התנהגות חסרת שליטה: לא תמיד OCD

אנשים רבים סובלים ממגוון תסמינים שחוזרים שוב ושוב, גורמים למצוקה רבה ונראים כאילו הם מתרחשים ללא שליטת אותם אנשים. לפעמים הפסיכיאטרים נשאלים אם אותן התנהגויות חסרות שליטה הן חלק מהפרעה אובססיבית כפייתית (OCD), אבל במקרים רבים ההתנהגויות האלו אינן חלק מכפייתיות של OCD אלא מבטאת סוג אחר של קושי.

לפני שאנחנו מתייחסים לבעיות הרגשיות, צריך לזכור שהתנהגויות חוזרות שהן חסרות שליטה יכולות להיות חלק ממגוון בעיות נוירולוגיות או התפתחותיות. דוגמאות לכן יכולות להיות סנדרום טורט שבו יש תנועות / טיקים שיכולים להיות פיסיים או קוליים או התנהגויות סטריאוטיפיות של אנשים הסובלים מפיגור או מאוטיזם. מקרים אלו יכולים להיות כמובן גם מושפעים ממצב רגשי שבו לדוגמא מצוקה או סטרס גורמת להחמרה או התגברות אותן התנהגויות.

אבל, במקרים רבים של התנהגות שבה האדם לא שולט באופן ישיר בהתנהגות של עצמו, אנחנו מתכוונים לסט של הפרעות רגשיות שנקראות הפרעות בשליטה בדחפים (Impulse Control Disorders). בדומה ל OCD נדמה שההתנהגות חוזרת על עצמה ושהיא גורמת לאדם למצוקה רבה ופוגעת באורח החיים שלו או באיכות החיים שלו.

הפרעות שליטה בדחפים גם שונות מ-OCD. בניגוד ל OCD הן פעמים רבות לא גורמות לאדם מצוקה לפני ביצוע הדחף אלא לאחריו (בגלל תוצאות ההתנהגות של אותו אדם). במקרים רבים לא מעורבת תחושת חרדה או מצוקה במהלך ההפרעה ויותר מכך, רבים אפילו מדווחים תחושה של הנאה, התרגשות או רוגע כחלק מההתנהגות חסרת השליטה, למרות שמהלך החיים שלהם יכול להפגע כתוצאה מאותה התנהגות.

דוגמאות להפרעות בשליטה בדחפים

 • טריכוטילומניה: זוהי הפרעה נפוצה שכוללת דפוס של תלישת שיער חוזרת ולא ניתנת לשליטה באיזורים שונים בגוף. לפעמים נוצרות קרחות בראש או העדר שיער גבות או שיער זקן. חלק מהאנשים שסובלים מטריכוטילומניה מרגישים סוג של הנאה מתלישת השיער ואילו אחרים מדווחים שהגורם לתלישה הוא לחץ או הרגעת חרדה. יש גם וריאציה שנקראת דרמטילומניה.
 • פירומניה (Pyromania): אנשים עם הפרעה זו מוצאים את עצמם מציתים שריפות. הם לא עושים זאת עבור תשלום כמו עברייני ביטוח, אלא מתרגשים מעצם הצתת השריפה. מיותר לצין שפעמים רבות הם מסתבכים עם הרשויות.
 • הימור פתולוגי: לא כל מי שהולך לקזינו ומהמר או גולש לאתרי פוקר ברשת עונה להגדרה של הימור פתולוגי. מדובר באנשים שמהמרים את עצמם לדעת: הם מסתבכים כלכלית וגוררים את עצמם ואת הקרובים להם לתסמוכת כלכלית וחוקית שוב ושוב, ובמקביל הם מסוגלים לעשות כל מני דברים בעייתיים ואף לא חוקיים כדי להמשיך ולהמר. פעמים רבות הם מבינים שהם בבעיה אבל לא מסוגלים לעצור את עצמם.
 • קלפטומניה: אנשים אלו מוצאים את עצמם גונבים שוב ושוב, אבל כמעט תמיד הם לא צריכים את הדברים שהם גונבים. לרוב, הם מרגישים תחושת מתח לפני הגניבה ותחושת סיפוק והתרגשות כשהם מבצעים את הגניבה. מאוחר יותר הם יכולים להרגיש צער או בושה אבל לא מספיק כדי לגרום להם להפסיק את הגניבות. מיותר לציין שיש אנשים שסובלים מקלפטומניה שמוצאים את עצמם במעצר….
 • Intermittent Explosive Disorder: אנשים עם הפרעה זו מדווחים שהם לא יכולים לעצור דחפים אגרסיביים, כשהם פוגעים פיסית באנשים או ברכוש. כשהם מרגישים דחף להיות אגרסיביים הם טוענים שהם "לא יכולים לשלוט בעצמם". (אגב, אם זה לא ברור זה לא פוטר מעונש).

