דיכאון זה לא רק מצב רוח ירוד

כשאנחנו חושבים על מישהו שסובל מדיכאון אנחנו מייד מדמיינים לנו מישהו עצוב, שבוכה בלי סיבה ברורה ושאין לו עניין בדברים שמתרחשים סביבו. הוא אולי יושב בחושך או שוכב במיטה שלו בלי יכולת לתפקד, בלי לאכול ובלי לישון בלילות. כשאנחנו מדברים על דיכאון אנחנו בעיקר מתייחסים למצב רוח ירוד.

בניגוד למה שרבים חושבים, הרוב הגדול של האנשים שסובלים מדיכאון סובלים בנוסף ממגוון של סימפטומים שלא קשורים במצב הרוח באופן ישיר. למעשה, ההגדרה הרשמית של דיכאון לא מחייבת מצב רוח ירוד או דכאוני כדי שתהיה מוגדר כסובל מדיכאון כיוון שדכאון זו תסמונת שמורכבת ממגוון של סימפטומים.  למעשה, אנשי המקצוע העיקריים שפוגשים אנשים שסובלים מדיכאון הם דווקא לא אנשים מתחום בריאות הנפש אלא דווקא רופאי משפחה. הסיבה לכך די ברורה, כיוון שבגלל תסמינים גופניים אנחנו לרוב הולכים דבר ראשון לרופא המשפחה שלנו כדי לעשות בירור גופני.

דוגמא טובה היא אנשים ש'לפתע פתאום' מתחילים לסבול מכאבים בכלל וכאבי ראש בפרט. הם מתחילים לקחת אקמול ואופטלגין, הולכים לדיקור ולרופא המשפחה, לנוירולוג ולכל מני בדיקות בלי ממצא משמעותי או הטבה במצבם. כמובן שחלק משמעותי מכאבי הראש הם בגלל בעיות נוירולוגיות, תזונה או מחלות שונות. אבל חלק משמעותי וגדול הוא בגלל מצוקה נפשית. הבעיה היא שבמרבית המקרים שמדובר במצוקה נפשית אנשים מגיעים לטיפול אצל פסיכיאטר או פסיכולוג רק לאחר סבל ממושך ולאחר בירורים שונים ומשונים, שלפעמים לא רלוונטים בכלל.

הסימפטומים של הכאבים הם המשמעותיים ביותר, כיוון שהדבר האחרון שאתה חושב כשאתה שומע על כאבים הוא דיכאון.

התסמינים הגופניים של דיכאון יכולים לכלול בין היתר:

 • מגוון כאבים ובעיקר כאבי ראש, כאבי צוואר וכאבי גב. הכאבים יכולים להיות מתמשכים לאורך כל היום או להתגבר לקראת שעות הערב.
 • בעיות שינה כמו נדודי שינה ויקיצה מוקדמת, או לחליפין ריבוי בשינה וקשיי התעוררות בבוקר. אנשים בדיכאון קל יכולים להרגיש עייפים גם לאחר שנת לילה מלאה.
 • שינויים בתאבון אבל גם ירידה או עליה משמעותית במשקל הגוף שינוי במשקל הגוף בלי שינויים בתזונה.
 • תחושת עייפות וחולשה לא ספציפית לשעה או לסיטואציה. כלומר יכולים להיות עייפים בבוקר, או חלשים בצורה לא תואמת.
 • בעיות ושינויים ביציאות כמו שלשול או עצירות.
 • עצבנות ותחושת אי שקט שיכולה להתלוות לרתיעה מרעש – אנשים בדיכאון יתעצבנו מדיבור של אנשים אחרים סביבם.

הקשר בין התחושות הפיסיות האלו לבעיה הנפשית של דיכאון

יש מחקרים שמראים קשר הדוק בין כאב לבין דכאון. לא מזמן קראתי על מחקר שבו נתנו תרופות נוגדות כאב לאנשים ואז ניסו לפגוע בהם רגשית על ידי הצגת תמונות ומידע עצוב. אלו שלא קיבלו תרופות נגד כאב נפגעו רגשית בצורה הרבה יותר משמעותית מאלו שקיבלו כדורים נגד כאב. למעשה, גם במרפאות כאב מטפלים באופן שוטף באנשים שבאים עקב סימפטומים של כאב באמצעות תרופות שגם הפסיכיאטרים נותנים באופן קבוע. תרופות ממשפחת הטריציקלים כמו אנפרניל, תרופות כמו סימבלטה ואפילו סרוקסט משפיעות על סף הכאב של אנשים ומעלות אותו, כך שאדם שנוטל אלטרול לדוגמא פחות מרגיש משערים שאחת הסיבות לכך היא הסמיכות של המסילות במוח שקשורות לכאב פיסי לאלו שקשורות לכאב נפשי כמו דיכאון.

