למה לפעמים כדאי לנו לסדר?

נקיון וארגון אובססיביים של המרחב יכולים להתפס כבעיה אצל אנשים רבים. אם אנחנו כל הזמן עסוקים/ות בלסדר ולארגן, אז אנחנו לא עוסקים/ות במשהו אחר, שיכול להיות חשוב לא פחות. 

יש אנשים שלעבוד במסגרת שהיא קצת מבולגנת יכול לגרום להם לתחושת מוטיבציה ואפילו במקרים מסויימים להביא להשפעה חיובית על יצירותיות. אבל זה לא אומר שזה מתאים לכולם, או שלמרחב מאורגן אין בעצמו השפעה חיובית על היצירתיות שלכם/ן או על היכולת שלכם/ן להתרכז.

אז למה משתלם לפעמים לסדר את המרחב שלכם?

לסדר מביא תחושת בטחון ויעילות
סידור המרחב מפעיל את יכולות קבלת ההחלטות ופתרון בעיות שלכם/ן: יש לכם ככה וככה מרחב וככה חפצים. כדי למקם את כל החפצים אתם/ן צריכים/ות לקבל החלטות מהירות אם אתם/ן רוצים/ות לשמור אותם ואיפה לשים אותם. אם גם תצליחו לסיים את המטלה הזו, הבטחון ביכולת שלכם/ן תגבר, גם אם כל מה שעשיתם/ן זה רק לסדר את החדר או את הבית.

סידור מביא הרגשה טובה
זה קשור לנקודה הקודמת. כשאתם/ן מקבלים/ות החלטות במהירות ופותרים/ות סדרה של בעיות ברציפות, אתם/ן מכניסים/ות את עצמכם/ן למצב מודעות של פתרון בעיות ועשייה. כשתכנסו למצב הזה, אתם/ן גם תרגישו עם יותר מוטיבציה ואנרגיה להתחיל לעשות עוד דברים שאתם/ן צריכים/ות לעשות. כמו עבודה.

נקיון וארגון מפחיתים חרדה
האנושות פיתחה לאורך השנים העדפה לסדר וארגון כי ככל הנראה בעבר לסדר וארגון היה יתרון אבולוציוני. כשדברים מבולגנים ולא מסודרים במוח שלנו, אנחנו מרגישים/ות לפעמים מבולבלים/ות וחשים/ות תחושת לחץ או חרדה. אם אנחנו מכניסים/ות סדר לסיטואציה, החרדה שלנו פוחתת. 

אפשר לראות את זה בצורה הבולטת ביותר אצל אלו שסובלים מהפרעה אובססיבית קומפולסיבית (OCD). אצל אנשים שבצורה כפייתית מנקים, מארגנים או סופרים דברים, ההתנהגויות האלו עוזרות להם (באופן זמני לפחות) להרגיש רגועים יותר. זו כמובן דוגמא קיצונית, אבל במקרים רבים אנשים מתמודדים עם חוסר ודאות באמצעות סדר ונקיון. תחשבו על אנשים שבלחץ בגלל אירוע מסויים ומעסיקים את עצמם בארגון החדר שלהם. 

סידור עוזר למחשבות לנדוד
אם אתם/ן עסוקים/ות בפעילות קוגניטיבית מאומצת, כמו כתיבת תוכניות, לימוד או אפילו עבודה במשרד, אתם/ן נדרשים לריכוז לאורך זמן. אבל קשה מאד להתרכז לפרקי זמן ארוכים ולכן אנחנו מחפשים/ות רגעים שבהם המוח פחות ממוקד ומצליח להביא רעיונות חדשים ותובנות אחרות על הנושא שבו אתם/ן מנסים/ות להתרכז. פעילות גופנית לפעמים מאפשרת את זה, ולכם ארגון או נקיון שמערבים פעילות פיסית כמו לדוגמא שטיפת כלים, סידור ארונות ומדפים או קיפול כביסה יכולים ליצור את התנאים לכך שתהיה לכם/ן תובנה או הארה בנוגע לפרוייקט שאתם מנסים לעשות.

