ציפרלקס, תופעות לוואי, מינון ועוד | פסיכיאטר ברשת

ציפרלקס: כל מה שחשוב לדעת

אז למה באמת הציפרלקס היא תרופה כה פופולרית והאם היא תתאים גם לכם?

ציפרלקס (Cipralex) היא תרופה ששייכת למשפחת ה-SSRI. משפחת תרופות שמשפיעות על סרוטונין, חומר שקיים במוח של כולנו ותפקידו לקשר בין תאי העצב באיזורים שונים במוח. במהלך השנים התברר שיש קשר בין דיכאון וחרדה לבין הפרעות במערכת הסרוטונין.

ציפרלקס ותרופות אחרות ממשפחת ה-SSRI מעלות את זמינות הסרוטונין באזורים מסויימים במוח וכך מצמצות את החרדה והדיכאון. הן לא התרופות היחידות שפועלות באופן כזה, אבל הן מתאפיינות בהרבה פחות תופעות לוואי מתרופות מיושנות יותר.

חפיסת ציפרלקס

חפיסת ציפרלקס. לא בטוח שהיא טובה יותר, אבל היא מתאפיינת בפחות תופעות לוואי. תמונה: לונדבק.

בין התרופות המוכרות במשפחה אפשר למצוא גם את הפרוזאק, סרוקסט, לוסטרל, פבוקסיל ואף שמות ישראליים יותר כמו רסיטל, סרנדה ופלוטין. מנגנון הפעולה של כל התרופות הללו דומה (אם כי לא בהכרח זהה), לכן אם אחת מהן לא התאימה לכם או גרמה לתופעות לוואי ייתכן שאחת התרופות האחרות מהמשפחה תשיג תוצאות טובות יותר.

למה דווקא ציפרלקס?

ציפרלקס הוא השם המסחרי של התרופה אסציטאלופרם (Escitalopram). זוהי ככל הנראה תרופת ה-SSRI המוכרת ביותר כיום. זה לאו דווקא אומר שהיא טובה מאחרות. להערכתי, הסיבה העיקרית לכך שהיא מוכרת יותר, היא היותה התרופה האחרונה ממשפחה זו שיש עליה פטנט של חברת תרופות. לכן היא גם נהנתה מתקציבי שיווק גדולים.

בארץ הפטנט פג וכיום יש שתי חברות שמייצרות תחליף גנרי של התרופה, האחד נקרא אסטו, והשני נקרא אסציטאלופרם-טבע. כתוצאה מהכנסת התחליפים ירד מחיר הציפרלקס. היא עדיין היא יקרה יחסית לכמה תרופות SSRI אחרות, אבל הרבה יותר זולה מבעבר.

מתי משתמשים בציפרלקס?

ציפרלקס משמשת לטיפול במצבים של שונים דיכאון, מדיסתימיה ודכאונות קלים ועד דיכאון קליני עמוק. כמו כן משתמשים בה לטיפול בהפרעות חרדה, תגובה פוסט טראומטית, והפרעות כפייתיות טורדניות (OCD). בגלל המחיר הגבוה יחסית (ולמרות שבעבר הוא היה הרבה יותר גבוה) נעשה בה פחות שימוש לטיפול באובססיות של OCD כי לרוב נדרשים בו מינונים גבוהים של התרופה.

ציפרלקס (וגם לוסטרל) גורמת לפחות תופעות לוואי מתרופות SSRI אחרות ולכן לעיתים מעדיפים אותה כתרופה הראשונה שניתנת למטופל. עדיין, יכולות להיות לה תופעות לוואי כמו כאבי בטן, בחילות, יובש בפה, קשיים בשינה, או ירידה בחשק המיני. תופעות הלוואי הן שיקול, אבל הן נוטות לחלוף ולעיתים קרובות פחות גרועות מדיכאון וחרדה.

האם ציפרלקס תתאים לכם?

ציפרלקס היא תרופה טובה. היא לא בהכרח יעילה יותר לטיפול בחרדה ובדיכאון מאשר תרופות אחרות ממשפחת ה-SSRI אבל אצל אנשים מסויימים היא תעורר פחות תופעות לוואי, וזהו בוודאי שיקול חשוב בבחירת התרופה על-ידי הפסיכיאטר המטפל.

בדומה לתרופות SSRI אחרת לא מומלץ לצרוך אלכוהול בזמן נטילת ציפרלקס, ויש להתייעץ עם הרופא אם את בחורה בהריון או מניקה. כמובן שאין לשנות מינונים או להתחיל או להפסיק טיפול מבלי להתייעץ עם פסיכיאטר מומחה.

