למה לפעמים כדאי לנו לסדר?

נקיון וארגון אובססיביים של המרחב יכולים להתפס כבעיה אצל אנשים רבים. אם אנחנו כל הזמן עסוקים/ות בלסדר ולארגן, אז אנחנו לא עוסקים/ות במשהו אחר, שיכול להיות חשוב לא פחות. 

יש אנשים שלעבוד במסגרת שהיא קצת מבולגנת יכול לגרום להם לתחושת מוטיבציה ואפילו במקרים מסויימים להביא להשפעה חיובית על יצירותיות. אבל זה לא אומר שזה מתאים לכולם, או שלמרחב מאורגן אין בעצמו השפעה חיובית על היצירתיות שלכם/ן או על היכולת שלכם/ן להתרכז.

אז למה משתלם לפעמים לסדר את המרחב שלכם?

לסדר מביא תחושת בטחון ויעילות
סידור המרחב מפעיל את יכולות קבלת ההחלטות ופתרון בעיות שלכם/ן: יש לכם ככה וככה מרחב וככה חפצים. כדי למקם את כל החפצים אתם/ן צריכים/ות לקבל החלטות מהירות אם אתם/ן רוצים/ות לשמור אותם ואיפה לשים אותם. אם גם תצליחו לסיים את המטלה הזו, הבטחון ביכולת שלכם/ן תגבר, גם אם כל מה שעשיתם/ן זה רק לסדר את החדר או את הבית.

סידור מביא הרגשה טובה
זה קשור לנקודה הקודמת. כשאתם/ן מקבלים/ות החלטות במהירות ופותרים/ות סדרה של בעיות ברציפות, אתם/ן מכניסים/ות את עצמכם/ן למצב מודעות של פתרון בעיות ועשייה. כשתכנסו למצב הזה, אתם/ן גם תרגישו עם יותר מוטיבציה ואנרגיה להתחיל לעשות עוד דברים שאתם/ן צריכים/ות לעשות. כמו עבודה.

נקיון וארגון מפחיתים חרדה
האנושות פיתחה לאורך השנים העדפה לסדר וארגון כי ככל הנראה בעבר לסדר וארגון היה יתרון אבולוציוני. כשדברים מבולגנים ולא מסודרים במוח שלנו, אנחנו מרגישים/ות לפעמים מבולבלים/ות וחשים/ות תחושת לחץ או חרדה. אם אנחנו מכניסים/ות סדר לסיטואציה, החרדה שלנו פוחתת. 

אפשר לראות את זה בצורה הבולטת ביותר אצל אלו שסובלים מהפרעה אובססיבית קומפולסיבית (OCD). אצל אנשים שבצורה כפייתית מנקים, מארגנים או סופרים דברים, ההתנהגויות האלו עוזרות להם (באופן זמני לפחות) להרגיש רגועים יותר. זו כמובן דוגמא קיצונית, אבל במקרים רבים אנשים מתמודדים עם חוסר ודאות באמצעות סדר ונקיון. תחשבו על אנשים שבלחץ בגלל אירוע מסויים ומעסיקים את עצמם בארגון החדר שלהם. 

סידור עוזר למחשבות לנדוד
אם אתם/ן עסוקים/ות בפעילות קוגניטיבית מאומצת, כמו כתיבת תוכניות, לימוד או אפילו עבודה במשרד, אתם/ן נדרשים לריכוז לאורך זמן. אבל קשה מאד להתרכז לפרקי זמן ארוכים ולכן אנחנו מחפשים/ות רגעים שבהם המוח פחות ממוקד ומצליח להביא רעיונות חדשים ותובנות אחרות על הנושא שבו אתם/ן מנסים/ות להתרכז. פעילות גופנית לפעמים מאפשרת את זה, ולכם ארגון או נקיון שמערבים פעילות פיסית כמו לדוגמא שטיפת כלים, סידור ארונות ומדפים או קיפול כביסה יכולים ליצור את התנאים לכך שתהיה לכם/ן תובנה או הארה בנוגע לפרוייקט שאתם מנסים לעשות.

