5 דברים שמנהלים טובים עושים ולא עושים

אין דרך לזהות מראש מנהל טוב. הם יכולים להיות אסטרטיבים או מופנמים, שקטים או קולניים. רגועים או אימפולסיביים. יש אינסוף סגנונות ניהול ומבני אישיות. אבל גם דברים שכל מנהל טוב עושה, ומנהל טוב לא עושה.

מנהלים טוב עושים את הדברים הבאים:

חושבים על התמונה הגדולה
יש להם הסתכלות אסטרטגית על תוכנית העבודה. הם מכירים את העסק מכל הכיוונים ודואגים תמיד שהפעילות של היחידה שהם אחראים עליה מתאימות לאסטרטגיה הכללית של החברה.

מתנהגים בצורה עקבית
אנשים אוהבים ומצפים לעקביות מהמנהלים שלהם. אין לנו בעיה להתמודד עם מנהל קשוח, כל עוד הוא או היא מתנהגים באופן עקבי. ככה אני יודע למה לצפות בהתנהגות של המנהל שלי, בדרישות ממני ומאחרים ויכול להתנהל בהתאם. הבעיה מתחילה אצל מנהלים שמתנהגים בצורה לא צפויה, ויוצרים חוסר ודאות אצל הכפופים אליהם. פעמים רבות חוסר העקביות הזה הוא ביטוי למשהו שקורה אצל המנהל ולא קשור בעובדים כלל.

מתייחסים לזמן של העובדים באותה חשיבות שהם נותנים לזמן שלהם
המנהלים הטובים ביותר מוערכים כי הם מתייחסים לעובדים שלהם באותה צורה שהם מתייחסים לעצמם. אם אתה מסוגל לראות את העובד שלך, להבין את ההשקעה שנדרשת ממנו ואם אתה מסוגל לפעמים גם לומר לעובד לא לעשות משהו כי זה בא על חשבון החיים הפרטיים או המשפחתיים שלו, זה אומר שאתה רואה את העובדים שלך כמו בני אדם ולא כמו מכונות במפעל.

לא מפחדים לבקר את עצמם
מנהלים טובים מצפים שהעובדים סביבם יהיו עצמאיים ולא יפחדו להביע את דעתם, גם אם היא שונה מהדעה שלהם. מנהל טוב יודע שהוא לא רוצה שהסובבים יגידו לו את מה שהוא רוצה לשמוע כי אז הוא לא יכול להבחין מתי הוא טועה. מנהל טוב טועה קצת פחות ממספר הפעמים שהוא צודק, אבל הוא יודע להיות מספיק ביקורתי כלפי עצמו כדי לזהות שהוא טעה.

זוכים להערכה של העובדים שלהם
המנהלים הטובים ביותר הם גם תמיד אמינים ותמיד עומדים במילה שלהם. או בקיצור, אפשר לסמוך עליהם.

מצד שני, המנהלים הטובים אף פעם לא יעשו את הדברים הבאים:

שיכורי כוח
קצת סמכות וכוח יכולים להוביל מנהלים לדרך רעה. הכי קל להשתמש לרעה בתפקיד שלכם. כשהעובדים שלכם רוצים לרצות אתכם, קל מאד להשתמש לרעה בסמכות שלכם. מנהלים טובים מבינים שהכוח שמגיע מהתפקיד שלהם הוא דבר שצריך להשתמש בו במשורה.

מעדיפים
כל אחד מאיתנו מודה שיש אנשים שנוח ונעים לעבוד איתם יותר. חלק מהאנשים פשוט יותר נחמדים, לחלק יש גישה טובה יותר, אחרים יש להם כישורים מיוחדים שאתם ממש צריכים. אבל מנהלים טובים אף פעם לא יתנו להעדפות אישיות שלהם לנהל אותם. זה לא רק לא הוגן כלפי חלק מהעובדים, זה גם מהר מאד גורם למרמור, כעס ואבדן הערכה משאר הצוות שלכם.