לצערנו, אבחנה מוטעית בנוגע לדיכאון שמתבטא בסימפטומים גופניים נפוצה מאד. חלק ניכר מהאנשים פשוט לא מדווחים על סימפטומים נפשיים כשהם מדברים עם רופא משפחה, בין אם בגלל שהם לא מייחסים להם חשיבות או בגלל שהם מתביישים. אחרים לא מדווחים על הסימפטומים כי זה נראה להם לא מתאים לסיטואציה. אם יש לך כאבי גב והגעת לאורתופד, מה הסיכוי שתספר לו על מצב הרוח הירוד שלך, ומה הסיכוי שהוא ישאל? באותה מידה מה הסיכוי שהפסיכולוג שלך ישאל על מצב כאבי הגב שלך?

הפתרון צריך להיות בראש ובראשונה מודעות. מודעות של אנשי מקצוע שונים ומודעות של המטופלים. לומר את כל מה שמפריע לכם כדי שלא תאובחנו בצורה שגויה.

ד"ר ירדן לוינסקי הוא פסיכיאטר מומחה, מנהל את מרכז רזולוציה לישומים פסיכולוגים מתקדמים. לפרטים נוספים או קביעת פגישה אפשר לשלוח דואר אל info@resolution.co.il או להתקשר עכשיו 03-6919961

לקבלת עדכונים אפשר להרשם לרשימת התפוצה או לעקוב אחריי בטוויטר.

קבלו עדכונים במייל

מחשבות של אחרים

אסתי: האם ניתן ליטול אטנט לבעיות קשב וריכוז כשנוטלים קלונקס, האם יש להפסיק את הקלונקס לפני תודה

סני גורדון בר: מבקשת לדעת עבור בת משפחה בחו"ל האם אפשר לקבל קשר לפסיכיאטר ישראלי או דובר עברית בברלין שיכול לתת טיפול...

אור: המטפל מביא את עצמו לטיפול . את החוויות שלו , את הרגישות, החכמת חיים, הנסיון ועוד, לבינה אין את זה . פשוט אין . ...

טולידו רות: ברצוני להפסיק לקחת מירו 30 ופובוקסיל 50. האם הפסקה הדרגתית כלומר לרדת אחרי שש,בועיים לחצי כדור ולאחר מכן לרבע...

אור: לאור מה שאתה כותב, כמטופלת לשעבר אצל פסיכולוגית מדהימה, וכאחת שמשתמשת בAI ליישומים שונים , אני לא חושבת...

נעמה: אנחנו לא "לפעמים" מכירים את הגוף שלנו טוב יותר מכל אחד אחר - אנחנו תמיד מכירים את הגוף שלנו הכי טוב. וחולים לא...

חיים: מאמר מחכים, תודה

אדוה: היי ירדן, האם אתה יכול לתת דוגמאות לאסטרטגיות התמודדות?

תגובות

6 תגובות לרשימה ”דיכאון זה לא רק מצב רוח ירוד“, בסדר כרונולוגי. ניתן להוסיף תגובות בהמשך העמוד.

 1. מאת אלה:

  ואולי הדכאון הוא תוצאה של כל אלו ולא הגורם שלהם ?
  עבודה מאומצת = חוסר זמן, בטח לא לפעילות גופנית = כאבי גב, מול המחשב רוב היום= כאבי צוואר
  תזונה לקויה והתמכרות לקופאין+ חוסר בשעות שינה = עוררות יתר בלילה ונימנום בימים, הקפאין גם גורם לכאבי ראש… קופאין גם גורם לתחושת לחץ, משפיע על פעולות מעיים.

  מדכא להיות עייף, מותש, רעב, כואב…
  זה לא אומר שהדיכאון לא אמיתי, זה אומר שהטיפול צריך להיות עמוק יותר מלקחת כדורים (כמובן שאפשר גם וגם)

 2. מאת ירדן לוינסקי:

  @אלה, כמובן שאת צודקת – ולכן אמרתי שדבר ראשון כדאי לעדכן את המטפלים בכל הקשיים ולא רק בחלקם.

 3. מאת מיטל:

  האם כל בן אדם שחושב שהסיפטומים נכונים לגביו זה אומר שהוא סובל מדיכאון??

 4. מאת יוסף:

  שלום ד"ר ירדן
  אני מקבל סרוקוול ואנפרניל ל OCD האם מותר לי לשתות אלכוהול?

 5. מאת נבי:

  האם הכאב יכול להמשך מעל לשנה כי ככה אני מרגישה ובאמת אין בעיה רפואית ואני סובלת כל יום

 6. מאת בתיה מקדסי:

  הבעיה שלי שכל תרופה שנותנים לי נגד דכאון עושה לי גרוע יותר בגלל תופעות הלוואי. מה אתה מציע ? בנתיים סובלת מכאבי ם בכפת הראש אי שקט וגלי חום. תודה.

הוספת תגובה


דוקטור, למה לא ענית? כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.

על מנת להגן על אתר זה מפני ספאם, שפה בוטה, התקפות אישיות או מסעות צלב, הפעלתי את אפשרות מודרציית התגובות באתר. כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.
אפרסם את תגובתך מייד לאחר שאוודא שאין שם שום דבר שמסוכן לבריאות.