להתחתן עם הפרעת קשב וריכוז

אם הפרעת קשב וריכוז היא משהו שמלווה אותך כל החיים, הרי שלא מדובר במשהו שיכול להשפיע רק על השגים אקדמיים או על הצלחה תעסוקתית. חלק משמעותי בחיים של כל אדם הוא גם חייו הפרטיים, זוגיות והורות. כאשר הפרעת הקשב והריכוז לא מטופלת, הרי שדווקא אלו יכולים להיות הראשונים להפגע.

אבל גם בן הזוג שאינו סובל מהפרעת קשב יכול להפגע מהפרעת הקשב. ראשית, כי עבור שאר העולם אין בעיה בכלל. הרי לא רואים על רוב האנשים שיש להם הפרעת קשב וריכוז. לכן ניסיתי לרכז באופן תמציתי ככל האפשר מני דברים שמי שחי עם מישהו עם הפרעת קשב (בין אם זה ADD או ADHD) יכול לחוות בעצמו.

אנשים שנשואים למישהו או מישהי עם הפרעת קשב פעמים רבות חווים תהליך מורכב שאפשר לאפיין אותו כמעבר הדרגתי בין שמחה, לבלבול ולאחר מכן כעס ועד אדישות. מדוע התהליך הזה כל כך אופייני לאנשים שבני הזוג שלהם סובלים מהפרעת קשב וריכוז שאינה מטופלת?

כאשר אדם עם הפרעת קשב וריכוז מתאהב, האדרנלין והאהבה גורמים לו לרכז את תשומת הלב שלהם בבן הזוג החדש. האדרנלין פועל בצורה דומה לריטלין, ולכן החוויה היא שהאדם מרוכז ומפוקס (באהבה). בהדרגה, הריגוש שכל כך עובד טוב על הפרעת הקשב חולף ורק אז תסמיני הקשב הופכים בולטים יותר ויותר. בשלב זה האדם יכול לחפש ריגושים במקום אחר, כיוון שהריגוש עוזר לו להתמקד. כמובן שהתהליך הזה לא חייב להיות מודע, אבל הצד השני בזוגיות יכול לחוות כל מני חוויות רגשיות כתוצאה ממה שעובר על מי שיש לו הפרעת קשב.

 •  תחושת דחיה. אנשים עם הפרעת קשב מוסחים בקלות וזה יכול לגרום לבן או בת הזוג להרגיש שהם לא ממש מעניינים. הם יכולים להרגיש זנוחים כי האדם מתעסק בדברים מרגשים יותר שמושכים את תשומת ליבו.
 • בדידות. אם בן הזוג שלך עסוק כל הזמן בענייניו ולא שם לב אלייך, או אפילו לא מתקשר איתך, את יכולה להרגיש בודדה. את גם יכולה להרגיש שהוא מתעלם מהעצות הטובות שאת נותנת לו.
 •  תסכול. אותן בעיות של חוסר ארגון, חוסר התחשבות או בלבול חוזרות שוב ושוב למרות שביקשת מבת הזוג שלך שתתקן את דרכיה. זה מתסכל לנהל דיון שלם סביב בעיה מסויימת ולהגיע לפתרון אפשרי ואילו הצד השני לא עושה עם המסקנות שום דבר.
 • כעס. ככל שאת מרגישה יותר מתוסכלת, שלא מקשיבים ושמתעלמים מהבעיות, ככל שהפרעת הקשב ממשיכה ולא מטופלת, שלא מתייחסים ושאת לבד בהתמודדות, כך גם הכעס גובר. זה יכול לגרום למריבות מצד אחד או לניתוק ביחסים מצד שני. בכל מקרה הדפוס הופך יותר ויותר הרסני עבור היחסים הזוגיים.
 • תשישות וחוסר ישע. ככל שהבעיות הנובעות מהפרעת הקשב והריכוז ממשיכות, כך היכולת של בן הזוג להתמודד, לפצות ולהתגבר על הקשיים בכוחות עצמו הולכת ונשחקת. זה מעייף לעשות עבודה של שניים ביחסים זוגיים, או גם את תפקידו של בן הזוג בהורות. גם מאגרי האנרגיה של בן/בת הזוג הבריאים בסופו של דבר נגמרים.

יש תקווה לזוגיות עם הפרעת קשב וריכוז

עם ההבנה שזו הפרעת הקשב שמתערבת לכם בזוגיות, אפשר להתמודד טוב יותר. אפשר לדעת שזה לא שהיא לא אוהבת אותך או שאתה לא מעניין אותה, אלו פשוט סימפטומים של הפרעת קשב. מכיוון שאולי הוא לא מודע לעומס הרגשי שהוא גורם, ולשינוי ההרסני במערכת היחסים – אפשר וכדאי לדבר על כך. יכול להיות שהוא בכלל שם לב רק להתנהגות שלך (הכעס, ההתרחקות, המריבות) ולא לשלו.

