מנרציסוס ועד טראמפ: על הנפילה

נרקיסיזם היא ככל הנראה אחד הנושאים שהכי מחפשים היום בגוגל, אולי בגלל ההתנהלות של דונאלד טראמפ בשבועות האחרונים ואולי בגלל שההתנהלות הזו כל כך משפיעה עלינו ועל שאר העולם. נרקיסיסטים מצויים סביבנו בשפע בכל מקום שאנחנו נמצאים ובדרך כלל לא לוקח לנו הרבה זמן לזהות אותם. 

מהי נרקיסיסטיות

נרקיסיסטיות יכולה להיות אהבה עצמית בריאה, אבל בציבור הרחב אנחנו מייחסים לאנשים נריקיסיסטים תכונות של אנוכיות, יהירות או שחצנות. גישה זו כמובן היא פופולריזציה של המונח הפרעת אישיות נרקיסיסטית, שהלוקים בה עסוקים בצרכים האנוכיים שלהם ובמשוב שהם מצפים לקבל מהסביבה, עד כדי כך שאינם מהססים לפגוע בסובבים אותם על מנת להאדיר את עצמם או להדגיש את ערכם בעיני עצמם ובעיני הסובבים אותם. אוטו קרנברג הרחיב עוד את המושג כשהתייחס גם ל'נרקיסיסם ממאיר' המתאפיין במידות שונות של סדיזם, פרנויה ופסיכופתיה המתחלפים ביניהם. 

לפי קרנברג, נרקיסיזם ממאיר מאופיין בהתנהגות לא מוסרית, אלימה וסדיסטית, שמטרתה להגן על תחושת ערך עצמי מנופחת. אדם הלוקה בסוג זה של נרקיסיזם מאופיין במניפולטיביות, חיפוש כוח ושליטה בהקשר הבין-אישי, חשיבות עצמית קיצונית, והיעדר חרטה. הוא מתקשה לחשוב באופן אמפתי על האנשים בסביבתו, ממעיט בערכם, מזלזל בהם ויוצר להם דה-הומניזציה. רמת העוינות שלו עלולה לעלות לאורך זמן.

נרקיסיזם ממאיר

אנשים כאלו נחשבים פעמים רבות לכשרוניים ומוצלחים, בין אם בגלל הדרך שבה הם מתייחסים לעצמם ובין אם בגלל הכוח שהם משתמשים בו למניפולציה של הסביבה. פעמים רבות הם מוצאים עצמם בעמדות ניהול והשפעה כיוון שהם מצליחים לדרוס בדרכם אנשים אחרים בעוד גורמים חיצוניים שלא חוו את ההתנהגות שלהם יעריכו את השימוש במניפולציה, כוח ושליטה. אבל, לאורך זמן במרבית המקרים הממאירות של ההתנהגות שלהם תוביל בסופו של דבר לנפילה שלהם. בין אם בגלל שהם ירמו, יגנבו, יתעלמו מחוקים או מתקנות או בגלל שהם יתעללו ויפגעו ביותר מדי אנשים בסביבתם הקרובה בגלל שהם לא מסוגלים אחרת. כמנהיגי מדינות הם יכולים להוביל את האזרחים שלהם להרס בעקבות החלטות שנועדו לשמר את כוחם על חשבון האזרחים.

מכיוון שמדובר בהפרעה מוכרת ונחקרת, אלו שיש להם הפרעת אישיות נרקיסיסטית ממארת יפעלו בצורה די דומה כאשר הם מושפלים, או כאשר תופסים אותם בשקרים / עבריינות שלהם, או כאשר הם פשוט מפסידים. זו גם תהיה הנקודה בזמן שהם יהפכו להכי מסוכנים, כי אז הם יעמידו את כל הסביבה שלהם – משפחה, חברים, קולגות בעבודה, מקומות עבודה, הציבור או המדינה בסכנה הגדולה ביותר. 

