המאגר הביומטרי, פסיכולוגיה ופרנויה

קרין ברזילי-נהון כתבה שלשום על עשר סיבות מדוע המאגר הביומטרי רע עבור כלל אזרחי ישראל. בלוגרים רבים ברחבי האינטרנט עסקו בשבועות האחרונים בנסיון נואש להעלות את המודעות של כלל האוכלוסיה לצרה הזו שמתקרבת אלינו, ורק היום העיתון של המדינה החליט שהנושא מספיק חשוב כדי שהוא גם יעסוק בו בכותרת הראשית. ואני רוצה להוסיף נקודת מבט טיפה אחרת עם זוית של פסיכיאטריה.

תקציר הפרקים הקודמים:

"מדובר בהצעת חוק המעגנת את ההסדרים שיאפשרו זיהוי ואימות זהות של תושבים באמצעות דרכונים ותעודות זהות חדשניות שיכללו נתונים ביומטריים. כמו כן כולל החוק הקמת מאגר שיכיל נתונים ביומטריים של כלל תושבי מדינת ישראל. בנתונים ביומטריים הכוונה היא לנתונים שנלקחים מגופו של אדם, כגון מקרנית העין, מקצות האצבעות, מתווי הפנים, מהקול וכיוצא בזה. החוק מתייחס לשני נתונים ביומטריים: טביעת אצבעות ותצלום של תווי הפנים."

קרין מציגה במאמר שלה עשר סיבות מדוע אסור שהחוק הזה יעבור, אבל אני רוצה להוסיף סיבה נוספת. מכיוון שהמאגר משמש לזיהוי אבל יכולת הזיהוי די בעייתית, סביר לדברי המומחים שיקרו מצבים שאתם תגיעו לתחנת משטרה יחד עם מאות אנשים חפים מפשע מהסיבה הפשוטה שטביעת אצבעותיכם היו "דומות" לאלו שזוהו למטרה פלילית. הנחת היסוד אומרת בעצם שכולנו חשודים עד שהוכח אחרת. נניח שהאירוע הפלילי הוא אונס, וכמקובל במקומותינו דבר כניסתכם למשטרה ידווח באמצעות SMSים, הודעות בטוויטר או פוסט בבלוג. ועכשיו לכו תוכיחו שאתם לא הרגתם את ארלוזרוב, או לא הייתם מעורבים בפשע.

דעות קדומות וסטיגמה מנהלות את החברה. הן משפיעות על שיקול הדעת ועל תהליכי קבלת החלטות, אפילו בחברה 'הנאורה' ביותר. כבר כתבתי בעבר איך סטיגמה מונעת מאנשים גישה לטיפול פסיכיאטרי, גם אם הם זקוקים בדחיפות לפגוש פסיכיאטר. פעמים רבות התוצאה של ההתניות האלו היא שיש רבים שמחלטים לא לקבל יעוץ או טיפול למרות שהם סובלים ממצוקה רגשית או גופנית משמעותית. אבל ההתניות לא קשורות רק לתחום הטיפול הפסיכיאטרי. דעות קדומות הרי מבוססות על הפחדים הבסיסיים שלנו, הן מעוררות תחושות של חרדה ופרנויה והן באות לידי ביטוי בכל חלק בחיים שלנו.

אם המאגר הביומטרי יגרום לכולם להיות חשודים, הוא רק יחזק את הפרנויה שלנו מאנשים זרים או מאנשים שלא דומים לנו. כולנו מכירים את התגובה האנושית לאדם שנחשד בפלילים. מה חשבתם כשקראתם על האמא המרעיבה או האבא שרצח את הבת שלו? אם יראו אתכם יוצאים ממסדר זיהוי או תחקיר שהגעתם אליו בטעות אתם תתוייגו מייד כאנשים מסוכנים, ומיד יצופו כל אותן סטיגמות וכל התגובות האוטומטיות לדעות המוקדמות האלו. לא חשוב אם עשיתם משהו או לא, התיוג ישאר ויהיה קשה מאד להסירו. ראיתם פעם המון זועם שתוקף מישהו שההמון החליט שהוא עשה משהו אסור?