במצבים כאלו, כדאי לעשות שני דברים. ראשית, להביא את בן הזוג שסובל מהפרעת קשב לטיפול. יש כיום טיפולים רבים ויעילים. ושנית, כדאי לשקל תהליך זוגי שיאפשר לגשר על הערם שנוצרו במערכת היחסים.

 

ד"ר ירדן לוינסקי הוא פסיכיאטר מומחה, מנהל את מרכז רזולוציה לישומים פסיכולוגים מתקדמים. לפרטים נוספים או קביעת פגישה אפשר לשלוח דואר אל info@resolution.co.il או להתקשר עכשיו 03-6919961

לקבלת עדכונים אפשר להרשם לרשימת התפוצה או לעקוב אחריי בטוויטר.

קבלו עדכונים במייל

מחשבות של אחרים

פלונית: יש לי גיסה שנכנסה לדיכאון לאחר הלידה של הבת שלה ובייחוד לאחר שקיבלה איבחון על כך שהיא על הרצף האוטיסטי (הבת). ...

יעקוביאן חנוך: אני סובל שנים מכאבים כרוניים קשים בפלג גוף תחתון במיוחד ברגליים יש פריצות דיסק נירולג קבע פגיע עיצבית קשה...

יעל: שלום רציתי לדעת האם וולבוטרין גורם להשמנה? התחלתי לקחת לפני שבועיים, מיד שיפור במצב רוח, שיחסית יותר טוב, אך...

אני: מערכת החינוך בעיקר מתעלמת מהפרעת קשב, אלא אם במקרה דרך הביטוי שלה היא קושי במקצועות רבי מלל. ע"ע "לקות ללמידה"...

גראס: יש אנשים עם נטיה לפתח פסיכוזה, ברגע שישתמשו בגראס זה יעורר את הנטיה, מקרוב ראיתי את הקשר הישיר בין עישון גראס...

יצחק ויסברג: שלוםוברכה אני חושב שהקושי האמיתי שלי זה הפרעת קשב והפסיכולוג והפסיכטאר אומרים שזה אובססייה וא סי די מה אתה...

ליליטה: איך ניתן להיגמל מוולבוטרין בצורה הדרגתית אם אסור לחלק את הכדור?

נעמה: תודה על המאמר המרתק! כמה פרפקציוניסטי זה מצידי שמצאתי 2 מילים עם טעויות סופר במאמר ‍♀️ הן לא מפריעות לרצף...

תגובות

4 תגובות לרשימה ”להתחתן עם הפרעת קשב וריכוז“, בסדר כרונולוגי. ניתן להוסיף תגובות בהמשך העמוד.

 1. מאת לונה:

  שלום ירדן,
  מאוד ממעטים לדבר ולכתוב על "המעגל השני" – לא רק מי שסובל מחרדה, דכאון או הפרעת קשב צריך לקבל עזרה ותמיכה, אלא גם בני הזוג, הילדים/ההורים והקרובים להם באופן כללי.

  אני אשמח לשמוע אם יש לך המלצה לספר או למקור מידע שעוסק בנושא.

 2. מאת לונה:

  שלום ירדן, האם אין שום ספר או מקור מידע העוסק בבני הזוג ובני המשפחה של אנשים הסובלים מחרדה, דכאון או הפרעת קשב?

  לא ענית לתגובתי הקודמת אז אני מנסה שוב…
  תודה.

 3. מאת ירדן לוינסקי:

  @לונה, לא מכיר משהו ספציפי ומוכר, אני בטוח שיש כמה ספרים כאלו.

 4. מאת אפרת:

  יש ספר מצויין שנקרא אנחנו הדיג'ייאים שכתבה הפסיכולוגית עינב קשר שעוסקת בזוגיות לבעלי הפרעה ובני זוגם (עבדה איתי, יש לי ADHDועם בעלי הסובל ):
  היא ממש טובה.

הוספת תגובה


דוקטור, למה לא ענית? כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.

על מנת להגן על אתר זה מפני ספאם, שפה בוטה, התקפות אישיות או מסעות צלב, הפעלתי את אפשרות מודרציית התגובות באתר. כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.
אפרסם את תגובתך מייד לאחר שאוודא שאין שם שום דבר שמסוכן לבריאות.