ציפרלקס: כל מה שחשוב לדעת

אז למה באמת הציפרלקס היא תרופה כה פופולרית והאם היא תתאים גם לכם?

ציפרלקס (Cipralex) היא תרופה ששייכת למשפחת ה-SSRI. משפחת תרופות שמשפיעות על סרוטונין, חומר שקיים במוח של כולנו ותפקידו לקשר בין תאי העצב באיזורים שונים במוח. במהלך השנים התברר שיש קשר בין דיכאון וחרדה לבין הפרעות במערכת הסרוטונין.

ציפרלקס ותרופות אחרות ממשפחת ה-SSRI מעלות את זמינות הסרוטונין באזורים מסויימים במוח וכך מצמצות את החרדה והדיכאון. הן לא התרופות היחידות שפועלות באופן כזה, אבל הן מתאפיינות בהרבה פחות תופעות לוואי מתרופות מיושנות יותר.

חפיסת ציפרלקס

חפיסת ציפרלקס. לא בטוח שהיא טובה יותר, אבל היא מתאפיינת בפחות תופעות לוואי. תמונה: לונדבק.

בין התרופות המוכרות במשפחה אפשר למצוא גם את הפרוזאק, סרוקסט, לוסטרל, פבוקסיל ואף שמות ישראליים יותר כמו רסיטל, סרנדה ופלוטין. מנגנון הפעולה של כל התרופות הללו דומה (אם כי לא בהכרח זהה), לכן אם אחת מהן לא התאימה לכם או גרמה לתופעות לוואי ייתכן שאחת התרופות האחרות מהמשפחה תשיג תוצאות טובות יותר.

למה דווקא ציפרלקס?

ציפרלקס הוא השם המסחרי של התרופה אסציטאלופרם (Escitalopram). זוהי ככל הנראה תרופת ה-SSRI המוכרת ביותר כיום. זה לאו דווקא אומר שהיא טובה מאחרות. להערכתי, הסיבה העיקרית לכך שהיא מוכרת יותר, היא היותה התרופה האחרונה ממשפחה זו שיש עליה פטנט של חברת תרופות. לכן היא גם נהנתה מתקציבי שיווק גדולים.

בארץ הפטנט פג וכיום יש שתי חברות שמייצרות תחליף גנרי של התרופה, האחד נקרא אסטו, והשני נקרא אסציטאלופרם-טבע. כתוצאה מהכנסת התחליפים ירד מחיר הציפרלקס. היא עדיין היא יקרה יחסית לכמה תרופות SSRI אחרות, אבל הרבה יותר זולה מבעבר.

מתי משתמשים בציפרלקס?

ציפרלקס משמשת לטיפול במצבים של שונים דיכאון, מדיסתימיה ודכאונות קלים ועד דיכאון קליני עמוק. כמו כן משתמשים בה לטיפול בהפרעות חרדה, תגובה פוסט טראומטית, והפרעות כפייתיות טורדניות (OCD). בגלל המחיר הגבוה יחסית (ולמרות שבעבר הוא היה הרבה יותר גבוה) נעשה בה פחות שימוש לטיפול באובססיות של OCD כי לרוב נדרשים בו מינונים גבוהים של התרופה.

ציפרלקס (וגם לוסטרל) גורמת לפחות תופעות לוואי מתרופות SSRI אחרות ולכן לעיתים מעדיפים אותה כתרופה הראשונה שניתנת למטופל. עדיין, יכולות להיות לה תופעות לוואי כמו כאבי בטן, בחילות, יובש בפה, קשיים בשינה, או ירידה בחשק המיני. תופעות הלוואי הן שיקול, אבל הן נוטות לחלוף ולעיתים קרובות פחות גרועות מדיכאון וחרדה.

האם ציפרלקס תתאים לכם?

ציפרלקס היא תרופה טובה. היא לא בהכרח יעילה יותר לטיפול בחרדה ובדיכאון מאשר תרופות אחרות ממשפחת ה-SSRI אבל אצל אנשים מסויימים היא תעורר פחות תופעות לוואי, וזהו בוודאי שיקול חשוב בבחירת התרופה על-ידי הפסיכיאטר המטפל.

בדומה לתרופות SSRI אחרת לא מומלץ לצרוך אלכוהול בזמן נטילת ציפרלקס, ויש להתייעץ עם הרופא אם את בחורה בהריון או מניקה. כמובן שאין לשנות מינונים או להתחיל או להפסיק טיפול מבלי להתייעץ עם פסיכיאטר מומחה.

