מבצע: תנו 150 דולר, קבלו המלצה על טיפול

פרסום סמוי בבלוגים? חכו מה יקרה כשמאות או אלפי רופאים יהפכו למשווקים במדיה החברתית.

לפני כחודשיים געשה הבלוגוספירה המקומית סביב כתבותיהם של עידו קינן ויובל דרור ב"עין השביעית", אודות הפרסום הסמוי של חברות מסחריות במדיה החברתית ובמיוחד בבלוגים. תמורת תשלום במזומן או בשווה כסף, למקרה שתהיתם. העיסוק בפרשה התפתח בין השאר לויכוחים אישיים, דיונים על בעד ונגד קוד אתי לבלוגרים, ועוד ועוד.

ואני חשבתי: אם אנחנו מניחים שהמדיה החברתית כאן כדי להשאר, מה יקרה כשרק לחצי מ-20 אלף הרופאים במדינה תהיה נוכחות ברשת…

אם אנחנו באמת חוזים הצלחה לרשתות חברתיות ולמדיה חברתית, ולוקחים כהנחת עבודה שרופאים ואנשי מקצועות הבריאות (וגם פסיכיאטרים) הם בני אדם ככל בני-האדם, על דפוסי השימוש שלהם באינטרנט, מה יקרה כאשר כולם יהיו שם – כולם יפעלו במדיה החברתית?

אפשר להניח שחלק מאותם רופאים, אנשים שיש להם השפעה במדיה החברתית (פסיכיאטר מסויים לדוגמא…), יהפכו מחוזרים במיוחד כשכל מיני משווקים למיניהם יזהו את הזירה הזו וינסו להכניס גם את הרופאים לעולם הפרסום הסמוי.

בארץ ישנו קוד אתי ברור שחברות התרופות חתומות עליו ושאוסר על פרסום סמוי ועל תשלום לרופאים תמורת שירותים כאלו. אבל חברות שמוכרות תוספי מזון, מכשור רפואי, שירותים רפואיים שונים, תרופות טבעיות או חומרים אחרים לא מחוייבות לקוד האתי הזה. כל אותם גופים רק מחכים לאפשרות לקפוץ על הרשת ולהשתמש במדיה החברתית לצרכים שלהם.

בעולם ישנם רופאים ואנשי מקצועות הבריאות שמנהלים חיי אינטרנט פעילים במסגרת המדיה החברתית. אני עוקב אחרי כמה פסיכיאטרים, פסיכולוגים ורופאים בתחומים אחרים. בארץ יש כמה בלוגים פעילים של רופאים שמתעדכנים בקביעות והם נגישים לציבור הרחב (ולא מספיק לדעתי). לעומת זאת יש שימוש רב כצרכנים של אנשי טיפול בכלי האינטרנט השונים – כמשתמשים, כגולשים, כקוראים וכותבים אבל לא בפונקציה של יצרני תוכן.

איך נתמודד עם המצב החדש? האם יהיה הבדל בין בלוגר שהציעו לו לכתוב על מכשיר רפואי לבין בלוגר רופא שהציעו לו לכתוב על אותו מוצר? מה אם יבקשו מפסיכיאטר לכתוב פוסט על תוסף מזון כלשהו שאמור לשפר תפקוד?

לדעתי יש הבדל משמעותי, והוא שאף אחד לא באמת יכעס על שוקי גלילי או יובל דרור אם הוא יכתוב ביקורת (גם חיובית) על מרפאה מסויימת, אבל אם ירדן לוינסקי יכתוב ביקורת חיובית על מרפאה מסויימת ישפטו אותו (כלומר אותי) על-פי סטנדרטים אחרים. ואגב סטנדרטים – מי יקבע אותם? ההסתדרות הרפואית, מועצת העיתונות? או גוף אחר? אולי כולם?

ישנם פסיכיאטרים שמנהלים קריירה מקצועית, יש כאלו שעוסקים רק בכתיבה ויש כאלו שמנהלים קליניקה או עובדים בבית חולים במקביל לכתיבה ופעילות במדיה החברתית. אני שייך לקבוצה האחרונה, וברור לי שאני צריך לבדוק את עצמי כל הזמן, כדי לא ליפול למלכודות שנפערות מתחת למקלדת שלי.

לכל אדם יש מוניטין שהוא צריך לשמור עליו. יש אנשים שמודעים לכך יותר, ויש אנשים שפחות מודעים. רופא / פסיכיאטר שיתפס מפרסם בבלוג שלו תמורת תשלום, יחטוף מכה אנושה למוניטין המקצועי שלו. בארה"ב, ה-FTC מתכוון להגדיר תקנות לפרסום בבלוגים. אני מניח שגם האיגודים הרפואיים המקצועיים האמריקניים יתייחסו לכך. למזלנו, עד שנגיע למאסה קריטית של כותבים ממקצועות הבריאות עוד יעבור זמן, כך שנוכל להתארגן בהתאם.

