איך לעבוד עם אנשים בלתי נסבלים

אנשים, ביחוד מנהלים, מעדיפים לעבוד עם אנשים שמסכימים איתם, שקל לעבוד איתם ושלא מתנגדים לנו באופן ישיר. למרות שפעמים רבות זו ההתנהלות הנוחה עבורנו היא לא בהכרח ההתנהלות הנכונה כיוון שהדרך שיש בה הכי פחות התנגדות היא לא תמיד הדרך הטובה ביותר.

לצערנו, יש גם הרבה מקרים שאנחנו צריכים לעבוד עם אנשים שאנחנו לא סובלים במיוחד. מקרה קלאסי זה כשהבוס שלך בלתי נסבל, אבל לפעמים גם מישהו מקביל לך במחלקה שאת צריכה לעבוד מולו, או אחד הכפיפים שלך מתנהג בצורה שמעצבנת את הסביבה, לא משתפת פעולה ואפילו פוגעת ביכולת שלך להשיג את המטרות והיעדים שלך.

באופן אישי, אני אוהב לייצר שיתופי פעולה, אני אוהב לעבוד עם אנשים וצוותים ואני מאמין שצוותים יכולים להשיג תוצאות טובות יותר מאשר אינידבידואלים שלא משתפים פעולה עם אחרים. חוסר הסכמה אינו דבר רע בהכרח, והוא מבין לפתרונות יצירתיים שפעמים רבות טובים יותר מהפתרונות הקלים והפשוטים. אבל לפעמים יש אנשים שממש קשה לעבוד איתם, ולפעמים אתה מוצא את עצמך בסיטואציה שבה אתה מנהל עובד מוכשר יותר או פחות שאתה ממש לא סובל. מה אתה כמנהל יכול לעשות? אני מפריד כמובן את הסיטואציה מאנשים שהם לא מוכשרים בכלל, או סתם עצלנים שנשארו בגלל קביעות או ותק או שהועד שומר עליהם בגלל פוליטיקה. במקרים האלו אין הרבה מה לעשות מלבד ליצר מסלולים עוקפים כדי שלפחות לא יגרמו נזק.

אז מה אפשר לעשות עם אנשים בלתי נסבלים?

תכירו בכך שזה הטבע האנושי לחבב אנשים מסויימים ולא לחבב אחרים ובמקרים חריגים גם לא לסבול מישהו. אין טעם לכעוס על עצמכם על כך שאתם לא אוהבים מישהו. אבל כל עוד המישהו או מישהי האלו נמצאים ואתם צריכים לעבוד איתם, תחפשו הזדמנויות פרודוקטיביות להתקדם במקום להמשיך להתעסק במחשבות השליליות על אותו אדם.

תכירו בכך שזו העבודה. אם ההכרות היתה במסגרת החברתית שלכם, פשוט הייתם מנתקים מגע. אבל כאן זו עבודה ולא שעות הפנאי, ואתם מקבלים שכר עבור העבודה שלכם, אלו יחסי עבודה ולא יחסי חברות. בעבודה, אפשר להשיג תוצאות טובות גם עם מי שאתם עובדים איתו הוא לא חבר שלכם. אבל כחלק מההבנה, אתה צריך לזכור שבגלל שאתה לא סובל אותו, אולי תתנהג כלפיו בצורה לא הגונה או פוגעתית ולא תצליח לראות גם את הדברים הטובים שהוא יכול להביא לעבודה המשותפת.

תנסו להסתכל מנקודת המבט של מישהו אחר. זו טכניקה חשובה לכל מנהל ובכל שלב של החיים. אף אחד לא מושלם, לכל אחד מאיתנו יש פגמים. יש אפשרות תאורטית שחלק מהיחסים העכורים שלכם קשורה גם בהתנהגות שלכם ולא בשלו. האם יש דברים שאתם עושים שגורמים להחמרה בהתנהגות שלו?

תתרכזו בעצמכם: אתם צריכים ללמוד איך לנהל את התסכול שלכם מכך שאתם עובדים עם מישהו בלתי נספל. תחשבו על הסיבה שאתם מתנהגים כמו שאתם מתנהגים. האם זה בגלל שהם מזכירים לכם מישהו אחר שהוא בעצמו בלתי נסבל? האם אתם חוששים להיות דומים לו? האם הם שייכים לקבוצת אוכלוסיה מסויימת שאני לא מסתדר איתה? (זו שאלה שמאד קשה לשאול את עצמנו)

תזייפו. כולם רוצים שיאהבו אותם. אז גם אם אתם לא בדיוק מסמפטים מישהו שעובד איתכם, אתם לא חייבים להראות את זה כל הזמן. תלמדו להיות דיפלומטים בהתנהגות, רגועים בהליכות ומאורגנים. גם כשאתם נותנים חוות דעת על העבודה שלהם (אם אתם המנהלים שלהם או אם אתם נשאלים), תשאירו את זה מחוץ לגליון ההערכה. תנסו להיות הגונים עם עצמכם ובכך גם עם העובד.

