הפרעת קשב ועייפות קוגניטיבית

זה לא אתם, אבל כמה מהחברים שלכם מספרים שהם מסיימים את היום כשהם מותשים והראש שלהם פשוט לא מתפקד. זה לא רק בזמן מלחמה, לפעמים זה קורה לנו בשגרה.

כולנו מרגישים עייפות, אבל אנשים עם הפרעת קשב יכולים להרגיש עייפים חלק גדול מהזמן, במיוחד אם הם לא מטפלים בעצמם כמו שכדאי להם. המוח שלנו עובד כל הזמן, גם בזמן שאנחנו ישנים, אבל זה לא רק שהוא עובד, הוא צורך סביב 20% מהאנרגיה של הגוף, למרות שהוא מהווה פחות מ 5% מהמאסה של הגוף שלנו. אז אם המוח עובד, מה קורה אצל אדם עם הפרעת קשב שהמוח שלו עובד בהילוך רביעי רוב הזמן?

יש כמובן הרבה סיבות אפשריות לעייפות של אנשים, ולא כולן בהכרח קשורות להפרעת קשב. יש אנשים שלא ישנים בלילה בגלל בעיות גופניות כמו כאב או דום נשימה בשינה, יש אנשים שלוקחים תרופות מעייפות ויש גם אנשים שפשוט עובדים קשה מאד במהלך היומיום שלהם. אבל יש גם מחקרים שמראים שיעורים גבוהים יותר של עייפות מתמשכת אצל אנשים שמתמודדים עם הפרעת קשב. גם כאן, נראה שיש משהו מעבר להפרעות השינה הנפוצות אצל אנשים עם ADHD.

אחת ההשערות לעייפות הקוגניטיבית של אנשי הקשב, היא כמות הזמן, המאמץ והאנרגיה שאדם שמתמודד עם הפרעת קשב צריך להשקיע כדי לנהל את היום שלו בהשוואה לאדם שאין לו הפרעת קשב. אפילו הדיון הפנימי שאנחנו עושים בינינו ובין עצמנו אם הגיע הזמן לקום וללכת לישיבה שיש לנו עוד מעט או להמשיך לעשות את המטלה שאנחנו עסוקים בה, דורשת גם פעולה גופנית וגם השקעת אנרגיה קוגניטיבית. אנשים שמתמודדים עם הפרעת קשב, מתמודדים עם קשיים בתפקודים ניהוליים: משימוש בזכרון קצר טווח, דרך תיעדוף וקבלת החלטות ועד ויסות רגשי שמאפשר לכולנו להתמודד עם תסכול ועם הצלחות. כל התפקודים הניהוליים האלו, שמאפשרים לנו התחלת ביצוע מטלות, התמדה בביצוע משימות או מעבר בין משימות, דורשים יותר מאמץ ממישהו שיש לו הפרעת קשב.

גם אם אנחנו מתייחסים לכל מה שאנחנו עושים בשגרה כמשהו שגרתי, הרי ברור מתחילת המאמר שלי, שזה דורש השקעת אנרגיה. כל מעבר בין משימה, כל קטיעה של חוט המחשבה על ידי הפינג של הנייד שלכם, דורש השקעת אנרגיה נוספת כדי לחזור לתפקד. כשאתם נאבקים להחליט אם להתחיל ללמוד חשובה עכשיו למרות שהיא בעוד שבועיים, לעומת לסיים עכשיו סרט שרק התחלתם לראות בנטפליקס, זו אולי החלטה פשוטה להרבה אנשים, אבל אצל אנשים עם הפרעת קשב, זה דורש מאמץ לקבל את ההחלטה שכולנו מבינים שהיא הנכונה, ומאמץ גדול אף יותר להתחיל ולהמשיך בביצוע שלה.

אפשר להפחית עייפות קוגניטיבית

הפחתת עייפות קוגניטיבית יכולה להגיע במגוון דרכים יעילות, שמשפרות הבטים שונים שמקשים על המתמודד. כמובן שטיפול תרופתי יכול לעזור להם להיות מרוכזים יותר (אבל לא משפר הרגלים באופן ישיר). אבל יותר מזה, אסטרטגיות התמודדות שהוכחו שוב ושוב יעילות יכולות לשפר את ניהול הזמן, את התיכנון, הארגון ויכולת ההתמדה של אנשים. זה לא מספיק שאתה יודע שאתה צריך לעשות את הדברים האלו, אתה גם צריך להבין איך אתה עושה את זה בצורה יעילה שמתחשבת בכך שיש לך הפרעת קשב. המטרה היא לא לייצר פעולות אוטומטיות, אלא ללמוד איך עושים דברים בצורה יעילה שחוסכת לכם משאבים – ובמקרה שלנו משאבי אנרגיה, כדי שתוכלו לנתב את האנרגיה לדברים שאתם בוחרים בהם.

ד"ר ירדן לוינסקי הוא פסיכיאטר מומחה, מנהל את מרכז רזולוציה לישומים פסיכולוגים מתקדמים. לפרטים נוספים או קביעת פגישה אפשר לשלוח דואר אל info@resolution.co.il או להתקשר עכשיו 03-6919961

לקבלת עדכונים אפשר להרשם לרשימת התפוצה או לעקוב אחריי בטוויטר.

קבלו עדכונים במייל

מחשבות של אחרים

דנה: סובלת מחרדות וסטרס בגוף כל היום, וגם דפיקות לב שהיו מעירות אותי בלילה. לוקחת ציפרלקס 10 מ״ג כבר 9 שבועות (שבוע...

SEGEV: שלום לכם האם ציפרלקס 10 מ"ג יכול לעזור לחולת אלצהיימר שסובלת מהזיות ובעקבותיהן מחרדות? מדמיינת שג'וקים נמצאים...

כ.ד.ז: מגיע הרגע שאין ברירה אי אפשר לבד תודה על החיזוק

מזל ר.: נושא מעניין. אני לא יודעת מה הייתי עושה אם הייתי במצב כזה. אבל אני מכירה הרבה מתמודדי נפש שההתמודדות שלהם...

אסתי: האם ניתן ליטול אטנט לבעיות קשב וריכוז כשנוטלים קלונקס, האם יש להפסיק את הקלונקס לפני תודה

סני גורדון בר: מבקשת לדעת עבור בת משפחה בחו"ל האם אפשר לקבל קשר לפסיכיאטר ישראלי או דובר עברית בברלין שיכול לתת טיפול...

אור: המטפל מביא את עצמו לטיפול . את החוויות שלו , את הרגישות, החכמת חיים, הנסיון ועוד, לבינה אין את זה . פשוט אין . ...

טולידו רות: ברצוני להפסיק לקחת מירו 30 ופובוקסיל 50. האם הפסקה הדרגתית כלומר לרדת אחרי שש,בועיים לחצי כדור ולאחר מכן לרבע...

תגובות

תגובה אחת לרשימה ”הפרעת קשב ועייפות קוגניטיבית“, בסדר כרונולוגי. ניתן להוסיף תגובות בהמשך העמוד.

  1. מאת אדוה:

    היי ירדן,
    האם אתה יכול לתת דוגמאות לאסטרטגיות התמודדות?

הוספת תגובה


דוקטור, למה לא ענית? כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.

על מנת להגן על אתר זה מפני ספאם, שפה בוטה, התקפות אישיות או מסעות צלב, הפעלתי את אפשרות מודרציית התגובות באתר. כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.
אפרסם את תגובתך מייד לאחר שאוודא שאין שם שום דבר שמסוכן לבריאות.