נמנעים מעימותים
מכיוון שחלק משמעותי מעבודת מנהלים היא להתמודד או לפתור קונפליקטים בין צרכים או אנשים שונים, הרי שמנהל שנמנע מעימותים לא יכול להיות מנהל טוב. פתרון בעיות הוא חלק אינטגרלי ממה שמנהל עושה ואמור לעשות.

מאוימים על ידי העובדים
מנהלים טובים בטוחים בעצמם מספיק כדי לדאוג שסביבם יהיו אנשים מוכשרים, בולטים ודעתניים שייכולים להניע את הצוות קדימה. מנהלים טובים עסוקים בלקדם אנשים טובים כי זה טוב גם עבורם. מכיוון שניהול טוב זה לדאוג שאנשים אחרים יעשו את מה שצריך להעשות, אתה רוצה שסביבך יהיו כמה שיותר אנשים טובים. אבל אם אתה לא בטוח בעצמך אתה דואג שסביבך יהיו אנשים בינוניים שלא יאפילו עליך. גם אם זה רע לעסק.

בסופו של דבר, אין דרך אחת לייצר מנהלים מצויינים. למרות זאת, ברור כי יש דברים שמנהלים טובים עושים ומנהלים גרועים לא עושים. השאלה העיקרית שאתם צריכים לשאול את עצמכם, היא איך אתם מביאים את עצמכם למצב שהדפוסים האלו הם חלק מכם. פעמים רבות, הדפוסים הקיימים שלכם יעמדו בדרך שלכם להפוך למנהלים טובים באמת. ובמקרים האלו, כדאי שתעשו תהליך (ואולי עם מישהו מתאים) כדי לזהות את המנגנונים שמקשים עליכם ואת אלו שיאפשרו לכם להשתפר.

ד"ר ירדן לוינסקי הוא פסיכיאטר מומחה, מנהל את מרכז רזולוציה לישומים פסיכולוגים מתקדמים. לפרטים נוספים או קביעת פגישה אפשר לשלוח דואר אל info@resolution.co.il או להתקשר עכשיו 03-6919961

לקבלת עדכונים אפשר להרשם לרשימת התפוצה או לעקוב אחריי בטוויטר.

קבלו עדכונים במייל

מחשבות של אחרים

דנה: למי שקשה לישון המליצו לנו על מנטולין טבעי. לילדים יש לפי המינון ולפי הגיל ואפילו טיפה פחות ממה שמומלץ למדך עד...

שחר: האם יש דרך להתאבל "נכון"? כלומר איזה תהליכים וכלים שחשוב לעבור דרך "עבודת האבל" כמו שכתב פרויד. יש המלצות איך...

אדרה: שלום, הפסקתי לקחת כדור פולסן לאחר שנתיים(יש לי בריחת סידן בגב - אוסטופוריזיס) וכעת אני סובלת מכאבי גב תחתון. ...

יעל: היי אני יעל טסתי לאמריקה לשבועיים ויומיים ועכשיו עברו כבר כמה ימים אבל אני עדיין לא מצליחה להירדם לפני 2...

נסים: אבחנה פסיכיאטרית מה הם הכלים של רופא לאבחן מטופל במחלה פסיכיאטרית ? כאשר רופא נותן שם של אבחנה פסיכיאטרית...

אלי: ויאגרה הולך עם פאקסט 20 מג כל בוקר ?

יוסי: אני לוקח סוליאן 200 רציתי לשאול האם אני יכול להחליף את הסוליאן בגאבא

מ: ד"ר שלום, תודה מראש על זמנך. מטופלת בלוסטרל 100 mg מזה כשנתיים בשל מעי רגיז. בשל מחסור לאחרונה במלאי בסופר פארם...

הוספת תגובה


דוקטור, למה לא ענית? כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.

על מנת להגן על אתר זה מפני ספאם, שפה בוטה, התקפות אישיות או מסעות צלב, הפעלתי את אפשרות מודרציית התגובות באתר. כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.
אפרסם את תגובתך מייד לאחר שאוודא שאין שם שום דבר שמסוכן לבריאות.