עקרונות שצריך להקפיד עליהם בהתמודדות עם מישהו בלתי נסבל:

 • תהיו כנים עם עצמכם. הטלת אשמה שלא לצורך רק תסבך אתכם רגשית
 • במקרה שיש עובד כזה, תקבלו דעה נוספת מאדם שלישי.
 • תהיו פתוחים לשינויים, יכול להיות שדעתכם תשתנה או תתמתן עם הזמן.
 • תניחו שלא לסבול מישהו זה דבר רע, כי דעות שונות יכולות גם לחזק אתכם.
 • אל תראו שאתם לא סובלים מישהו.
 • אל תברחו מלעבוד עם אותו אדם, עבודה משותפת יכולה גם לשפר את מצבכם.

צריך לזכור שלא כל האנשים הבעייתיים גם מוכשרים, וכדאי להפריד בין סוגי האנשים כדי לא לבזבז אנרגיה על מישהו שההשקעה בו תהיה מיותרת. הדרך לא תהיה קלה, אבל יתכן שהתוצאה תהיה הרבה יותר טובה משחשבתם.

יש לכם עוד עצות איך לעבוד עם אנשים מעצבנים?

ד"ר ירדן לוינסקי הוא פסיכיאטר מומחה, מנהל את מרכז רזולוציה לישומים פסיכולוגים מתקדמים. לפרטים נוספים או קביעת פגישה אפשר לשלוח דואר אל info@resolution.co.il או להתקשר עכשיו 03-6919961

לקבלת עדכונים אפשר להרשם לרשימת התפוצה או לעקוב אחריי בטוויטר.

קבלו עדכונים במייל

מחשבות של אחרים

פלונית: יש לי גיסה שנכנסה לדיכאון לאחר הלידה של הבת שלה ובייחוד לאחר שקיבלה איבחון על כך שהיא על הרצף האוטיסטי (הבת). ...

יעקוביאן חנוך: אני סובל שנים מכאבים כרוניים קשים בפלג גוף תחתון במיוחד ברגליים יש פריצות דיסק נירולג קבע פגיע עיצבית קשה...

יעל: שלום רציתי לדעת האם וולבוטרין גורם להשמנה? התחלתי לקחת לפני שבועיים, מיד שיפור במצב רוח, שיחסית יותר טוב, אך...

אני: מערכת החינוך בעיקר מתעלמת מהפרעת קשב, אלא אם במקרה דרך הביטוי שלה היא קושי במקצועות רבי מלל. ע"ע "לקות ללמידה"...

גראס: יש אנשים עם נטיה לפתח פסיכוזה, ברגע שישתמשו בגראס זה יעורר את הנטיה, מקרוב ראיתי את הקשר הישיר בין עישון גראס...

יצחק ויסברג: שלוםוברכה אני חושב שהקושי האמיתי שלי זה הפרעת קשב והפסיכולוג והפסיכטאר אומרים שזה אובססייה וא סי די מה אתה...

ליליטה: איך ניתן להיגמל מוולבוטרין בצורה הדרגתית אם אסור לחלק את הכדור?

נעמה: תודה על המאמר המרתק! כמה פרפקציוניסטי זה מצידי שמצאתי 2 מילים עם טעויות סופר במאמר ‍♀️ הן לא מפריעות לרצף...

תגובות

3 תגובות לרשימה ”איך לעבוד עם אנשים בלתי נסבלים“, בסדר כרונולוגי. ניתן להוסיף תגובות בהמשך העמוד.

 1. מאת יוסי:

  קודם כל שכל אחד יסתכל על עצמו. כתבת את זה אבל אני מדגיש ומחמיר. אתה חושב שמישהו מולך בלתי נסבל אבל כדאי שתניח שכל הבעיה אצלך ואתה הבלתי נסבל והוא פשוט מגיב לבלתי נסבלות שלך. אולי למעשה שניכם בלתי נסבלים או שאתם פשוט בכלל לא מתאימים, אבל הכי בטוח שתאשים את עצמך בלבד.

 2. מאת ירדן לוינסקי:

  אני לא מסכים. כל אחד חייב להתבונן בחלק שלו באינטראקציה, אבל לא צריך להניח שכל הבעיה אצלנו. לפעמים צריך שניים לטנגו.

 3. מאת אפי:

  הקביעה שמישהו הוא בלתי נסבל נוצרת אצלנו בעצמנו. זוהי הגזמה שלנו כלפי התנהגות (או מראה, לפעמים) של אדם מסוים. זה נוצר בשלבים ע"י המוח שלנו כשהוא מפריז בערכו של האדם המסוים לטוב ולמוטב. הרוב תלוי בי. זאת משום שלעתים קורה שהוא מתנהג בצורה שלילית באופן חד פעמי, או שנדמה לי שהוא מסתכל עלי במבט כזה או אחר, אך לאחר מעשה, אני הוא זה שמחליט כיצד לפרש וגם אם באופן מוטעה אני יכול לתקן בעצמי על ידי הסתכלות או תגובה חיובית, שכמובן תשפיע גם עליו להבא- "כמים הפנים לפנים כן לב האדם לאדם".

הוספת תגובה


דוקטור, למה לא ענית? כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.

על מנת להגן על אתר זה מפני ספאם, שפה בוטה, התקפות אישיות או מסעות צלב, הפעלתי את אפשרות מודרציית התגובות באתר. כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.
אפרסם את תגובתך מייד לאחר שאוודא שאין שם שום דבר שמסוכן לבריאות.