ד"ר ירדן לוינסקי הוא פסיכיאטר מומחה, מנהל את מרכז רזולוציה לישומים פסיכולוגים מתקדמים. לפרטים נוספים או קביעת פגישה אפשר לשלוח דואר אל info@resolution.co.il או להתקשר עכשיו 03-6919961

לקבלת עדכונים אפשר להרשם לרשימת התפוצה או לעקוב אחריי בטוויטר.

קבלו עדכונים במייל

מחשבות של אחרים

אסתי: האם ניתן ליטול אטנט לבעיות קשב וריכוז כשנוטלים קלונקס, האם יש להפסיק את הקלונקס לפני תודה

סני גורדון בר: מבקשת לדעת עבור בת משפחה בחו"ל האם אפשר לקבל קשר לפסיכיאטר ישראלי או דובר עברית בברלין שיכול לתת טיפול...

אור: המטפל מביא את עצמו לטיפול . את החוויות שלו , את הרגישות, החכמת חיים, הנסיון ועוד, לבינה אין את זה . פשוט אין . ...

טולידו רות: ברצוני להפסיק לקחת מירו 30 ופובוקסיל 50. האם הפסקה הדרגתית כלומר לרדת אחרי שש,בועיים לחצי כדור ולאחר מכן לרבע...

אור: לאור מה שאתה כותב, כמטופלת לשעבר אצל פסיכולוגית מדהימה, וכאחת שמשתמשת בAI ליישומים שונים , אני לא חושבת...

נעמה: אנחנו לא "לפעמים" מכירים את הגוף שלנו טוב יותר מכל אחד אחר - אנחנו תמיד מכירים את הגוף שלנו הכי טוב. וחולים לא...

חיים: מאמר מחכים, תודה

אדוה: היי ירדן, האם אתה יכול לתת דוגמאות לאסטרטגיות התמודדות?

תגובות

392 תגובות לרשימה ”ציפרלקס: כל מה שחשוב לדעת“, בסדר כרונולוגי. ניתן להוסיף תגובות בהמשך העמוד.

 1. מאת Poi:

  האם בהריון יש בעיה עם הכדור הזה?

 2. מאת זיו:

  אני מתחיל לקחת ציפרלקס 10( בהתחלה חצי כדור). שנים לוקח לןריוון שהוא כדור טוב: אחד בבוקר ואחד בערב. שאלה: איך סדר לקיחת כדורים בבוקר? כי אני ב8 בבוקר לוקח לוריוון אחרי כמה זמן מותר בבוקר לקחת ה
  ציפרלק

 3. מאת יעל:

  מרגישה בדיוק כמוך…חוסר שקט מטורף ובלילה איומה

 4. מאת דנית:

  כבר לא צוציקית, זה נכון. מקבלת ציפרלקס המון שנים. בעבר הרחוק 20 מ"ג, בשנים האחרונות 10 מ"ג. הפסקתי פעמיים-שלוש. אם לפני ניתוח לב ואם מתי שהוא שנראה לי מתאים להפסיק. חזרתי אל התרופה המקלה עלי מאוד. שנים לא מעט יש לי כמעט בכל יום חום של 37.2 עשירית יותר או פחות, ואני מרגישה בכך. בדקו בדקו בדקו: משחפת, שרטת החתול, קדחת המערות, איידס וחיידיקים בדם ומה לא – אין שום דבר רציני, או לא רציני.
  אולי אולי יש קשר בין ציפרלקס ארוך שנים לתופעה הזאת? היא מפריעה לי. מתחילה לרוב בצהריים או אחה"צ, אחר כך ובעיקר אחרי מנוחה היא נפסקת. לפעמים חוזר החום בערב, לפעמים לא. אקמול משפיע, אבל לא מונע. בזמן שהפסקתי לקבל ציפרלקס, בערך במשך שנה – זה לא קרה. בילדותי נפגעתי מסקרלטינה שהגיעה ללב ופגעה במסתמים. מאז – לדעתי – כל מחלת חום נמשכת אצלי יותר זמן מאשר אצל אחרים. סיפור ארוך, כי עדיין לא גיליתי בת כמה אני, והנה זה בא: 82. בסדר: פעילה, מבינה, יוצרת. לא ספורטאית…

 5. מאת אני:

  לא הייתי מגגירה את עצמי בדכאון או בחרדה. אבל לפעמים אני נמנעת ממצבים חברתיים. חרדה חברתית קלה הייתי קוראת לזה ופחד קהל. האם כדאי ליטול ציפרלקס?