תרשים זרימה לנפילה של נרקיסיסט

אלו הדפוסים שאנחנו יכולים לצפות להם כאשר הדברים מתחילים להשתבש:

 1. הם יספרו לכולם שהכל בסדר ולא קרה כלום, ואין שום דבר נכון בטענות שנטענו כלפיהם.
 2. אם מוצגות הוכחות, הם יפעלו כדי לנסות ולהוכיח שההוכחות עצמן שקריות, שגויות או קשורות באיזו קונספירציה נגדם ולכן בוודאי לא נכונות
 3. כל הוכחה, וכל מי שמציג מידע נגדם יותקף באגרסיביות. ככל שהעדויות וההוכחות אמינות יותר כך ההתקפה תהיה חזקה יותר. כל מי שפועל נגד הנרקיסיסט כי זו עבודתו, מייד יושפל, יירדף, יותקף וינסו לפגום באמינות שלו. אף אחד לא יהיה חסין, גם לא בני משפחה וילדים של מי שאמר משהו על הנרקיסיסט. הנרקיסיסט גם יפעיל אנשים אחרים כדי לבצע מתקפות מתואמות על אלו שמציגים הוכחות לכשלון של הנרקיסיסט.
 4. כל טענה נגד הנרקיסיסט תוצג תמיד כנובעת מקנאה, נקמנות אישית, קונספירציה ואינטרסנטיות של מפסידים, אופוזציה חלשה, אנשים שמחפשים לדאוג לעצמם או חסרי אמונה. בשנים האחרונות גם יגידו תמיד שההוכחות הם 'פייק'. תמיד יש את מי להאשים.
 5. ככל שהוא מאשים יותר אנשים, כך במקביל הוא יאדיר יותר את עצמו ויספר לכולם שרק הוא יכול, רק הוא מבין, הוא הגדול מכולם והוא זה שיפתור לכולם את הבעיה. ההשגים שלו הם הטובים ביותר (ולא משנה אם ההשגים אמיתיים או מדומיינים) תופעה זו נובעת מחוסר יכולת להתבוננות פנימית והבנה של המנגנונים שמניעים את הנרקיסיסט הממאיר.
 6. בשלב הזה הם יחפשו מישהו שאפשר להאשים בכל הצרות שלהם, ועדיף שזה יהיה מישהו שלא יכול להתגונן. תמיד נוח שיש שעיר לעזאזל שאפשר להאשים אותו ואם אין אחד כזה, גם אין בעיה להמציא אחד כזה. אם הם לא קיבלו קידום, זה בגלל שמישהו בעבודה פעל נגדם. אם הם גנבו מהשותף שלהם, זה רק בגלל שזה הגיע לשותף. אם הם הפסידו בבחירות, זה בגלל מנהלי הקמפיין או הבוחרים המטומטמים, או בגלל שועדת הבחירות רימתה. 
 7. ככל שהמצב הולך להיות גרוע יותר, הנרקיסיסט אף פעם לא ייקח אחריות. כל מה שקורה, זה בגלל אנשים אחרים. בוגדים עשו לו את זה. בוגדים במשפחה. בוגדים בין המאמינים והשותפים לדרך. כולם בוגדים. במיוחד אלו ששומרים על החוקים ולא מוכנים להתכופף.
 8. עבור הנרקיסיסטים יש רק שני סוגי אנשים: אנשים טובים הם אלו שנאמנים בצורה עיוורת לנרקיסיסט וכל השאר הם או אוייבים או חסרי ערך. לעבר משותף, חברות, הקרבה או כל שירות שעשית עבור הנרקיסיסט בעבר אין כל משמעות, אלא רק מה שקורה בדיוק עכשיו.
 9. ככל שהזמן עובר השקרים מתרבים וגם הופכים קיצוניים יותר ויותר. שקרים הם הכלי הזמין ביותר עבור הנרקיסיסט, אבל עכשיו כשהם רגע לפני הנפילה, הם גם מגיעים למחוזות האבסורד, למרות שהנרקיסיסט ימשיך לצפות מנאמניו להמשיך להאמין ולהפיץ אותם.
 10. מכיוון שאין בהם תחושת אשמה או מצפון והם רק מצפים לכבוד והערכה מהסביבה על מה שהם חושבים שהם עשו בשבילם, כל סיטואציה שבה הם יפסידו או יושפלו רק תגרום לזעם, כעס, עוד התקפות, והתנהלות שמקצינה יותר ויותר. ככל שהם עומדים להיות חשופים על מעשיהם, ההתנהלות שלהם תהיה יותר הרסנית כי הם יכולים לפגוע ביותר אנשים.
 11.  במקרי קיצון, הם ירגישו שהם צריכים לנקום על מה שעשו להם, ואז הם ישתמשו בכוח שלהם, בין אם זה במשפחה, בעבודה או אם הם נבחרי ציבור בכח התפקיד כדי לגרום לסבל של אחרים. 
 12. גם אם הם בסוף יפוטרו מעבודתם, יפסידו בתהליך הגירושין או יכנסו לכלא, הם תמיד ירגישו שנגרם להם עוול. הם יתקרבנו ללא הפסק ויספרו לכל העולם מה עשו להם, איך גרמו להם ולמה לא הבינו את גדולתם, והם ימשיכו לצפות שכל המעריצים והמאפשרים שלהם ימשיכו להדהד את הטענות שלהם.

