מה לומר לאנשים בזמן התקף חרדה

אנשים שסובלים מהתקף חרדה יכולים לספר לכם שלפעמים אין הרבה מה לעשות חוץ מלחכות שההתקף יעבור. חברים ובני משפחה יכולים לנסות לעזור, אבל האמת היא שלפעמים הם יגרמו לכם להרגיש רע יותר.

אחוז משמעותי מהאוכלוסיה יסבול במהלך חייו מחרדה, ולכן יש סיכוי טוב שאתם מכירים מישהו כזה. אנחנו יכולים לחשוב שאנחנו עוזרים למישהו שסובל מהתקף חרדה בכך שאנחנו אומרים לו כל מני משפטים שאנחנו חושבים שעוזרים, אבל המשפטים האלו בדרך כלל עושים את הפעולה ההפוכה. לכן אספתי רשימה קצרה של דברים שלא כדאי לומר ודברים שאפשר לומר במקומם.

אני מזכיר שלכל אחד מאיתנו יש דברים שעוזרים לנו ואם יש מישהו שקרוב לכם שסובל מהתקפי חרדה, כדאי שתשאלו אותו מה יכול לעזור לו.

אל תגידו: תירגע

האמת היא שלומר למישהו בהתקף חרדה להירגע גורם לאפקט ההפוך. באמת, אם זה היה כל כך פשוט להרגע אתם לא חושבים שהוא היה נרגע כבר?

במקום זה תגידו: האם יש משהו שאני יכול לעשות כדי לעזור לך עכשיו?
רק הידיעה שיש מישהו לידך שמבין ורוצה לעזור לנו ויכול לרוץ למטבח כדי להביא כוס מים יכולה לעזור מאד!

אל תגידו: הכל יהיה בסדר

עקרונית, הכל באמת יהיה בסדר, ברוב הפעמים זה נכון. אבל לומר את זה למישהו בזמן שהוא באמצע התקף חרדה, זה כמו לומר לו "אתה מרגיש מצויין".בזמן התקף חרדה אנחנו מרגישים שהלב עומד להתפוצץ או שאנחנו עומדים להתעלף ואנחנו לא חושבים בהגיון. אנחנו בטוחים שהקטסטרופה מגיעה.

במקום זה תגידו: לא משנה מה יקרה, נחשוב ביחד על דרך לפתור את זה.
גם אם הסיטואציה לא יכולה להפתר בקלות עצם העובדה שיש מישהו איתנו שיכול לעזור לנו להתמודד ונותן לנו תקווה שהמצב יכול להשתפר יכולה לעזור לנו להרגיש טוב יותר.

אל תגידו: זה הכל בראש שלך.

נו ברור שזה הכל בראש שלי! חרדה זו הפרעה נפשית שיש לה קריטריונים וטיפול. זה לא עוזר לנו שאומרים לנו שהכל בראש כי זה גורם לנו להתבייש עוד יותר בנוגע למה שאנחנו מרגישים.
במקום זה תגידו: אני כאן אם אתה רוצה לדבר על מה שמפריע לך ברגע זה.
במקום להריץ את כל תסריטי האימה בראש, זה שאני יכול עכשיו לדבר עם מישהו עליהם ולהתמודד איתם יכול לעזור לי להרגיש טוב יותר.

אל תגידו: אני יודע מה אתה מרגיש.

יכול להיות שאתם יודעים איך מרגיש מישהו בזמן התקף חרדה, אבל ברוב המקרים אתם לא יודעים. וגם אלו שבעצמם סבלו או סובלים מהתקפי חרדה לא תמיד יודעים בדיוק, כי ההתקף שלהם נראה אחרת.
במקום זה תגידו: אני רוצה להבין מה אתה מרגיש. אני אעשה כל מה שאוכל כדי שתרגיש טוב יותר.
מישהו בהתקף חרדה לא יבקש ממכם בעקבות משפט כזה לנסוע להביא לו גלידה מהגלידריה האהובה עליו.אבל עצם העובדה שאתם מוכנים לעזור יתרום להרגשה טובה יותר עבורו.

אל תגידו: יש אנשים עם בעיות גדולות יותר.

נו אז מה אם יש ילדים רעבים בסוריה. אני עכשיו באמצע התקף חרדה וכל מה שאני יכול לחשוב עליו כרגע אלו הבעיות שלי והחרדות שלי. לא מספיק שאני מרגיש אשם בגלל שאני מרגיש ככה עכשיו, אתם מפילים עלי גם את שאר צרות העולם.
במקום זה אל תגידו כלום.
אי אפשר לסובב את הצרות של אחרים כדי שנחשוב עליהם באמצע התקף. לפעמים אנחנו חושבים על כל הקשיים היומיומיים שלנו ועל החרדות שלנו ולא עוזר במיוחד אם נחשוב על בעיות של אחרים, אבל אם ננסה לחשוב על התמונה הגדולה יותר של החיים שלנו (ושלנו בלבד), אז יכול להיות שנרגיש קצת יותר טוב.