 6. מאת אחיזה:

  הרופא נתן לי ציפרלקס
  10 מ"ג התחלתי בחצי כדור למשך 4 ימים ולאחר 4 ימים התחלתי כדור אחד אני עם הכדורים כבר שבועיים לא מרגיש השפעה מתי תתחיל ההשפעה כי כרגע לא מרגיש ש הכדור משפיע
  תודה!

 7. מאת ג'ון:

  לא לגעת בתרופות האלההה
  ספורט ואוכל בריא יעלה לך תמצוורוח והריכוז ויהיה לך יותר קל להתמודד עם קשרים חברתיים, מנסיון!

 8. מאת מרי:

  היי ג'וני
  אני כל כך מזדהה עם התגובה שכתבת שנראה כאילו היא נכתבה מפי ממש.
  בכל מקרה, רציתי לשאול;
  התחלת לקחת את הכדור?
  ואיך הוא השפיע (אם בכלל)?
  ממליץ? לא ממליץ?
  תודה מראש♡

 9. מאת יולי:

  היי . את יכולה לקחת ציפרלקס במינון של 10 אני הייתי לוקחת כל ההריון . וגם בהנקה את יכולה

 10. מאת ראול:

  גם למישהו שלחם בצבא ונהרגו לו חברים מול העיינים, והוא נכה בכיסא גלגלים שמשפחתו כבר מתה אחד אחרי השני והוא נותר לבד עם 3 ילדים אחרי שאשתו נפטרה מסרטן…גם אז אתה ממליץ על ספורט ואוכל בריא? מי הסמיך אותך לענות תשובה כל כך מטומטמת?

 11. מאת שר,:

  אחרי שא י לוקחת ציפרלקס 10מג אני מקבלת צרבת למה?

 12. מאת רונן:

  הוצאת לי את המילים מהפה

 13. מאת רונן:

  אני בן 34 היו לי כל כך הרבה שנים אבודות ואני כל כך מבין אותך ממש חבל כל מילה שאמרת כאילה יצאה מפי..

 14. מאת ליאור:

  שלום
  כבר כמה חודשים שאני לוקח כדור אחד של 10 מיליגרם ביום בשעות הלילה. החלטתי לשנות לבוקר במקום בלילה. שלשום לקחתי בעשר בלילה ואתמול בבוקר. כלומר הפרש השעות היה קטן בין הלילה לבוקר מאשר בדרכ שזה 24 שעות. יש לי לחצים בחזה באיזור הלב וסחרחורות. דפיקות לב מהירות. הרגשה מוזרה. מנסה להתעלם אך זה מציק. התופעות האלו קרו לי בעבר בלי ששיניתי זמנים אך הפעם זה התחזק. מה לעשות?

 15. מאת מינון:

  אז איך קובעים מינון נכון של ציפרלקס?

 16. מאת מאיה כהן:

  יש לי ידיד שנוטל 15 מיליגרם ליום בבוקר.לאחר שבועיים של נטילת הכדרים התחיל תעבון גדול..האם יכול להיגרם תאבון מהתרופה או משמחה חזרה לחיים?

 17. מאת דודי:

  היי היו לך אולי תפעות לוואי?
  ועם כן תוך כמה זמן הם נעלמו?

 18. מאת נועם:

  היי!
  אשמח לדעת האם החלת טיפול? ובמידה וכן האם עזר..?
  תודה רבה,מזדהה איתך:)

 19. מאת זיטי:

  קוראים לזה דיכאון, וחרדה חברתית

 20. מאת לימור:

  מזדהה עם כל מילה שלך, התרופה לא תפתור את שורש הבעיה, כ"כ נכון וחזק!!!