אז מה קורה בסוף לנרקיסיסט?

זה תלוי בהרבה גורמים, בסיטואציה או בתפקיד שלו, אם המאבק הוא בתוך המשפחה או ברמה של מדינה. בדרך כלל גם אם הם יפסידו, ייענשו  או ייכלאו הם יתייחסו לזה כאל הפסקה קטנה להתארגנות. חלק ינסו לנקום במי שהפיל אותם וחלק ינסו לארגן מחדש את שלל המעריצים שלהם. גם המקרים שאנחנו מכירים סביבנו או בהיסטוריה לא יכולים לומר לנו בוודאות מה יקרה במקרה ספציפי. ככל שלנרקיסיסט יש יותר כח, כך הנזק שהוא יכול לגרום בדרך למטה. מנהיג עם נרקיסיזם ממאיר יכול לטעון שרק הוא יכול להציל את החברה, המפלגה או המדינה. רק לו יש את התשובות, ורק לו יש חזון למדינה. אם אתם שומעים מישהו שחושב שרק הוא יודע איך להציל את המצב תעצרו לרגע. תחשבו. זה הזמן שאתם צריכים הכי לדאוג.

 

ד"ר ירדן לוינסקי הוא פסיכיאטר מומחה, מנהל את מרכז רזולוציה לישומים פסיכולוגים מתקדמים. לפרטים נוספים או קביעת פגישה אפשר לשלוח דואר אל info@resolution.co.il או להתקשר עכשיו 03-6919961

לקבלת עדכונים אפשר להרשם לרשימת התפוצה או לעקוב אחריי בטוויטר.

קבלו עדכונים במייל

מחשבות של אחרים

אסתי: האם ניתן ליטול אטנט לבעיות קשב וריכוז כשנוטלים קלונקס, האם יש להפסיק את הקלונקס לפני תודה

סני גורדון בר: מבקשת לדעת עבור בת משפחה בחו"ל האם אפשר לקבל קשר לפסיכיאטר ישראלי או דובר עברית בברלין שיכול לתת טיפול...

אור: המטפל מביא את עצמו לטיפול . את החוויות שלו , את הרגישות, החכמת חיים, הנסיון ועוד, לבינה אין את זה . פשוט אין . ...

טולידו רות: ברצוני להפסיק לקחת מירו 30 ופובוקסיל 50. האם הפסקה הדרגתית כלומר לרדת אחרי שש,בועיים לחצי כדור ולאחר מכן לרבע...

אור: לאור מה שאתה כותב, כמטופלת לשעבר אצל פסיכולוגית מדהימה, וכאחת שמשתמשת בAI ליישומים שונים , אני לא חושבת...

נעמה: אנחנו לא "לפעמים" מכירים את הגוף שלנו טוב יותר מכל אחד אחר - אנחנו תמיד מכירים את הגוף שלנו הכי טוב. וחולים לא...

חיים: מאמר מחכים, תודה

אדוה: היי ירדן, האם אתה יכול לתת דוגמאות לאסטרטגיות התמודדות?

הוספת תגובה


דוקטור, למה לא ענית? כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.

על מנת להגן על אתר זה מפני ספאם, שפה בוטה, התקפות אישיות או מסעות צלב, הפעלתי את אפשרות מודרציית התגובות באתר. כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.
אפרסם את תגובתך מייד לאחר שאוודא שאין שם שום דבר שמסוכן לבריאות.