סידור וארגון יכולים להקל על מתחים במשפחה
בלאגן יכול לגרום ללחץ במשפחה. אתם/ן יכולים/ות להתווכח עם בן או בת הזוג על הבלגאן שלכם/ן, או להתפרץ על הילדים בגלל שהם לא סידרו את הסלון ואתם/ן לא מצליחים/ות למצוא את המסמך שאתם/ן בדיוק צריכים/ות. סידור הבית מפחית את הלחץ.

כשאתם/ן מסדרים/ות אתם/ן מוצאים/ות דברים
כשאת/ן מסדרים/ות אתם/ן גם יכולים/ות למצוא דברים שחיפשתם/ן או ששכחתם/ן שהיו לכם/ן. לפעמים דברים חשובים ששמתם/ן באיזה מדף ונשכחו להם שם במשך שבועות וחודשים. לפעמים דברים שאתם ממש צריכים/ות עכשיו. בכל מקרה, המציאות האלו יכולות לגרום לשיפור מצב הרוח ולהגביר את האנרגיה  

אז אם אתם צריכים משהו כדי להסיח את הדעת, להפחית לחץ או סתם רגע כדי לחשוב, אולי השולחן טיפה מבולגן?

 

ד"ר ירדן לוינסקי הוא פסיכיאטר מומחה, מנהל את מרכז רזולוציה לישומים פסיכולוגים מתקדמים. לפרטים נוספים או קביעת פגישה אפשר לשלוח דואר אל info@resolution.co.il או להתקשר עכשיו 03-6919961

לקבלת עדכונים אפשר להרשם לרשימת התפוצה או לעקוב אחריי בטוויטר.

קבלו עדכונים במייל

מחשבות של אחרים

אסתי: האם ניתן ליטול אטנט לבעיות קשב וריכוז כשנוטלים קלונקס, האם יש להפסיק את הקלונקס לפני תודה

סני גורדון בר: מבקשת לדעת עבור בת משפחה בחו"ל האם אפשר לקבל קשר לפסיכיאטר ישראלי או דובר עברית בברלין שיכול לתת טיפול...

אור: המטפל מביא את עצמו לטיפול . את החוויות שלו , את הרגישות, החכמת חיים, הנסיון ועוד, לבינה אין את זה . פשוט אין . ...

טולידו רות: ברצוני להפסיק לקחת מירו 30 ופובוקסיל 50. האם הפסקה הדרגתית כלומר לרדת אחרי שש,בועיים לחצי כדור ולאחר מכן לרבע...

אור: לאור מה שאתה כותב, כמטופלת לשעבר אצל פסיכולוגית מדהימה, וכאחת שמשתמשת בAI ליישומים שונים , אני לא חושבת...

נעמה: אנחנו לא "לפעמים" מכירים את הגוף שלנו טוב יותר מכל אחד אחר - אנחנו תמיד מכירים את הגוף שלנו הכי טוב. וחולים לא...

חיים: מאמר מחכים, תודה

אדוה: היי ירדן, האם אתה יכול לתת דוגמאות לאסטרטגיות התמודדות?

תגובות

תגובה אחת לרשימה ”למה לפעמים כדאי לנו לסדר?“, בסדר כרונולוגי. ניתן להוסיף תגובות בהמשך העמוד.

 1. מאת טל:

  ילד בן 11 עם בעייה כפייתית רצינית של חוסר סדר!!
  החדר התיק המחברות
  הנעליים הבגדים המקלחת הכל בבלגאן גדול , הוא יכול להפר סדר של מליון דברים בדקות.
  ניסיתי לא להתערב כאמא אבל זה דומה לכדור שלג!
  קודם כל איך קוראים לבעייה?
  ומה שם הטיפול?
  כן אני חושבת שיש בעיית קשב וריכוז
  ילד מחונן ציונים מאוד גבוהים
  בלי פיקוח אמא הילד ירד ברמה ויכשל
  מה המלצות ??

הוספת תגובה


דוקטור, למה לא ענית? כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.

על מנת להגן על אתר זה מפני ספאם, שפה בוטה, התקפות אישיות או מסעות צלב, הפעלתי את אפשרות מודרציית התגובות באתר. כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.
אפרסם את תגובתך מייד לאחר שאוודא שאין שם שום דבר שמסוכן לבריאות.