פייסבוק כדוגמא אקטואלית ליצירת מנגנוני תלות

היום יש חגיגה באינטרנט. פייסבוק מכריזה על השלב הבא של הפלטפורמה האינטרנטית שלה. מהיום פייסבוק מאפשרת לכל אתר באשר הוא להטמיע בתוכו מנגנונים של זיהוי מפייסבוק (תוכלו להרשם ולהשתמש בשם המשתמש שלכם מפייסבוק באתרים אחרים), אבל האתרים יוכלו גם לקבל מידע עליכם מפייסבוק כמו דברים שהגדרתם שם, ומהיום הנוכחות והפעולות שלנו בכל האתרים שמשתתפים תרשם אצל פייסבוק.

לא נורא. גם גוגל עושה משהו דומה.

כל המידע הזה שזורם ויזרום יאפשר לפייסבוק לבנות אתר טוב יותר, לבחון את האינטרנט ולדעת מה טוב, מה רלוונטי ומה אנחנו אוהבים. בקיצור, ככל שיודעים עלינו יותר מידע אפשר לתת לנו שירות טוב יותר, יעיל יותר וממוקד יותר. בדיוק בשבילנו. המידע הזה הרבה יותר רלוונטי מהמידע שקיים אצל גוגל, כי הוא מחובר לפרופילים של אנשים, מחוברים לפרופילים אחרים של אנשים. כלומר כל הגרף החברתי שלנו – אותו מידע חברתי שקשור באינטראקציה שלנו עם הסביבה נשמר אצל פייסבוק.

ברור שזו תהיה הצלחה, וברור שזה יהיה נוח. הרבה יותר נוח להשתמש בכלי מוכר, בסיסמה אחת שאנחנו זוכרים, ובאתר רשת חברתית שכבר היום שולט בשטח. לכן זו תהיה הצלחה ענקית. וככל שזו תהיה הצלחה גדולה יותר כך יותר אתרים ישתמשו בזה, וזו תהיה הצלחה עוד יותר גדולה.התלות שלנו במערכת של פייסבוק תלך ותגדל. אם חשבנו על גוגל בתוך תמנון שהיה רוצה לשלוט עלינו, תחשבו על פייסבוק בתור לב מלאכותי. כל עוד שהוא עובד, אנחנו מרוצים.

פייסבוק היא כמו פולשים מהחלל.

אל תשאלו איך אבל ראיתי אתמול קטע וידאו מהחידוש האמריקאי לסדרה משנות השמונים V. בפרק של אתמול, החייזרים (סוג של נחשים מתקדמים טכנולוגית שעוטים תחפושת של בני אדם) מנסים לשכנע את האומות המאוחדות לקבל מתנת חינם – תחליף אנרגיה שנקרא "אנרגיה כחולה" שהוא בעצם אנרגיה אנסופית חינם. באמצעות תחבולות הם כמובן מצליחים ואז רואים את סגן המפקד שואל את המפקדת

"אבל למה לתת להם טכנולוגיה כל כך מתוחכמת בחינם" הוא שואל.

וראש החייזרים עונה "כי אחרי שהם יהפכו תלויים באנרגיה כחולה שהם קיבלו מאיתנו בחינם, נוכל להוריד את השלטר בכל רגע שנרצה".

פייסבוק היא כמו החייזר במקרה הזה. פייסבוק מתמרנת את עצמה לשבת על השלטר של האינטרנט. אנחנו חושפים עוד ועוד פרטים על הזהות שלנו לפייסבוק כי זה נוח, כי היא זמינה ומספקת לנו אינספור דרכים לסיפוק הצרכים המיידיים שלנו. אנחנו רוצים עוד ועוד ובגלל הנוחות אנחנו מתמסרים. אבל פייסבוק היא חברה מסחרית שרוצה להרוויח, לנצל את הפרטים שלנו לרווח האישי שלה. תחשבו מה יקרה אם פתאום היא תחסום את המשתמש שלכם מלהכנס לכל האתרים ברשת, סתם כי היא החליטה. זו לא המצאה, כי פייסבוק עושה את זה מדי פעם לאנשים שונים. אבל אז אנחנו כבר נהיה תלויים בה.

מייד יצוצו אנשים ויגידו שאני לודיסט ונגד הקדמה, ואני לא מבין וכל מני טענות דמגוגיות. אני לא נגד קדמה ולא נגד רשתות חברתיות ויש לי חשבון פייסבוק. פשוט כדאי שנדע בידי מי אנחנו מפקידים את עתידנו. כדאי לזכור שמנגנוני תלות יכולים להיות עקשנים וקשים לטיפול.

ד"ר ירדן לוינסקי הוא פסיכיאטר מומחה, מנהל את מרכז רזולוציה לישומים פסיכולוגים מתקדמים. לפרטים נוספים או קביעת פגישה אפשר לשלוח דואר אל info@resolution.co.il או להתקשר עכשיו 03-6919961

לקבלת עדכונים אפשר להרשם לרשימת התפוצה או לעקוב אחריי בטוויטר.

קבלו עדכונים במייל

מחשבות של אחרים

יעל: שלום רציתי לדעת האם וולבוטרין גורם להשמנה? התחלתי לקחת לפני שבועיים, מיד שיפור במצב רוח, שיחסית יותר טוב, אך...