 

לצערנו, הטיפול בהפרעות שליטה בדחפים אינו מגוון ומתקדם כמו הטיפול בבעיות פסיכיאטריות נפוצות יותר כמו דיכאון, חרדה או הפרעה אובססיבית כפייתית. למרות זאת, יש כל מני שיטות וטיפולים שנמצאו יעילים בהפרעות אלו ועל כן כדאי לפנות לקבל עזרה על מנת להתגבר על הבעיות הללו.

 

במקרים רבים של התנהגות האדם מתקשה לשלוט באופן ישיר בהתנהגות של עצמו, אלו הפרעות שליטה בדחפים.

ד"ר ירדן לוינסקי הוא פסיכיאטר מומחה, מנהל את מרכז רזולוציה לישומים פסיכולוגים מתקדמים. לפרטים נוספים או קביעת פגישה אפשר לשלוח דואר אל info@resolution.co.il או להתקשר עכשיו 03-6919961

לקבלת עדכונים אפשר להרשם לרשימת התפוצה או לעקוב אחריי בטוויטר.

קבלו עדכונים במייל

מחשבות של אחרים

דנה: למי שקשה לישון המליצו לנו על מנטולין טבעי. לילדים יש לפי המינון ולפי הגיל ואפילו טיפה פחות ממה שמומלץ למדך עד...

שחר: האם יש דרך להתאבל "נכון"? כלומר איזה תהליכים וכלים שחשוב לעבור דרך "עבודת האבל" כמו שכתב פרויד. יש המלצות איך...

אדרה: שלום, הפסקתי לקחת כדור פולסן לאחר שנתיים(יש לי בריחת סידן בגב - אוסטופוריזיס) וכעת אני סובלת מכאבי גב תחתון. ...

יעל: היי אני יעל טסתי לאמריקה לשבועיים ויומיים ועכשיו עברו כבר כמה ימים אבל אני עדיין לא מצליחה להירדם לפני 2...

נסים: אבחנה פסיכיאטרית מה הם הכלים של רופא לאבחן מטופל במחלה פסיכיאטרית ? כאשר רופא נותן שם של אבחנה פסיכיאטרית...

אלי: ויאגרה הולך עם פאקסט 20 מג כל בוקר ?

יוסי: אני לוקח סוליאן 200 רציתי לשאול האם אני יכול להחליף את הסוליאן בגאבא

מ: ד"ר שלום, תודה מראש על זמנך. מטופלת בלוסטרל 100 mg מזה כשנתיים בשל מעי רגיז. בשל מחסור לאחרונה במלאי בסופר פארם...

תגובות

4 תגובות לרשימה ”התנהגות חסרת שליטה: לא תמיד OCD“, בסדר כרונולוגי. ניתן להוסיף תגובות בהמשך העמוד.

 1. מאת קותי:

  ירדן שלום!
  אני סובלת שנים רבות מטריכוטילומניה בעוצמות משתנות לאורך השנים. (בת 45), לאחרונה (מזה חודש וחצי בערך) אני נוטלת Favoxil שהרגיע אותי קצת והקל עלי את החרדות והעצבנות והמחשבות הקודחות, אבל לטריכוטילומניה זה לא עזר. איזה טיפול אתה ממליץ?

 2. מאת ירדן לוינסקי:

  אני ממליץ להגיע לאיש מקצוע כדי שיתאימו לך טיפול מתאים, ולבדוק אם זה טיפול תרופתי או טפול שאינו תרופתי

 3. מאת שלומית:

  לפני כשנתיים וחצי ,אחרי שנים של נטילת בונדורמין, קיבלתי לאחר יעוץ במרפאת שינה בתל השומר ,טרזודיל שהיה אמור להחליף בהדרגה את הבונדורמין ללא הצלחה. אני נוטלת טרזודיל 100 וחצי כדור בונדורמין מצליחה לישון כ 3 שעות ואז נוטלת חצי בונדורמין להמשך של עוד 3-4 שעות שינה. אני עוסקת בפעילות גופנית ולא שותה קופאין. האם השילוב הזה לאורך שנים בעייתי או יש התוית נגד ?

 4. מאת שני:

  שלום,איפה אפשר לקבל ייעוץ ועזרה חינם?

הוספת תגובה


דוקטור, למה לא ענית? כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.

על מנת להגן על אתר זה מפני ספאם, שפה בוטה, התקפות אישיות או מסעות צלב, הפעלתי את אפשרות מודרציית התגובות באתר. כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.
אפרסם את תגובתך מייד לאחר שאוודא שאין שם שום דבר שמסוכן לבריאות.