מישהו צריך להיות אשם

כמו כולם גם אני נחרדתי למשמע הזוועה התורנית שבה אב חוטף את ילדיו מידי אשתו, רוצח אותם ומתאבד. והרשת והתקשורת מתמלאים מייד בזעזוע, בדיווחים מהשטח ובחיפוש אחרי האשמים. כולם כמובן יודעים מי אשם. רשויות הרווחה שלא מנעו, הפסיכיאטרית שקבעה, המשטרה שלא הגיעה בזמן.

מישהו הרי חייב להיות אשם.

שאלו אותי במהלך החג על מה שכתבה לכאורה הפסיכיאטרית שבדקה אותו מטעם קופת החולים. ראשית, אין לי מושג מה כתבה הפסיכיאטרית, כיוון שכל מה שמופיע בתקשורת הוא דיווחים מטעם. מטעם המשפחה, מטעם הרשויות. מטעם מישהו שרוצה להגן על עצמו.

אומר את זה בצורה הכי ברורה שיש: אין אדם בעולם שמסוגל לחזות מסוכנות בוודאות גבוהה. הדבר היחיד שיכול לחזות מסוכנות בעתיד הוא האם היתה מסוכנות דומה בעבר, וגם אז אין לנו מושג אם זה יקרה בעוד חמש דקות או חמש שנים. למה ומדוע? כי לא נמצאה עד היום דרך לחזות התנהגות אנושית בצורה שבה אפשר למנוע אירועים כל כך חריגים. גם הפסיכיאטר שעוסק במחלות הנפש, לא יכול לחזות התנהגות כזו. ראשית כי זו לא הכשרתו – הוא הוכשר לטפל במחלות ולא בהתנהגות אנושית, ושנית כי הוא לא יכול ולא יוכל. גם מרכזי 'הערכת מסוכנות' לכן הם בהכרח מוגבלים ביכולתם להעריך מסוכנות.

בשנה ממוצעת נמצאים בתהליך גירושין עשרות אלפי זוגות, כשהם לפני, באמצע או אחרי ההליכים המשפטיים. אצל כולם ההליכים האלו מוציאים רגשות עזים, כעסים מודחקים והתנהגויות חריגות. גם אני מכיר אנשים שבמהלך הגירושין שלהם החלו להתנהג פתאום בצורה שונה וחריגה עד כדי כך "שלא הייתי מאמין שהם מסוגלים להתנהג ככה". מדובר באנשים נורמטיבים שלא סובלים משום מחלה נפשית. רובם לא יעשו מעשה כל כך נורא. האם צריך לכן לכלוא כל גבר שגזר כרטיסי אשראי לגרושתו או כל אשה שניתקה את הטלפונים לילדים שלה כדי שלא ידברו עם הגרוש שלה? אין לזה סוף.

רוע הוא התנהגות אנושית ולא מחלה נפשית.

אנחנו מחפשים מישהו שיהיה אשם, כדי שנוכל להסביר לעצמנו שלנו זה לא יכול לקרות, כדי שנוכל להבין איך אפשר לחיות בעולם שבו הורה רוצח את ילדיו. כדי שנרגיש שזה משהו שקורה לאנשים אחרים, ללא נורמלים, לחולי נפש. לא לאלו שמתנהגים בצורה נורמלית, שחיים בצורה נורמלית ושיש להם משפחה נורמלית.

מה שהרוצח עשה לא קשור במחלה נפשית.

רוע הוא משהו שיוצא מאנשים בכל מני מצבים. נכון שזה לא מקובל חברתית, ונכון שכבני אדם אנו מחזיקים עצמנו כטובים יותר מכך, אבל הרוע קיים בתוך רבים מאיתנו (כמה פעמים ראיתם ילדים בכיתה מתעללים בילדים אחרים, רק לצורך ההנאה?). לרוב הוא לא בא לידי ביטוי, לרוב אנחנו מצליחים להחזיק אותו בפנים, לפעמים הוא יוצא בכל מקרה. לפעמים הוא יוצא בדרכים נוראיות.

הביטוי של הרוע יכול להתרחש גם אצל אנשים 'נורמלים' וזה מה שמפחיד כל כך. כמובן שאני לא 'מבין' את הרוע או את ההתנהגות. גם אם יש למישהו דחפים כאלו הוא צריך למצוא דרך להתמודד איתם בצורה אחרת ולא לתת דרור לכך הדחפים שלו. צריך לעזור לו, צריך לנסות לזהות מקרים שבהם אדם לא מסוגל להתמודד לבד וצריך לזכור למיד שיש דברים שלא ניתן לחזות.