(גילוי נאות: לא קיבלתי מעולם תשלום או שווה ערך לתשלום בעבור טקסטים שאני מפרסם בבלוג הזה או במקומות אחרים)

לקבלת עדכונים אפשר להרשם לרשימת התפוצה, להרשם לטוויטר שלי, או להכנס לאתר של מרכז רזולוציה.

לא רחוק היום שבו רופאים שיש להם השפעה במדיה החברתית יהפכו מחוזרים על-ידי משווקים למיניהם

ד"ר ירדן לוינסקי הוא פסיכיאטר מומחה, מנהל את מרכז רזולוציה לישומים פסיכולוגים מתקדמים. לפרטים נוספים או קביעת פגישה אפשר לשלוח דואר אל info@resolution.co.il או להתקשר עכשיו 03-6919961

לקבלת עדכונים אפשר להרשם לרשימת התפוצה או לעקוב אחריי בטוויטר.

קבלו עדכונים במייל

מחשבות של אחרים

דנה: סובלת מחרדות וסטרס בגוף כל היום, וגם דפיקות לב שהיו מעירות אותי בלילה. לוקחת ציפרלקס 10 מ״ג כבר 9 שבועות (שבוע...

SEGEV: שלום לכם האם ציפרלקס 10 מ"ג יכול לעזור לחולת אלצהיימר שסובלת מהזיות ובעקבותיהן מחרדות? מדמיינת שג'וקים נמצאים...

כ.ד.ז: מגיע הרגע שאין ברירה אי אפשר לבד תודה על החיזוק

מזל ר.: נושא מעניין. אני לא יודעת מה הייתי עושה אם הייתי במצב כזה. אבל אני מכירה הרבה מתמודדי נפש שההתמודדות שלהם...

אסתי: האם ניתן ליטול אטנט לבעיות קשב וריכוז כשנוטלים קלונקס, האם יש להפסיק את הקלונקס לפני תודה

סני גורדון בר: מבקשת לדעת עבור בת משפחה בחו"ל האם אפשר לקבל קשר לפסיכיאטר ישראלי או דובר עברית בברלין שיכול לתת טיפול...

אור: המטפל מביא את עצמו לטיפול . את החוויות שלו , את הרגישות, החכמת חיים, הנסיון ועוד, לבינה אין את זה . פשוט אין . ...

טולידו רות: ברצוני להפסיק לקחת מירו 30 ופובוקסיל 50. האם הפסקה הדרגתית כלומר לרדת אחרי שש,בועיים לחצי כדור ולאחר מכן לרבע...

תגובות

4 תגובות לרשימה ”מבצע: תנו 150 דולר, קבלו המלצה על טיפול“, בסדר כרונולוגי. ניתן להוסיף תגובות בהמשך העמוד.

 1. מאת שרה:

  כתבת יפה , ירדן .
  זה פוסט חשוב .
  הלוואי שכולם יהיו ישרים והגונים כמוך .

 2. מאת זיגמונד:

  איך נתמודד עם המצב החדש? האם יהיה הבדל בין בלוגר שהציעו לו לכתוב על מכשיר רפואי לבין בלוגר רופא שהציעו לו לכתוב על אותו מוצר? מה אם יבקשו מפסיכיאטר לכתוב פוסט על תוסף מזון כלשהו שאמור לשפר תפקוד? לדעתי יש הבדל משמעותי, והוא שאף אחד לא באמת יכעס על שוקי גלילי או יובל דרור אם הוא יכתוב ביקורת (גם חיובית) על מרפאה מסויימת, אבל אם ירדן לוינסקי יכתוב ביקורת חיובית על מרפאה מסויימת ישפטו אותי על פי סטנדרטים אחרים.

  יפה כתבת, בכלל – ודוגמא מצוינת הבאת בפרט.

  אגב: מי אחראי לעיצוב המרשים של הבלוג?

  בברכה,
  זיגמונד

 3. מאת ירדן לוינסקי:

  @זיגמונד. אני.

 4. מאת פסיכיאטר, ד"ר ירדן לוינסקי | שני דברים על שיווק ברשת ועל אנשים.:

  […] שצפיתי שיקרה אכן קרה. לפני כמעט שנה כתבתי פוסט בשם 'מבצע: תנו 150 דולר, קבלו המלצה על טיפול' על הרגע שבו אנשי השיווק יבינו שהדרך להשיג פרסום ושיווק […]

הוספת תגובה


דוקטור, למה לא ענית? כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.

על מנת להגן על אתר זה מפני ספאם, שפה בוטה, התקפות אישיות או מסעות צלב, הפעלתי את אפשרות מודרציית התגובות באתר. כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.
אפרסם את תגובתך מייד לאחר שאוודא שאין שם שום דבר שמסוכן לבריאות.