סידור וארגון יכולים להקל על מתחים במשפחה
בלאגן יכול לגרום ללחץ במשפחה. אתם/ן יכולים/ות להתווכח עם בן או בת הזוג על הבלגאן שלכם/ן, או להתפרץ על הילדים בגלל שהם לא סידרו את הסלון ואתם/ן לא מצליחים/ות למצוא את המסמך שאתם/ן בדיוק צריכים/ות. סידור הבית מפחית את הלחץ.

כשאתם/ן מסדרים/ות אתם/ן מוצאים/ות דברים
כשאת/ן מסדרים/ות אתם/ן גם יכולים/ות למצוא דברים שחיפשתם/ן או ששכחתם/ן שהיו לכם/ן. לפעמים דברים חשובים ששמתם/ן באיזה מדף ונשכחו להם שם במשך שבועות וחודשים. לפעמים דברים שאתם ממש צריכים/ות עכשיו. בכל מקרה, המציאות האלו יכולות לגרום לשיפור מצב הרוח ולהגביר את האנרגיה  

אז אם אתם צריכים משהו כדי להסיח את הדעת, להפחית לחץ או סתם רגע כדי לחשוב, אולי השולחן טיפה מבולגן?

 

ד"ר ירדן לוינסקי הוא פסיכיאטר מומחה, מנהל את מרכז רזולוציה לישומים פסיכולוגים מתקדמים. לפרטים נוספים או קביעת פגישה אפשר לשלוח דואר אל info@resolution.co.il או להתקשר עכשיו 03-6919961

לקבלת עדכונים אפשר להרשם לרשימת התפוצה או לעקוב אחריי בטוויטר.

קבלו עדכונים במייל

מחשבות של אחרים

רואי: שלום לכולם אני מתמודד ומאובחן עם מניה דפרסיה כבר קרוב ל17 שנים ההתפרצות הראשונה הגיע בגיל 23 בטיול אחריי צבא...

מנדי: נפלא מאוד

שרה רבקה גרגל: יש לי תלמידה עם ASD עם חרדות ובעיות התנהגות קשות. שמנמנה- בת 12 נמוכה שוקלת כ-60 ק"ג. לאורך השנים נתנו לה תרופות...

נסים: אבחנה פסיכיאטרית פסיכיאטר שואל את המטופל מספר שאלות והמטופל עונה לו תשובות לפי התשובות של המטופל + רישומים...

שימי: אבל לכאורה הוא יכול גם להבין איך עובדת הדינמיקה של הברית הטיפולית ולעבוד לפיה, לא?

שימי: בסוף בסוף הנטייה לצפות ולחכות לא תעזוב אותנו ונראה לי שזה היסוד של כל תנועת היקום הזה והעובדה שיש לנו בית...

שירן: הי ידוע למישהו עם כדורים פאקס מותר כוס יין ??

קובי: שלום לכם התחלתי ליטול ציפרלקס לפני כמעט שלושה שבועות לאחר שהרופאה העלתה לי אץ המינון ל20 מ"ג ..שחכתי לקחת בערב...

תגובות

תגובה אחת לרשימה ”למה לפעמים כדאי לנו לסדר?“, בסדר כרונולוגי. ניתן להוסיף תגובות בהמשך העמוד.

 1. מאת טל:

  ילד בן 11 עם בעייה כפייתית רצינית של חוסר סדר!!
  החדר התיק המחברות
  הנעליים הבגדים המקלחת הכל בבלגאן גדול , הוא יכול להפר סדר של מליון דברים בדקות.
  ניסיתי לא להתערב כאמא אבל זה דומה לכדור שלג!
  קודם כל איך קוראים לבעייה?
  ומה שם הטיפול?
  כן אני חושבת שיש בעיית קשב וריכוז
  ילד מחונן ציונים מאוד גבוהים
  בלי פיקוח אמא הילד ירד ברמה ויכשל
  מה המלצות ??

הוספת תגובה


דוקטור, למה לא ענית? כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.

על מנת להגן על אתר זה מפני ספאם, שפה בוטה, התקפות אישיות או מסעות צלב, הפעלתי את אפשרות מודרציית התגובות באתר. כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.
אפרסם את תגובתך מייד לאחר שאוודא שאין שם שום דבר שמסוכן לבריאות.