 21. מאת לימור:

  בדיוק גם לי יש את התופעות שציינת יואווו, הזעות בלילה וחלומות מפחידים….סיוטטטט

 22. מאת לימור:

  כיף לשמוע שזה עזר לי נהדר!!! אני שותה כבר שבועיים ציפרקלס 10 מ"ג ולא מרגישה שום שיפור, אשמח להמלצה תודה

 23. מאת יגאל:

  דפדפתי בכל האתרים לגבי הציפרלקס 10 מ"ג ולהפתעתי מסתבר שלכל אתר יש הסבר משלו.למשל בגוגל שנ הסברים .אחד זה מאוד מסוכן והשני כדור להפליא.ואני נבוך ושואל מי מהם הוא הנכון ? אני עדיין לא התחלתי עים הטיפול בגלל אי ההסבר הנכון .מה עלי לעשות ? תודה.

 24. מאת אבי דב:

  מעוניין לדעת מתי יש ליטול ציפרלקס 10 מג' בבוקר או בערב

 25. מאת אנונימי:

  הי קיבלתי ציפרלקס רציתי לדעת האם זה גורם למחשבות הטורדניות להפסק? והאם זה גורם לחרדה להפסיק כרגע אני לא מצליחה לאכול בגלל החרדות האם זה משהו שיעבור? אני ירגיש יותר שמחה כרגע מרגישה שאין תקווה ואין כוחות קיבלתי עם קלונקס חצי כדור האם מומלץ לקחת קלונקס?

 26. מאת נאני:

  אני נמצאת באותו מצב כמעט 3 שבועות בנתיים לא מרגישה שינוי…

 27. מאת נאני:

  שלום ד"ר ירדן… כבר שלושה שבועות נוטלת ציפרולקס לא סגורה האם כדור עוזר לי או לא? פה ושם עדיין יש לי כאבי ראש האם זה בסדר? לפני יומיים פסיכיאטר הוסיף לי מודל פעמיים ביום להרגעה…מתי ארגיש יותר טוב?

 28. מאת ליאת:

  מצטערת לשמוע.כל כך עצוב שבנאדם צריך לסבול כל כך הרבה ,לעבור כל כך הרבה דברים קשים ואסונות .ולהישאר "שפוי"
  התרופה עוזרת לך?

 29. מאת אור:

  לא מומלץ לגעת בקלונקס ממכר ברמות והגמילה קשה מאוד ניתן לבדוק תרופה מעולה בשם לשיאה עים יעוץ של פסיכיאטר תרופה טבעית במקביל ציפרלקס באישור פיסכאטר בלבד

 30. מאת יעל:

  הי..
  לקחתי בעבר ציפרלקס במינון 20 מ"ג
  במשך כשנה ואז הפסקתי ליטול.
  כיום אני מרגישה צורך לקחת שוב ציפרלקס עקב קשיים רבים;מצבי רוח משתנים .דכאון ייאוש מחשבות אובדניות.פחד. כאב נפשי.ייאוש.תסכול ובלבול..
  רציתי לשמוע איך להתחיל לקחת שוב?
  מאיזה מינון להתחיל כדי להגיע ל 20 מג בהדרגה.
  בהצלחה לכולם

 31. מאת אדל:

  אני אחרי לידה עברה כבר שנה מאז עברתי קיסרי חירום ואחרי הלידה סובלת מחרדות בעיקר בלילה זה תוקף אותי …
  הרופא המליץ לי על ציפרלקס מה אתם אומרים ??? מפחדת לקחת כדורים אני עוד צעירה בשביל זה
  והאם זה אולי יעבור לבד החרדות האלה אוף ממש סיוטט ??

 32. מאת איתמר:

  התחלתי עם ציפרלקס לפני 12 שנה עבד עלי מצויין ,הגעתי לשלב שהפסקתי את השימוש בכדור .
  לפני חצי שנה התחילו שוב ההתקפי חרדה ,נמנעתי לחזור לכדור מכיוון שתקופת האתאקלמות לכדור לא סימפטית .
  לבסוף לפני כשלושה שבועות חזרתי לזה כדור 10מ"ג ,בשבוע הראשון לקחתי חצי כדור ,הרגשתי לא טוב ,תופעות הלוואי כגון סטרס בגוף ,תחושת אטימות וחוסר חשק מיני תקפו אותי .
  עליתי לכדור שלם(ליום אחד) ,התופעות התגברו יותר ,חזרתי לקחת חצי כדור עוד שבוע (סה"כ שבועיים) ,כעת אני שבוע לוקח כדור שלם ,למען האמת הצונאמי מאוחרי אך עדיין אני מרגיש תחושת עייפות ולפעמים מרגיש כאבי ראש (תחושה של מח תפוס ) ,האם יכול להיות שראקציה לכדור השתנתה עם הזמן ?
  כמה זמן לוקח לכדור ליצר איזון מוחלט ?
  מהפעם הקודמת שהשתמשתי בו לקח פחות זמן עד שהכדור השפיע