אם יש מישהו שאשם, זה הרוצח. הוא ולא אף אחד אחר. עם כל הצער והצורך שלנו למצוא אשמים כדי שאנחנו נרגיש טוב עם עצמנו, זה העולם שבו אנו חיים ואלו בני האדם שחיים בתוכו.

אם זה לא מספיק, תמיד אפשר להחליף את האנושות.

 

ד"ר ירדן לוינסקי הוא פסיכיאטר מומחה, מנהל את מרכז רזולוציה לישומים פסיכולוגים מתקדמים. לפרטים נוספים או קביעת פגישה אפשר לשלוח דואר אל info@resolution.co.il או להתקשר עכשיו 03-6919961

לקבלת עדכונים אפשר להרשם לרשימת התפוצה או לעקוב אחריי בטוויטר.

קבלו עדכונים במייל

מחשבות של אחרים

דנה: סובלת מחרדות וסטרס בגוף כל היום, וגם דפיקות לב שהיו מעירות אותי בלילה. לוקחת ציפרלקס 10 מ״ג כבר 9 שבועות (שבוע...

SEGEV: שלום לכם האם ציפרלקס 10 מ"ג יכול לעזור לחולת אלצהיימר שסובלת מהזיות ובעקבותיהן מחרדות? מדמיינת שג'וקים נמצאים...

כ.ד.ז: מגיע הרגע שאין ברירה אי אפשר לבד תודה על החיזוק

מזל ר.: נושא מעניין. אני לא יודעת מה הייתי עושה אם הייתי במצב כזה. אבל אני מכירה הרבה מתמודדי נפש שההתמודדות שלהם...

אסתי: האם ניתן ליטול אטנט לבעיות קשב וריכוז כשנוטלים קלונקס, האם יש להפסיק את הקלונקס לפני תודה

סני גורדון בר: מבקשת לדעת עבור בת משפחה בחו"ל האם אפשר לקבל קשר לפסיכיאטר ישראלי או דובר עברית בברלין שיכול לתת טיפול...

אור: המטפל מביא את עצמו לטיפול . את החוויות שלו , את הרגישות, החכמת חיים, הנסיון ועוד, לבינה אין את זה . פשוט אין . ...

טולידו רות: ברצוני להפסיק לקחת מירו 30 ופובוקסיל 50. האם הפסקה הדרגתית כלומר לרדת אחרי שש,בועיים לחצי כדור ולאחר מכן לרבע...

תגובות

5 תגובות לרשימה ”מישהו צריך להיות אשם“, בסדר כרונולוגי. ניתן להוסיף תגובות בהמשך העמוד.

 1. מאת שוקי:

  האם הורה שהורג ילד הוא לא בהגדרה אדם חולה? האם עצם העובדה שהוא מסוגל לעשות את זה, לא אומר שמשהו לא תקין בבוחן המציאות שלו, ביכולת השיפוט או ביכולתו להרגיש וליצור קשרים עם בני אדם אחרים? הרי פגיעה בצאצאים הוא לא רק בקונפליקט עם טאבו תרבותי אלא גם עם דחפים ביולוגיים.

 2. מאת » ראייה מושלמת לאחור » וובסטר – הבלוג של חנן כהן:

  […] הפסיכיאטר ד"ר ירדן לוינסקי כתב דברים דומים – מישהו צריך להיות אשם […]

 3. מאת ולווט אנדרגראונד - בלוג ביקורת התקשורת של דבורית שרגל » חריג יהודי בחברון‏:

  […] הפסיכיאטר ירדן לוינסקי על רצח הילדים: מישהו צריך להיות אשם. […]

 4. מאת ירדן לוינסקי:

  @שוקי, התשובה היא לא. האם כל רוצח הוא חולה במובן הפסיכיאטרי – רוב החוצחים לא חולים כלל, אלא שיש להם בעיה באישיות, חולשת אגו או כל מני סיבות שגורמות להם לעשות דברים שהחברה לא מקבלת. אגב, הטבע לא דוגמא כיוון שגם בטבע יש בעלי חיים שהורגים את צאצאיהם.

 5. מאת שוקי:

  אוקיי, אז אתה אומר שלא מחלת נפש אבל *כן* הפרעת אישיות?

הוספת תגובה


דוקטור, למה לא ענית? כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.

על מנת להגן על אתר זה מפני ספאם, שפה בוטה, התקפות אישיות או מסעות צלב, הפעלתי את אפשרות מודרציית התגובות באתר. כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.
אפרסם את תגובתך מייד לאחר שאוודא שאין שם שום דבר שמסוכן לבריאות.