ברגע שאנשים שלא אמורים להגיע אל המאגר הביומטרי (בדיוק כמו שקורה עכשיו עם מרשם האוכלוסין שפרוץ ברשת) ישתמשו בו לכל מני צרכים אסורים רק בגלל שיש להם גישה למאגר, אנחנו נהיה כולנו פרנואידים. לא פסיכוטים, אבל פרנואידים. זו תהיה הנורמה. כולנו נחזור לפחדים ולחרדות שלנו, נתבצר מאחורי הדעות הקדומות שלנו ונסתגר בפני העולם. יהיו אנשים שגם ישתמשו בזה נגדנו. ממש כמו כמו שג'ורג' אורוול חזה.

מה אתם חושבים על המאגר הביומטרי?

ד"ר ירדן לוינסקי הוא פסיכיאטר מומחה, מנהל את מרכז רזולוציה לישומים פסיכולוגים מתקדמים. לפרטים נוספים או קביעת פגישה אפשר לשלוח דואר אל info@resolution.co.il או להתקשר עכשיו 03-6919961

לקבלת עדכונים אפשר להרשם לרשימת התפוצה או לעקוב אחריי בטוויטר.

קבלו עדכונים במייל

מחשבות של אחרים

פלונית: יש לי גיסה שנכנסה לדיכאון לאחר הלידה של הבת שלה ובייחוד לאחר שקיבלה איבחון על כך שהיא על הרצף האוטיסטי (הבת). ...

יעקוביאן חנוך: אני סובל שנים מכאבים כרוניים קשים בפלג גוף תחתון במיוחד ברגליים יש פריצות דיסק נירולג קבע פגיע עיצבית קשה...

יעל: שלום רציתי לדעת האם וולבוטרין גורם להשמנה? התחלתי לקחת לפני שבועיים, מיד שיפור במצב רוח, שיחסית יותר טוב, אך...

אני: מערכת החינוך בעיקר מתעלמת מהפרעת קשב, אלא אם במקרה דרך הביטוי שלה היא קושי במקצועות רבי מלל. ע"ע "לקות ללמידה"...

גראס: יש אנשים עם נטיה לפתח פסיכוזה, ברגע שישתמשו בגראס זה יעורר את הנטיה, מקרוב ראיתי את הקשר הישיר בין עישון גראס...

יצחק ויסברג: שלוםוברכה אני חושב שהקושי האמיתי שלי זה הפרעת קשב והפסיכולוג והפסיכטאר אומרים שזה אובססייה וא סי די מה אתה...

ליליטה: איך ניתן להיגמל מוולבוטרין בצורה הדרגתית אם אסור לחלק את הכדור?

נעמה: תודה על המאמר המרתק! כמה פרפקציוניסטי זה מצידי שמצאתי 2 מילים עם טעויות סופר במאמר ‍♀️ הן לא מפריעות לרצף...

תגובות

10 תגובות לרשימה ”המאגר הביומטרי, פסיכולוגיה ופרנויה“, בסדר כרונולוגי. ניתן להוסיף תגובות בהמשך העמוד.

 1. מאת ‏ בלוגרים נגד חוק המאגר הביומטרי | אסטרטגיות קידום ותוכן:

  […] סיפורים מחדרו של רופא, ד"ר הארי Interesting Blog, Digital Synthetic דברים שעוברים לי בראש, ירדן לוינסקי הבלוג של אורי עידן, אורי עידן Interesting […]

 2. מאת Adit Adela:

  אני מרגישה שאני צריכה הוכחה תקדימית לשימוש במאגר ביומטרי (על פי מיטב ידיעתי גרמניה משתמשת במאגר הביומטרי של תווי הפנים בדרכונים) ולהפנים אם זה רלוונטי במחוזותינו או שאכן הפרנויות מוצדקות. האח הגדול, ריגרסיה חברתית Here we come!

 3. מאת מרק ק.:

  הגם אתה ירדן לקית בפזיכוזת ההמונים* הזו? מה הבעיה לקבל את טביעת האצבע שלי? כל מה שדרוש הוא להזמין אותי לפגישה על כוס קפה בשביל לדון בפרויקט פוטנציאלי ואחר כך לעשות עם הכוס את מה שהמז"פ עושים בדרך כלל. וממילא טביעת האצבע שלי קיימת במאגר של הצבא ומשרד האבטלה ואולי בעוד מקומות שאיני זוכר….