אני: מערכת החינוך בעיקר מתעלמת מהפרעת קשב, אלא אם במקרה דרך הביטוי שלה היא קושי במקצועות רבי מלל. ע"ע "לקות ללמידה"...

גראס: יש אנשים עם נטיה לפתח פסיכוזה, ברגע שישתמשו בגראס זה יעורר את הנטיה, מקרוב ראיתי את הקשר הישיר בין עישון גראס...

יצחק ויסברג: שלוםוברכה אני חושב שהקושי האמיתי שלי זה הפרעת קשב והפסיכולוג והפסיכטאר אומרים שזה אובססייה וא סי די מה אתה...

ליליטה: איך ניתן להיגמל מוולבוטרין בצורה הדרגתית אם אסור לחלק את הכדור?

נעמה: תודה על המאמר המרתק! כמה פרפקציוניסטי זה מצידי שמצאתי 2 מילים עם טעויות סופר במאמר ‍♀️ הן לא מפריעות לרצף...

דנה: סובלת מחרדות וסטרס בגוף כל היום, וגם דפיקות לב שהיו מעירות אותי בלילה. לוקחת ציפרלקס 10 מ״ג כבר 9 שבועות (שבוע...

SEGEV: שלום לכם האם ציפרלקס 10 מ"ג יכול לעזור לחולת אלצהיימר שסובלת מהזיות ובעקבותיהן מחרדות? מדמיינת שג'וקים נמצאים...

תגובות

7 תגובות לרשימה ”פייסבוק כדוגמא אקטואלית ליצירת מנגנוני תלות“, בסדר כרונולוגי. ניתן להוסיף תגובות בהמשך העמוד.

 1. מאת חנן:

  V זו סדרה נחותה בעיניי, שמעודדת פאניקה מפני אובמה (חייזרים שמציעים "ביטוח בריאות אוניברסלי"? נו, באמת. אבל הנקודה שלך בעינה עומדת. עם זאת, אין סיבה אמיתית לחשוב שיום אחד פייסבוק  

 2. מאת חנן:

  התגובה הקודמת נקטעה, להלן המשך:
  / גוגל יחליטו באמת יום אחד "להוריד את השאלטר". לכל היותר, אפשר לצפות שהם ימקדו טוב יותר את מאמצי הפרסום שלהם (שהיום, אם להודות על האמת, עדיין לוקים בחסר).

 3. מאת Tweets that mention ª ליצירת מנגנוני תלות והשלכותיהם. -- Topsy.com:

  […] This post was mentioned on Twitter by Jordan Lewinski and Ziv pug, Asaf Cohen. Asaf Cohen said: איך אני שמח שאני לא שם RT @JordanLewinski פייסבוק כדוגמא אקטואלית ליצירת מנגנוני תלות והשלכותיהםhttps://www.thingsonmymind.com/?p=714 […]

 4. מאת גאולה:

  זה לא רק הפייסבוק.
  זה האינטרנט כולו.
  התלות באינטרנט היא כה גדולה שאין לי מושג איך חייתי המון שנים בלעדיו.
  גם מבחינה חברתית, גם מבחינת הידע, גם מבחינת: רגע, אני צריכה לחפש מתכון……. מכל הבחינות. והייתי בערך בת 35 כשהוא הגיע לחיי, הילדים שלי לא מבינים בכלל מה זה כשאין אינטרנט וכן, גם אני בפייסבוק, נזהרת מכל מה שכתבת, כי יום אחד באמת האח הגדול יחליט להוריד את השאלטר , זה ברור לי.

 5. מאת שי תורגמן:

  נענתי לבקשת חברות ממישהי בפייס בוק לאחר 2 פגישות החלטתי לנתק קשר ועל כך קיבלתי הודעה מאד תוקפנית ומעליבה .החזרתי לה כגמולה היא היתלוננה והפייס מחק לי את הכרטיס בלי לעשות בדיקה אמיתית.וזה רק מראה ומוכיח כי אין פיקוח ראוי ואמיתי . אתם יודעים מה לא מיתרגש מי באמת זקוק לכל המוצי פוצי הזה.

 6. מאת פסיכיאטר, ד"ר ירדן לוינסקי | פייסבוק זה בכלל לא עניין של פרטיות אלא של גבולות:

  […] היום באינטרנט. כל האתרים, השירותים והטכנולוגיות כמו פייסבוק אבל גם אחרים מעודדים אותנו לחשוף יותר ולהיות כמעט […]

 7. מאת פסיכיאטר | גוגל פלוס גבולות החשיפה (או: למה גוגל עשתה משהו נכון):

  […] היום באינטרנט. כל האתרים, השירותים והטכנולוגיות כמו פייסבוק אבל גם אחרים מעודדים אותנו לחשוף יותר ולהיות כמעט […]

הוספת תגובה


דוקטור, למה לא ענית? כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.

על מנת להגן על אתר זה מפני ספאם, שפה בוטה, התקפות אישיות או מסעות צלב, הפעלתי את אפשרות מודרציית התגובות באתר. כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.
אפרסם את תגובתך מייד לאחר שאוודא שאין שם שום דבר שמסוכן לבריאות.