ד"ר ירדן לוינסקי הוא פסיכיאטר מומחה, מנהל את מרכז רזולוציה לישומים פסיכולוגים מתקדמים. לפרטים נוספים או קביעת פגישה אפשר לשלוח דואר אל info@resolution.co.il או להתקשר עכשיו 03-6919961

לקבלת עדכונים אפשר להרשם לרשימת התפוצה או לעקוב אחריי בטוויטר.

מחשבות של אחרים

חולמת להיגמל: היי ג. אני כבר למעלה מ10 שנים נוטלת כדורים נוגדי דיכאון. החליפו לי המון סוגי כדורים וניראה לי שנפשית זה...

יפית: זה אומר שלא טיפלת בפאן הנפשי תרופות פסיכיאטריות אינן מטפלות בנפש. אשמחלשוחח איתך על כך . 0544791227

ללא שם: היי יש לי תחושה של עצב כבד בבית ואין חשק לכלום אבל בחברה אני סבבה עם עצמי ומרגיש רגיל לחלותין אבל שאני לבד...

אנונימי: הי קיבלתי ציפרלקס רציתי לדעת האם זה גורם למחשבות הטורדניות להפסק? והאם זה גורם לחרדה להפסיק כרגע אני לא...

איסקו: נוי היקרה, אל תדאגי ואל תתייאשי! לנפש יש עוצמות חזקות מאוד.. הרבה מעבר למה שאת יכולה לדמיין..! אומרים שבחיים...

קובי: סליחה trepiline

קובי: קיבלתי תרופה כזאת בשם trampoline מותר לקחת את זה עם יש הפרעות קצב לב ?

שרית בסלו: הי אני סבלתי שניםםם ממגרנות נוראיות שום כדור כבר לא השפיע עליי …וממש סבלתי זו מגרנה פעמים בחודש שתפס...

תגובות

322 תגובות לרשימה ”ציפרלקס: כל מה שחשוב לדעת“, בסדר כרונולוגי. ניתן להוסיף תגובות בהמשך העמוד.

 1. מאת Poi:

  האם בהריון יש בעיה עם הכדור הזה?

 2. מאת זיו:

  אני מתחיל לקחת ציפרלקס 10( בהתחלה חצי כדור). שנים לוקח לןריוון שהוא כדור טוב: אחד בבוקר ואחד בערב. שאלה: איך סדר לקיחת כדורים בבוקר? כי אני ב8 בבוקר לוקח לוריוון אחרי כמה זמן מותר בבוקר לקחת ה
  ציפרלק

 3. מאת יעל:

  מרגישה בדיוק כמוך…חוסר שקט מטורף ובלילה איומה

 4. מאת דנית:

  כבר לא צוציקית, זה נכון. מקבלת ציפרלקס המון שנים. בעבר הרחוק 20 מ"ג, בשנים האחרונות 10 מ"ג. הפסקתי פעמיים-שלוש. אם לפני ניתוח לב ואם מתי שהוא שנראה לי מתאים להפסיק. חזרתי אל התרופה המקלה עלי מאוד. שנים לא מעט יש לי כמעט בכל יום חום של 37.2 עשירית יותר או פחות, ואני מרגישה בכך. בדקו בדקו בדקו: משחפת, שרטת החתול, קדחת המערות, איידס וחיידיקים בדם ומה לא – אין שום דבר רציני, או לא רציני.
  אולי אולי יש קשר בין ציפרלקס ארוך שנים לתופעה הזאת? היא מפריעה לי. מתחילה לרוב בצהריים או אחה"צ, אחר כך ובעיקר אחרי מנוחה היא נפסקת. לפעמים חוזר החום בערב, לפעמים לא. אקמול משפיע, אבל לא מונע. בזמן שהפסקתי לקבל ציפרלקס, בערך במשך שנה – זה לא קרה. בילדותי נפגעתי מסקרלטינה שהגיעה ללב ופגעה במסתמים. מאז – לדעתי – כל מחלת חום נמשכת אצלי יותר זמן מאשר אצל אחרים. סיפור ארוך, כי עדיין לא גיליתי בת כמה אני, והנה זה בא: 82. בסדר: פעילה, מבינה, יוצרת. לא ספורטאית…

 5. מאת אני:

  לא הייתי מגגירה את עצמי בדכאון או בחרדה. אבל לפעמים אני נמנעת ממצבים חברתיים. חרדה חברתית קלה הייתי קוראת לזה ופחד קהל. האם כדאי ליטול ציפרלקס?

 6. מאת אחיזה:

  הרופא נתן לי ציפרלקס
  10 מ"ג התחלתי בחצי כדור למשך 4 ימים ולאחר 4 ימים התחלתי כדור אחד אני עם הכדורים כבר שבועיים לא מרגיש השפעה מתי תתחיל ההשפעה כי כרגע לא מרגיש ש הכדור משפיע
  תודה!