  אני מצפה מארכי פושע שיהיה מספיק חכם בשביל לדעת שמבחינת יחס עלות/תועלת הרבה יותר נבון להשתמש בכפפות מאשר לזייף טביעת אצבע….

  אם אנחנו אמורים לחיות בפחד כתוצאה מזיוף אפשרי של הזהות שלנו בעקבות קיום המאגר, איך אנחנו מצליחים להתקיים כיום כאשר מאוד קל לזייף את תעודות הזהות שלנו (נדמה לי שאיש לא אמר שתעודות הזהות כרגע קשות לזיוף)?

  *בהנחה שלא הוכחה שבחומוספירה יש המונים.

 4. מאת GoodyBird:

  מרק, העניין שמישהו ישתמש במאגר כדי להתלבש עליך אישית,
  הוא לא הטיעון הכי חזק נגד המאגר. למרות שאתה חייב להודות
  שהרבה יותר קל להקליק על כמה כפתורים כדי להשיג תביעות אצבע שלך
  מאשר לשלוח מישהו לאסוף אותה.

  נקודה נוספת היא שיהיה ניתן לזהות אותך באמצעות תביעת אצבע.

 5. מאת dan:

  what is happening with this law is criminal
  especially if you know the real reason
  shitrit i carrying out the plans of a group of very influential
  men from the u.s
  google bilderberg
  and c.f.r
  he was in one of thier meetings
  scary stuff check for yourself

  another thing

  i was thinking

  if in nazi germany they had the technology we have today

  would they have tattood us?
  no
  becuse NATURE allredy did it for them
  FINGERPRINTS
  so

  the BIOMETRIC DATABASE is the TATTOO

  think about it
  i find it cinical and cruel that israel would be the first democracy to do that to it's people when the FACT is that 90% of the people that are AWERE of the law
  OPPOSE it

 6. מאת המקצוען » ארכיון הבלוג » חוק המאגר הביומטרי:

  […] על זה עוד: יהונתן קלינגר, ירדן לוינסקי, יובל דרור, גדי שמשון, עדי עליה, תומר ליכטש, רחביה ברמן, […]

 7. מאת על מחאה אותנטית, החוק הביומטרי ואויבי הריבון:

  ברגע שה”שמאל” נכנס לתוך הדיסקורס של האדון (כלומר, “אנחנו” מול האחר), הוא חדל מלהיות אלטרנטיבה לריבון

 8. מאת אסכולת הכורסא » ועוד פתיתי פרטיות, הפרטות וטירוף:

  […] עושה אווירה של "אח גדול" לאדם הקטן? ירדן לווינסקי נותן פירוש מעולם הפסיכולוגיה: "ברגע שאנשים שלא אמורים להגיע אל המאגר הביומטרי […]

 9. מאת הצועד בנעליו:

  היבט מעניין, וגם תרומה של אנשי בריאות הנפש חשובה.
  עוד נימוק שחשבתי עליו, שיכול לעניין גם אנשי משטרה להתנגד לחוק – אני לא יודע כמה עדי מדינה מקבלים איזושהי תכנית להגנת עדים, ואיך בדיוק מחביאים אותם, אבל דבר כזה יכול לחשוף אותם.

 10. מאת רעות:

  נפתחה קומונה שמטרתה לרכז כל מה וכל מי שנגד המאגר.
  גם דעות גם רעיונות וגם (ובעיקר) פעילויות תיאומים לפעילויות וקישורים בין אנשים המתנגדים וקישורים לכל מידע מועיל
  הנה הכתובת
  http://www.tapuz.co.il/communa/userCommuna.asp?communaID=36078&r=1

הוספת תגובה


דוקטור, למה לא ענית? כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.

על מנת להגן על אתר זה מפני ספאם, שפה בוטה, התקפות אישיות או מסעות צלב, הפעלתי את אפשרות מודרציית התגובות באתר. כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.
אפרסם את תגובתך מייד לאחר שאוודא שאין שם שום דבר שמסוכן לבריאות.