בשידורים אלו, השכר של חלק מהרופאים באמת עלה אך תמורת תשלום מאד כבד. בכל רגע נתון, נמצאים בבית החולים, בכל מחלקת אשפוז, פחות רופאים מאשר לפני כן.!!!!!  התוצאה היא שעומס העבודה על הרופא שנמצא במחלקה רק גדל. עובדה זו רק הגבירה את אי-שביעות הרצון מתנאי העבודה. חמור מכך, לרופאים שנמצאים בעבודה בכל רגע נתון, יש פחות זמן לחולה הבודד שלא להזכיר את בני משפחתו.

בשידור היום, 24.9.2013 הצהיר פרופ' גמזו שמולאו כל התקנים בפריפריה .זה קרה בגלל הסכם השכר האחרון. אני מקבל זאת כעובדה. אבל… הדבר הושג בגלל הטעיה ביודעין מצד האוצר. הרופאים חשבו שמדובר במענק= מתנה, אם יעמדו בתנאים מוגדרים. בינתיים האוצר מנכה 50% למס הכנסה. כלומר, הרופאים הוכנסו למלכודת שגורמת לחוסר אמון מוחלט (!!!) במערכת. זו סיבה טובה עבור הרופא לחפש פתרונות אחרים

נושא מאד חשוב הוא התקנים. אכן התקנים בפריפריה כניראה מולאו. התקנים ניקבעו –למיטב זכרוני- ב- 1978 ושונו במעט כעבור 20 שנה. התקנים נקבעו לפני 35 שנה כאשר הרפואה הייתה שונה לגמרי. לא רק שהיום החולים הם בממוצע יותר מבוגרים ולכן עם יותר מחלות ומצב יותר מורכב אלא שנוספה הבעיה של "הרפואה המתגוננת" המחייבת יותר בדיקות ויותר תעוד מה שגורם לעבודה נוספת רבה. מערכת ציבורית, כמעט ללא מערכת פרטית יש למשל בקנדה. התקנים שם הם פחות או יותר כפולים מאשר בארץ ולכן העומס על הרופא בבית החולים קטן יותר. זה מתבטא באיכות העבודה ובאיכות החיים.

השר"פ מאפשר (נכון, בעתיד האישי של כל רופא בניפרד) איכות חיים טובה בהרבה. זה מה שכל אדם מחפש.

היות והאוצר שולט בשכר היסוד, בשעות העבודה של הרופא (השעון המפורסם) ובתקנים, וזאת בנוסף למספר מיטות האשפוז לעומת גודל האוכלוסיה, (פרטים כניראה שוליים  בעיני האוצר), לא ניראה לי כי משהו יתוקן באופן יסודי. (על המדוכה ישבו מספר ועדות עם המלצות שהאוצר בפועל לא היה מוכן ליישם.). לכן, אין לכם ברירה אלא לבזבז את הזמן בדיונים אין סופיים על השר"פ כי כולנו לא מסוגלים להתמודד עם הבעיות האמיתיות. כוחנו דל לעומת כח האוצר.

אגב, האוצר "מתנגד" לשרפ. אם כך, כיצד העביר האוצר 650 מיליון ש"ח לבניית בית חולים פרטי של אסותא בעיר אשדוד. זה אמור להיות בית חולים פרטי וציבורי באותו הזמן, עם עבודה מלאה בשרפ.

למען גילוי נאות, אני רופא שאיננו מטפל כיום בחולים בכל מסגרת שהיא

בהצלחה

אורי לוינסקי

 

 

 

ד"ר ירדן לוינסקי הוא פסיכיאטר מומחה, מנהל את מרכז רזולוציה לישומים פסיכולוגים מתקדמים. לפרטים נוספים או קביעת פגישה אפשר לשלוח דואר אל info@resolution.co.il או להתקשר עכשיו 03-6919961

לקבלת עדכונים אפשר להרשם לרשימת התפוצה או לעקוב אחריי בטוויטר.

קבלו עדכונים במייל

מחשבות של אחרים

דנה: סובלת מחרדות וסטרס בגוף כל היום, וגם דפיקות לב שהיו מעירות אותי בלילה. לוקחת ציפרלקס 10 מ״ג כבר 9 שבועות (שבוע...

SEGEV: שלום לכם האם ציפרלקס 10 מ"ג יכול לעזור לחולת אלצהיימר שסובלת מהזיות ובעקבותיהן מחרדות? מדמיינת שג'וקים נמצאים...

כ.ד.ז: מגיע הרגע שאין ברירה אי אפשר לבד תודה על החיזוק

מזל ר.: נושא מעניין. אני לא יודעת מה הייתי עושה אם הייתי במצב כזה. אבל אני מכירה הרבה מתמודדי נפש שההתמודדות שלהם...

אסתי: האם ניתן ליטול אטנט לבעיות קשב וריכוז כשנוטלים קלונקס, האם יש להפסיק את הקלונקס לפני תודה

סני גורדון בר: מבקשת לדעת עבור בת משפחה בחו"ל האם אפשר לקבל קשר לפסיכיאטר ישראלי או דובר עברית בברלין שיכול לתת טיפול...

אור: המטפל מביא את עצמו לטיפול . את החוויות שלו , את הרגישות, החכמת חיים, הנסיון ועוד, לבינה אין את זה . פשוט אין . ...

טולידו רות: ברצוני להפסיק לקחת מירו 30 ופובוקסיל 50. האם הפסקה הדרגתית כלומר לרדת אחרי שש,בועיים לחצי כדור ולאחר מכן לרבע...

הוספת תגובה






דוקטור, למה לא ענית? כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.

על מנת להגן על אתר זה מפני ספאם, שפה בוטה, התקפות אישיות או מסעות צלב, הפעלתי את אפשרות מודרציית התגובות באתר. כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.
אפרסם את תגובתך מייד לאחר שאוודא שאין שם שום דבר שמסוכן לבריאות.