 7. מאת ג'ון:

  לא לגעת בתרופות האלההה
  ספורט ואוכל בריא יעלה לך תמצוורוח והריכוז ויהיה לך יותר קל להתמודד עם קשרים חברתיים, מנסיון!

 8. מאת מרי:

  היי ג'וני
  אני כל כך מזדהה עם התגובה שכתבת שנראה כאילו היא נכתבה מפי ממש.
  בכל מקרה, רציתי לשאול;
  התחלת לקחת את הכדור?
  ואיך הוא השפיע (אם בכלל)?
  ממליץ? לא ממליץ?
  תודה מראש♡

 9. מאת יולי:

  היי . את יכולה לקחת ציפרלקס במינון של 10 אני הייתי לוקחת כל ההריון . וגם בהנקה את יכולה

 10. מאת ראול:

  גם למישהו שלחם בצבא ונהרגו לו חברים מול העיינים, והוא נכה בכיסא גלגלים שמשפחתו כבר מתה אחד אחרי השני והוא נותר לבד עם 3 ילדים אחרי שאשתו נפטרה מסרטן…גם אז אתה ממליץ על ספורט ואוכל בריא? מי הסמיך אותך לענות תשובה כל כך מטומטמת?

 11. מאת שר,:

  אחרי שא י לוקחת ציפרלקס 10מג אני מקבלת צרבת למה?

 12. מאת ליאור:

  שלום
  כבר כמה חודשים שאני לוקח כדור אחד של 10 מיליגרם ביום בשעות הלילה. החלטתי לשנות לבוקר במקום בלילה. שלשום לקחתי בעשר בלילה ואתמול בבוקר. כלומר הפרש השעות היה קטן בין הלילה לבוקר מאשר בדרכ שזה 24 שעות. יש לי לחצים בחזה באיזור הלב וסחרחורות. דפיקות לב מהירות. הרגשה מוזרה. מנסה להתעלם אך זה מציק. התופעות האלו קרו לי בעבר בלי ששיניתי זמנים אך הפעם זה התחזק. מה לעשות?

 13. מאת מינון:

  אז איך קובעים מינון נכון של ציפרלקס?

 14. מאת מאיה כהן:

  יש לי ידיד שנוטל 15 מיליגרם ליום בבוקר.לאחר שבועיים של נטילת הכדרים התחיל תעבון גדול..האם יכול להיגרם תאבון מהתרופה או משמחה חזרה לחיים?

 15. מאת דודי:

  היי היו לך אולי תפעות לוואי?
  ועם כן תוך כמה זמן הם נעלמו?

 16. מאת נועם:

  היי!
  אשמח לדעת האם החלת טיפול? ובמידה וכן האם עזר..?
  תודה רבה,מזדהה איתך:)

 17. מאת זיטי:

  קוראים לזה דיכאון, וחרדה חברתית

 18. מאת לימור:

  מזדהה עם כל מילה שלך, התרופה לא תפתור את שורש הבעיה, כ"כ נכון וחזק!!!

 19. מאת לימור:

  בדיוק גם לי יש את התופעות שציינת יואווו, הזעות בלילה וחלומות מפחידים….סיוטטטט

 20. מאת לימור:

  כיף לשמוע שזה עזר לי נהדר!!! אני שותה כבר שבועיים ציפרקלס 10 מ"ג ולא מרגישה שום שיפור, אשמח להמלצה תודה

 21. מאת יגאל:

  דפדפתי בכל האתרים לגבי הציפרלקס 10 מ"ג ולהפתעתי מסתבר שלכל אתר יש הסבר משלו.למשל בגוגל שנ הסברים .אחד זה מאוד מסוכן והשני כדור להפליא.ואני נבוך ושואל מי מהם הוא הנכון ? אני עדיין לא התחלתי עים הטיפול בגלל אי ההסבר הנכון .מה עלי לעשות ? תודה.

 22. מאת אבי דב:

  מעוניין לדעת מתי יש ליטול ציפרלקס 10 מג' בבוקר או בערב

 23. מאת אנונימי:

  הי קיבלתי ציפרלקס רציתי לדעת האם זה גורם למחשבות הטורדניות להפסק? והאם זה גורם לחרדה להפסיק כרגע אני לא מצליחה לאכול בגלל החרדות האם זה משהו שיעבור? אני ירגיש יותר שמחה כרגע מרגישה שאין תקווה ואין כוחות קיבלתי עם קלונקס חצי כדור האם מומלץ לקחת קלונקס?

הוספת תגובה


דוקטור, למה לא ענית? כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.

על מנת להגן על אתר זה מפני ספאם, שפה בוטה, התקפות אישיות או מסעות צלב, הפעלתי את אפשרות מודרציית התגובות באתר. כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.
אפרסם את תגובתך מייד לאחר שאוודא שאין שם שום דבר שמסוכן לבריאות.