מרשם לתרופה + מרשם לאפליקציה

העובדה שיש לנו גישה כמעט חופשית למידע רפואי מהווה את אחד מהשינויים התרבותיים הגדולים ביותר בארבעים השנה האחרונות בתחום הרפואה, ולא רק בעבור הרופאים. יש אינסוף תוכן רפואי שם באינטרנט. חלק ממנו מצויין, חלק ממנו בסדר, וחלק סתם גרוע. חלק מהמידע הרפואי הזה הוא גם שלנו, אישי.

גוגל לא יכול לעזור לנו, כי גוגל לצערנו לא יודע לבחון איכות של מידע רפואי. רוב האתרים שתמצאו בגוגל כשתחפשו לדוגמא חרדה הוא מידע שיווקי, וחלק מהאתרים האם אתרים שיווקיים של SEO שמטרתם לקדם אתרים אחרים בכלל, והם שכפול של תוכן אחר עם החלפות מילים. אבל הגולש המזדמן שנמצא בעצמו בחרדה, לא יודע איך להבחין בין מידע אמין למידע פחות אמין. גם אנשים משכילים מתקשים להפריד בין הררי המידע.

אני מאמין שהתפקיד שלנו, של הרופאים, הוא לעזור למטופלים שלנו לשחות בים המידע ולנווט אותם למידע האיכותי ביותר והרלוונטי ביותר שקיים ברשת וזמין עבור כולנו. אולי אפשר לקרוא לזה אינפו-תרפיה.

העתיד כבר כאן

אנחנו צריכים לשלוח אתכם למידע האיכותי ביותר והרלוונטי ביותר. לקרוע את הדעות הכי חשובות ולהגיע לכלים הטובים ביותר בהם אתם יכולים להשתמש כדי לנהל את הבריאות שלכם בצורה הטובה ביותר. זה תפקיד חדש וחיוני שהרופאים חייבים לקחת על עצמם אם הם עובדים בעידן הרשת.

כדי לפתח את זה, צריך כלים שמחברים בין מה שהרופא שלך חושב שרלוונטי עבורך בכל רחבי האינטרנט, לבין מאגר המידע הרפואי האישי שלך. זה כולל את הבעיות הרפואיות שלך, את בדיקות הדם שלך מתוך המערכת של קופת החולים, וגם הסברים שונים שקיימים באתר של קופת החולים אבל זה לא מספיק. לדעתי הכלי הזה צריך גם לכלול קישורים למאגרים חיצוניים ואתרים של גופי מידע מתחרים.

עוד דבר: אנחנו צריכים להתחיל לרשום אפליקציות למטופלים שלנו. אני מדבר עם מטופלים שלי על פעילות גופנית ועל תזונה, על הרגלי שינה ועל טיפול פסיכולוגי. מדוע שלא נרשום להם אפליקציה שעוזרת להם לנטר את החרדה שלהם או את המיגרנה שלהם? אם זה לא עוד כלי שנועד לשמור על הבריאות של המטופלים שלנו?

יש אפליקציות טובות וגם אפליקציות גרועות. באפסטור יש כבר עשרות אלפי אפליקציות רפואיות. מי יכול לומר באיזו אפליקציה כדאי להשתמש? ה FDA טרם התחיל לעשות עם זה משהו רציני, אבל הוא היה צריך מזמן. בנתיים, אנחנו יכולים לתרום את חלקנו.

כן, מרשם רפואי לאפליקציה. ברוכים הבאים לעתיד.

ד"ר ירדן לוינסקי הוא פסיכיאטר מומחה, מנהל את מרכז רזולוציה לישומים פסיכולוגים מתקדמים. לפרטים נוספים או קביעת פגישה אפשר לשלוח דואר אל info@resolution.co.il או להתקשר עכשיו 03-6919961

לקבלת עדכונים אפשר להרשם לרשימת התפוצה או לעקוב אחריי בטוויטר.

קבלו עדכונים במייל

מחשבות של אחרים

רואי: שלום לכולם אני מתמודד ומאובחן עם מניה דפרסיה כבר קרוב ל17 שנים ההתפרצות הראשונה הגיע בגיל 23 בטיול אחריי צבא...

מנדי: נפלא מאוד

שרה רבקה גרגל: יש לי תלמידה עם ASD עם חרדות ובעיות התנהגות קשות. שמנמנה- בת 12 נמוכה שוקלת כ-60 ק"ג. לאורך השנים נתנו לה תרופות...

נסים: אבחנה פסיכיאטרית פסיכיאטר שואל את המטופל מספר שאלות והמטופל עונה לו תשובות לפי התשובות של המטופל + רישומים...

שימי: אבל לכאורה הוא יכול גם להבין איך עובדת הדינמיקה של הברית הטיפולית ולעבוד לפיה, לא?

שימי: בסוף בסוף הנטייה לצפות ולחכות לא תעזוב אותנו ונראה לי שזה היסוד של כל תנועת היקום הזה והעובדה שיש לנו בית...

שירן: הי ידוע למישהו עם כדורים פאקס מותר כוס יין ??

קובי: שלום לכם התחלתי ליטול ציפרלקס לפני כמעט שלושה שבועות לאחר שהרופאה העלתה לי אץ המינון ל20 מ"ג ..שחכתי לקחת בערב...

תגובות

תגובה אחת לרשימה ”מרשם לתרופה + מרשם לאפליקציה“, בסדר כרונולוגי. ניתן להוסיף תגובות בהמשך העמוד.

  1. מאת נילי אושרוב:

    לעניות דעתי הבלתי קובעת – אפליקציה ידידותית מחובקרת לקישורים נוספים ושימת דגש על הבחנה בין פרסומת לתוכן מקצועי – עשוייה להיות בעלת פוטנציאל עצום עבור מטופלים.
    בהצלחה,
    נילי אושרוב

הוספת תגובה


דוקטור, למה לא ענית? כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.

על מנת להגן על אתר זה מפני ספאם, שפה בוטה, התקפות אישיות או מסעות צלב, הפעלתי את אפשרות מודרציית התגובות באתר. כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.
אפרסם את תגובתך מייד לאחר שאוודא שאין שם שום דבר שמסוכן לבריאות.