 33. מאת נוטלת את התרופה:

  זה עוזר מאוד. אל תבזבזי זמן בלסבול

 34. מאת מוטי:

  אני בדיוק כמוך אחרי 4 ימים של חצי כדור עברתי לכדור וגם לוקח ואבן פעמיים ביום מרגיש גרוע גרוע מה לעשות

 35. מאת יהודית אלמוזלינוס:

  היי רציתי לדעת במה עוזר לך הכדור והאם היה לך תופעות לוואי. אני במצב נפשי לא טוב אבל חוששת מאוד לקחת את הכדור

 36. מאת שהם:

  אכן היא שכחה להוסיף את הקנאביס, ולא צריך הסמכה בשביל לדעת את זה:)

 37. מאת נועם:

  שהם שלום

  באיזה זן אתה ממליץ להשתמש?

 38. מאת משה:

  גבר על תיסתכל על אנשים אצלי לא היה תופעות לוואי והכדור מצויין אני על מינון 20

 39. מאת משה:

  שלום לכולם על תיסתכלו על מה שאנשים רושמים באינטרנט הם סתם מפחידים אותכם אני עם הכדור זה כבר הרבה זמן ואני על מינון 20 מיליגרם ולא היו לי תופעות לוואי

 40. מאת שם טוב:

  דוקטור קבלתי את התרופה מחבר שמקבל מרשם אני לא רוצה ללכת לפסיכולוג או פסיכיאטר או רופא בעיניין הזה ואני מרגיש שאני צריך לנטול את התרופה עכב חרדות והסתגרות עם כמה היית ממליצה להתחיל ?

 41. מאת דניאל:

  בבוקר

 42. מאת שהם:

  רק 100% אורגני.

 43. מאת קרן:

  היו לי כמה התקפי חרדה לפני כ4 חודשים.. לפי מה שאני מבינה כרגע פתחתי חרדה מן החרדה מה שגורם לי לחיות עם מחשבה תמידית שכל רגע היא תתקוף אותי שוב…
  זה לגמריי עצר לי את החיים ואני רוב היום בבית לא מסוגלת להתחייב לשום דבר
  לפני כחודשיים הרופאת משפחה רשמה לי "רמוטיב" במינון של 500 גרם וזה לא ככ עזר
  השבוע הפסיכיאטר המליץ לי על ציפרלקס במימון של 10 גרם. התחלתי לקחת לפני יומיים לא מרגישה תופעות לוואי בינתיים .. מישהו שהיה במצב דומה ויכול להעיד שהתרופה עזרה לו? וכמה זמן לקח לזה להשפיע ?

 44. מאת ישראל:

  שלום לכב'הד"ר
  רציתי בבקשה לשאול
  הייתי היום אצל אורולוג מכיון שאני די סובל מ…….שפיכה מוקדמת…. (מבין אותי) ופשוט משום מה התברר לי
  משיטוט באינטרנט שהיא בעיה שכדאי ללכת בגללה לאורולוג
  ואכן זה מה שעשיתי
  ואז אמרה לי הרופאה ללא כל היסוס לקחת ….. ציפרלקס,
  האמת, די נדהמתי, זכרתי שהכדור הזה הוא פסיכוטי, ואני מעולם לא התנסיתי או אפילו חשבתי על כזה כיוון, היא טוענת שזה הכדור שטוב עבורי ויתן לי 8 דקות השהיה מ……10 שניות….!!!!!
  רציתי לשמוע את דעתך, כי אני אדם נורמלי -לדעתי- סופר סופר…. וככה…ביום בהיר – לקחת ציפרלקס, נראה לך נורמלי….????
  בתודה רבה רבה רבה מראש על תשובתך
  ישראל
  0587634764

 45. מאת ירדן לוינסקי:

  @ישראל, שימוש בתרופות ממשפחת SSRI לסוגיה כזו הוא מקובל. מדובר בטיפול נוגד חרדה ולא כדור אנטיפסיכוטי. כדאי להבין יחד עם הגורם המטפל מהם השיקולים בבחירת טיפול זה, והאם יש אלטרנטיבות (תרופתיות או לא תרופתיות)

 46. מאת דניאל:

  שלום לכולם גם אני לוקח ציפרלקס מינון 20 מיליגרם והכדור עוזר אין מחשבות טורדניות אין דיכאון אבל ברגע שמפסיקים את הכדור הכל חוזר ודרך אגב לי לא היה תופעות לוואי

 47. מאת הילה:

  שלום. נוטלת מזה 4 וחצי שבועות ציפרלקס. 3 שבועות כדור שלם. עדיין לא חזרתי לעצמי. מתי ארגיש שיפור מלא…? תודה רבה.

