הכל בפרטים: טיפול אופטימלי בהפרעת קשב | פסיכיאטר ברשת

הכל בפרטים: טיפול אופטימלי בהפרעת קשב

אם אתם או אחד מבני משפחתכם אובחן כסובל מהפרעת קשב וריכוז אתם בוודאי יודעים שיש יותר מדרך אחת להגיע לטיפול אופטימלי בהפרעה הזו: טיפול תרופתי, אימון להפרעת קשב, יעוץ זוגי, אבחונים תעסוקתיים – לכל אלו יש מקום במערך הטיפול שיכול לעזור למי שמתמודד עם ההפרעה.

אתם בוודאי כבר מכירים את האבחון של הפרעת קשב. להפרעה יש מאפיינים משולבים ועקביים שנכנסו להגדרות שקובעות בסופו של דבר אם יש לכם הפרעת קשב או שלא. ההגדרות האלו לכאורה מאד פשוטות וברורות. לדוגמא "קושי עקבי לשים לב לפרטים קטנים של משימה" או "בדרך כלל סובל מקושי לשמור תשומת לב במשך משימות". אבל רבים מאלו שקראו את הקריטריונים של הפרעת קשב לא מודעים לכך שכל אחד מהתסמינים המתוארים יכול להתבטא בצורה שונה אצל אנשים שונים, ובגילאים שונים.

חלק מהאנשים מסוגלים לעשות כמה וכמה פעולות בעת ובעונה אחת, אך לא מסוגלים לבצע פעולה אחת לאורך זמן. אנשים אחרים סובלים מבעיה הפוכה: הזמן היחיד שבו הם מסוגלים לבצע משהו הוא כאשר הם נמצאים לבד ומתעסקים במשימה אחת ויחידה, ובמיוחד אחת שהיא גם חדשה ומעניינת. הפרעת קשב אם כן מופיעה בכל הגילאים, אצל שני המינים ובאה לידי ביטוי במגוון דרכים.

מה הקשר לתרופות להפרעת קשב?

אז זהו, שיש קשר חזק ומשמעותי לתרופות. האופן שבו הפרעת הקשב באה לידי ביטוי בחיי היומיום שלכם, הדרך שבה היא משפיעה על דפוסי החשיבה וההתנהגות שלכם חשובה להבנת ההפרעה ויותר מכך, חשובה לבחירת התרופות שתקחו לצורך התמודדות עם הפרעת קשב. ההבדלים הדקים בין אדם לאדם יכולים לעזור לכם ולמי שמטפל בכם (למרות שעדיין אינם מובנים מספיק) לקבל החלטות אחרות בנוגע לטיפול התרופתי. אם מישהו הוא יותר אימפולסיבי אולי נבחר תרופה מסויימת ואילו לאלו שפשוט לא מסוגלים להתרכז נבחר תרופה שונה.

מה צריך לעשות על מנת להפוך את הטיפול התרופתי לאופטימלי: להגיע לתרופה המתאימה במינון המתאים?  אתם והרופא שלכם, אמורים להיות ערים לכל הדקויות של ההפרעה האישית שלכם וכיצד היא באה לידי ביטוי. פעולות שונות ביומיום ומשימות שונות דורשות רמות שונות של ריכוז וקשב. אם יש לכם את המידע הזה ואתם נותנים אותו לרופא שלכם אתם מספקים לו כלי חשוב ביכולת שלו להתאים לכם טיפול אופטימלי. כדי להשיג את המטרה אולי תחשבו על הפעולות הבאות:

פגישות תכופות עם הפסיכיאטר שלכם.
תקבעו – ותגיעו – לפגישות מסודרות וקבועות עם הפסיכיאטר שלכם. אם אתם באים לאיזון תרופתי פעם בשנה – שנתיים כשאתם כבר לא יכולים יותר אז לא תפיקו את המיטב מהפגישה. אם אתם פונים למעקב רק לרופא המשפחה שלכם שלא מתעסק בהפרעות קשב בכלל ביומיום שלו, אז לא בטוח שהוא יוכל להבחין אתכם במשמעויות של המידע שתציגו בפניו. פגישות סדירות ותכופות מאפשרות לרופא שלכם להיות מודע למצבכם ולהתקדמות שלכם, אבל גם מאפשר לכם להיות עם אצבע על הדופק בנוגע למצבכם ולהתקדמות שלכם אל המטרות שהצבתם לעצמכם.