בסופו של דבר, מי שסובל מהתקף חרדה רוצה בסך הכל שיהיו איתו ויעזרו לו. תהיו שם, גם אם אתם לא מומחים לטיפול פסיכולוגי או מומחים בפסיכיאטריה. פשוט תהיו שם.

 

יש לכם עוד דוגמאות טובות?

ד"ר ירדן לוינסקי הוא פסיכיאטר מומחה, מנהל את מרכז רזולוציה לישומים פסיכולוגים מתקדמים. לפרטים נוספים או קביעת פגישה אפשר לשלוח דואר אל info@resolution.co.il או להתקשר עכשיו 03-6919961

לקבלת עדכונים אפשר להרשם לרשימת התפוצה או לעקוב אחריי בטוויטר.

קבלו עדכונים במייל

מחשבות של אחרים

יעל: שלום רציתי לדעת האם וולבוטרין גורם להשמנה? התחלתי לקחת לפני שבועיים, מיד שיפור במצב רוח, שיחסית יותר טוב, אך...

אני: מערכת החינוך בעיקר מתעלמת מהפרעת קשב, אלא אם במקרה דרך הביטוי שלה היא קושי במקצועות רבי מלל. ע"ע "לקות ללמידה"...

גראס: יש אנשים עם נטיה לפתח פסיכוזה, ברגע שישתמשו בגראס זה יעורר את הנטיה, מקרוב ראיתי את הקשר הישיר בין עישון גראס...

יצחק ויסברג: שלוםוברכה אני חושב שהקושי האמיתי שלי זה הפרעת קשב והפסיכולוג והפסיכטאר אומרים שזה אובססייה וא סי די מה אתה...

ליליטה: איך ניתן להיגמל מוולבוטרין בצורה הדרגתית אם אסור לחלק את הכדור?

נעמה: תודה על המאמר המרתק! כמה פרפקציוניסטי זה מצידי שמצאתי 2 מילים עם טעויות סופר במאמר ‍♀️ הן לא מפריעות לרצף...

דנה: סובלת מחרדות וסטרס בגוף כל היום, וגם דפיקות לב שהיו מעירות אותי בלילה. לוקחת ציפרלקס 10 מ״ג כבר 9 שבועות (שבוע...

SEGEV: שלום לכם האם ציפרלקס 10 מ"ג יכול לעזור לחולת אלצהיימר שסובלת מהזיות ובעקבותיהן מחרדות? מדמיינת שג'וקים נמצאים...

תגובות

8 תגובות לרשימה ”מה לומר לאנשים בזמן התקף חרדה“, בסדר כרונולוגי. ניתן להוסיף תגובות בהמשך העמוד.

 1. מאת עזי:

  יופי של פוסט!
  חשוב, רלוונטי ועשוי להועיל!
  אבל… האם אתה מאמין שמישהו ישנה את תגובתו האוטומטית בעקבות קריאת הפוסט?

 2. מאת ירדן לוינסקי:

  @עזי, חלק מהקוראים ינסו. וזה מספיק.

 3. מאת מעין:

  פוסט מצוין, והכי טוב שהוא בעצם רלוונטי ל"הדרכת אמפתיה" לכל אדם שרוצה לעזור לאדם אחר שנמצא במשבר. לא רק חרדה אלא גם דיכאון, ו"סתם" בעיות שאין להן אבחנה כמו משברים, עצב או אבל.

 4. מאת יואב ניומן:

  תודה רבה על הפוסט!
  אנשים חווים ומגיבים להתקפי חרדה בצורות שונות ומגווונות. העצה הכי טובה שנתת היא פשוט לשאול את האדם מה יכול לעזור לו להתמודדות עם התקף החרדה.

 5. מאת ח ל י:

  אל תגידו " מה אתה ילד קטן? "

  אל תגידו "תתגבר"

  אל תגידו: " זה רק התקף חרדה, לא?, זה לא אמיתי"

 6. מאת אני:

  תנו קלונקס או כדור אחר. ישר ולענין

 7. מאת נסים:

  שלום לך אמא אומרת שניקח אותה לגן חיות ואומרת שאנחנו רוצים לקחת לה את הבית השאלה האם להשאיר אותה בבית חולים אברבנל מחלקה סגורה כי היא שפויה בהכל או להעביר אותה לטיפול פסיכולוגי יום יום באיזה מקום מיוחד והיא אומרת שהיא אוהבת אותנו אבל אנחנו לא חוץ מבן אחד

 8. מאת מני אלון:

  מידע חיוני וריאלי "שפו" , רק הייתי שמח אם היה קיים מידע על פיתרון איך מתמודדים עם מחשבות תסכול והחמצה בעיקר, על הזמן ועל החוויות שעברו עלי בנוכחותם של התקפי החרדה , אשמח מאוד לקבלת חוות דעת בענין!!! תודה והמשך יום נעים!!!

הוספת תגובה


דוקטור, למה לא ענית? כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.

על מנת להגן על אתר זה מפני ספאם, שפה בוטה, התקפות אישיות או מסעות צלב, הפעלתי את אפשרות מודרציית התגובות באתר. כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.
אפרסם את תגובתך מייד לאחר שאוודא שאין שם שום דבר שמסוכן לבריאות.