 48. מאת תום:

  התחלתי לקחתי ציפרלקס דרל פסיכיאטר נגד התקפי חרדה המינון שלי הוא 10 והוא התעקש שאקח כדור שלם מההתחלה, זה היום ה3 ואני רק מרגיש בחילה ועייפות כל הזמן זה נורמלי? עוד מישו זה קרה ו בהתחלה? מתי זה מפסיק?

 49. מאת יניב:

  זה לא קשור לגיל גם בגיל צעיר אפשר להכנס למצב של דיכאון סטרס וחרדות.
  גם אני בהתחלה התנגדתי לקחך את הכדור. ואמרתי לעצמי מה עכשיו אני אתמסטל מכדורים. אבל אחר כך מתרגלים לנטילת כדור וזה בהחלט עוזר. רצוי להתייעץ עם פסיכיאטר ולספר לו את כל מה שמרגישים לפעמים הם מתאימים כדור ומאבחנים האם יש דיכאון ובאיזה קושי. לרוב הם מוציאים מרשם לציפרלקס. אך עדיין עדיף ללכת לפסיכיאטר ולא לרופא משפחה שגם יכול להוציא לכל אחד שאומר שיש לו דיכאון. אין חד משמעי אצל אף אחד. הכדור משפיע שונה על כל אחד. תלוי באיזה מצב בחיים הוא נמצא מה הוא יכול לשנות ומה לא. לי הכדור הזה ממש עזר והרים אותי נתן לי מרץ. קידמתי מלא דברים , עשיתי את כל מה שרציתי תמיד לעשות. קיבלתי ביטחון יותר עם אנשים . לבטא דעה שלך, לעמוד על שלך. לא לתת לאנשים ׳לאכול אותך׳ אתה לומד לפרגן לעצמך ולאהוב את עצמך להשקיע בעצמך להעמיד אנשים במקום כשצריך ולא לתת להם ׳לתפס לך על הראש ולנצל״ שוב כל אחד והבעיות שלו. והכדור מתחיל להשפיע תוך שבועיים עם הצטברות שלו בגוף.
  הייתי בדיכון קליני קשה שכבתי בכיתי לא יכולתי לישון ובלילה הרגשה מאוד לא טובה בלב היה מאןד קשה לא הייתי מסןגל לתפקד הכל היה נופל מהידיים רגשות אשמה הייתי מאשים את עצמי בכל דבר שעשיתי בחיים התחלתי להתנצל ולבקש סךיחה מהרבה אנשים הרגשתי מעוך מדוכא וחסר יכולת לשום דבר ייאוש מוחלט.
  הכדור הזה הוציא אותי מדיכאון כרגע נוטל כמה חודשיםמוכל חודש מתייעץ עם פסיכיאטר עד להורדת מינון הכל עשיף לפי יעוץ פסיכיאטרי. ולא להחליט על דעת עצמך היום אקח מחר לא או אוריד לחצי או ישר אשתה חצי . רק לפי הוראות הרופא.

 50. מאת יניב:

  היה לי את כל הסימפטומים של דיכאון קליני
  חשדות באנשים
  שוכח דברים
  רגשות אשמה
  מאשים את עצמי
  חוסר הערכה עצמי
  הרגשה שאני לא שווה כלום
  שאין טעם לחיים.
  הכדור עזר לי מאוד והחזיר אותי לחיים. לא רק שהחזיר הזזתי פטרתי קידמתי הרבה עניינים שהיו תקועים .

הוספת תגובה


דוקטור, למה לא ענית? כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.

על מנת להגן על אתר זה מפני ספאם, שפה בוטה, התקפות אישיות או מסעות צלב, הפעלתי את אפשרות מודרציית התגובות באתר. כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.
אפרסם את תגובתך מייד לאחר שאוודא שאין שם שום דבר שמסוכן לבריאות.