קחו את הזמן וספרו את הסיפור המלא שלכם.
בזמן הפגישה עם הפסיכיאטר, קחו מספיק זמן לעצמכם וספרו בפירוט איך התרופות משפיעות עליכם, במיוחד ביחס לפעולות שונות שאתם עושים. שימו דגש על פעולות הדורשות טיפול סטימולנטי בגלל דרישות משמעותיות של ריכוז וקשב.

תכננו מראש איך אתם מספקים לרופא את המידע האופטימלי.
אל תגיעו לפגישה ותנסו להזכר איך היתה התרופה בזמן הלימודים בערב או בזמן ישיבת הצוות בבוקר. יש דרך טובה יותר והיא כוללת הכנה מראש לפני הפגישה כדי לספק מידע אמין, מסודר, ורלוונטי שיעזור לשניכם להבין טוב יותר כיצד משפיעות התרופות. תכינו טבלה מסודרת בה תתעדו מספר פעמים ביום את ההשפעה של התרופה עליכם. אם אתם לא יודעים איך לעשות את זה, תתייעצו מראש עם הפסיכיאטר שלכם. זו הדרך הטובה ביותר (והמעשית ביותר) שתיתן לכם מידע על ההשפעה האמיתית של התרופה עליכם. אם תראו איזה שהוא דפוס מתבהר דרך הטבלה, תוכלו להצביע על כך ולחשוב מה לעשות הלאה עם התרופות.

 

האופן שבו הפרעת הקשב באה לידי ביטוי בחיי היומיום שלכם חשוב לבחירת התרופות שתקחו

ד"ר ירדן לוינסקי הוא פסיכיאטר מומחה, מנהל את מרכז רזולוציה לישומים פסיכולוגים מתקדמים. לפרטים נוספים או קביעת פגישה אפשר לשלוח דואר אל info@resolution.co.il או להתקשר עכשיו 03-6919961

לקבלת עדכונים אפשר להרשם לרשימת התפוצה או לעקוב אחריי בטוויטר.

מחשבות של אחרים

אלי אבידר: האדם הוא לא האבחנה שלו. בעבר הייתי צריך לשנות את את עבודת התיזה שלי בחוג לפסיכולוגיה שקומית ולהחליף...

ירדן לוינסקי: @אוסנת, אני מתייחס לגוגל כחברה, ברור שהאדם שעובד שם לא מתעניין בחיפושים של ירדן לוינסקי. מדובר במגמה...

ירדן לוינסקי: @אנונימית, לצערי אני לא יכול לתת יעוץ פרטני למישהו שמעולם לא בדקתי. במקרה שלך, במיוחד בגלל ההריון, כדאי...

ירדן לוינסקי: @מ, זה תלוי במצבך, בתהליכים שעברת בשנים אלו ובגורמים נוספים. כדאי להתייעץ עם פסיכיאטר לפני שאת מתחילה...

ירדן לוינסקי: @עירית, לרוב התרופה לא גורמת לקושי בשינה. בדרך כלל הקושי בשינה הוא תוצאה של המחשבות הטורדניות,...

ירדן לוינסקי: @קרן, ממליץ לך לפנות שוב להתייעצות מסודרת אצל פסיכיאטר. כיוון שזה יכול להיות מהתרופה, שינויים בחיים או...

ירדן לוינסקי: @ADI, זו לא התערבות נפוצה. יש מחקרים בודדים על השיטה הזו אצל חולי סכיזופרניה שנוטלים תרופות נוגדות...

ירדן לוינסקי: חסוי, ממליץ מאד לפנות לאיש או אשת מקצוע להתייעצות מסודרת. חבל לסבול כשיש אפשרות לקבל עזרה.

הוספת תגובה


דוקטור, למה לא ענית? כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.

על מנת להגן על אתר זה מפני ספאם, שפה בוטה, התקפות אישיות או מסעות צלב, הפעלתי את אפשרות מודרציית התגובות באתר. כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.
אפרסם את תגובתך מייד לאחר שאוודא שאין שם שום דבר שמסוכן לבריאות.